امروزسه شنبه, 29 مهر 1399-- Tuesday Oct 20 2020

ساعت 06:16:05

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

لادر،دری گرانبها در خمینی شهر

لادر،دری گرانبها در خمینی شهر

یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 06:26 کدخبر :12177
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
زلالی آب که از دل کوه می‌جوشد هر سال گردشگران بسیاری را به سمت لادر هدایت می‌کند چشمه‌ای که نام کهنش را گاهی دلاور و گاهی آب زلال معنا می‌کنند و به راستی که هر دو برازنده این جوشنده از دل زمین است.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، بافت تاریخی خمینی€Œشهر در استان اصفهان به زمان ساسانیان می€Œرسد، کهندژ که برسر راه اصفهان قرار داشته، به نقلی، پایتخت و مقر پادشاهان و حکام کیانی و ساسانی بوده است. از مهم€Œترین آثار تاریخی این شهرستان که سابقه باستانی دارند، می€Œتوان به ایوان یزدگرد و تپه آتشگاه که نشان از سابقه باستانی شهر دارند، اشاره کرد. جاذبه€Œهای دیدنی موجود در این شهرستان، تنها آثار باستانی و تاریخی نیستند، بلکه این شهرستان، زیباترین جاذبه€Œهای طبیعی گردشگری را در خود جای €Œداده است. یکی از این تصاویر جذاب طبیعی، چشمه لادر است.

منطقه زیبای لادر در شمال غربی خمینی شهر قرار گرفته، بعضی€Œها لادر را لادور معنی کرده و به خاطر دره هائی که دور می€Œزنند این جا را لادر می گویند و دسته€Œای دیگر علت آن را زلالی آب چشمه آن دانسته و میگویند چون آبی که از شکاف و داخل و میان دره بیرون می€Œآید مانند دُر درخشان و شفاف می€Œباشد بنابراین لادر نام گرفته است.

alt

لادر از دو جزء لا+ در ترکیب شده؛ جزء اول لا که به صورت (لای) هم می€Œآید به معنای تو و میان چیزی و نیز فاصله بین دو دره و هم چنین به معنی رسوبات و ته نشین های آب است و صحرایی را که چنین رسوباتی در آن گرد آمده باشد «لا» می€Œخوانند اما چون ناحیه لادر کوهستانی است ظاهراً همان معنای فاصله€Œی بین دو دره را معنی می€Œدهد که مُدَّور است پس جزء دوم دُر به معنای «باب» عربی نیست.

این چشمه که در منطقه€Œای کوهستانی قرار گرفته است، از لحاظ موقعیت، در شمال غرب خمینی€Œشهر و در جاده کمربندی آن به سمت نجف€Œآباد و بعد از دانشگاه آزاد قرار دارد. برخی از اهالی این منطقه نام چشمه لادر را برگرفته از لادور به معنی دره€Œای که دور می€Œزنند، معنی کرده و برخی دیگر براین باورند که چون آب چشمه زلال بوده و از میان دره€Œها عبور می€Œکرده و مانند در شفاف و براق بوده، لادر در معنای شفاف به کار رفته است.

alt

چشمه لادر به مجموعه€Œای از چشمه€Œها گفته می€Œشود که در دل کوه€Œهای مشرف بر کمربندی غرب سده واقع شده€Œاند. این چشمه€Œها با وجود اینکه دارای آب فراوان نیستند، تصاویر و چشم€Œاندازهای جالب و جذابی را بوجود آورده€Œاند، به€Œطوری که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را از سرتاسر ایران جذب خود می€Œکنند. مسیری که به چشمه لادر منتهی می€Œشود تا رسیدن به محوطه آبشار، آسفالت است و دو پارکینگ برای استفاده مسافران و گردشگران در محل مزبور، ساخته شده است که ظرفیت پارک چندین هزار خودرو را دارند. از محوطه پارکینگ به سمت غرب در حالتی که روبروی آبشار قرار دارید به سمت چپ، دره دیگری پیدا است که در مسیر آن در فاصله کمتر از ۱۰۰ متر به یک چشمه در سمت راست می€Œرسید که همان چشمه لادر است و اکثر فصول سال دارای آب است. با ادامه مسیر از این منطقه مناظر زیبایی همچون چشمه، آبشار و حوضچه وجود دارد که در چند محل دره€Œهای کوچک€Œتر در سمت راست به دره اصلی وارد می€Œشود که هر کدام از آن€Œها برای طی مسیر مناسب بوده و جلوه€Œهای خاص خود را دارند. ادامه این مسیرها نهایتاً به سیم€Œهای خارداری که توسط نهادهای نظامی بالادست محوطه لادر کشیده شده است منتهی می€Œشود.

alt

گردشگاه اطراف چشمه لادر چشم€Œانداز زیبایی دارد. در این منطقه گردشگری طبیعی، می€Œتوان آب نماهایی را مشاهده کرد که باعث زیباتر شدن فضای محیط شده€Œاند، همچنین در محیط و غارهای موجود در منطقه، سیستم نورپردازی اجرا شده است تا گردشگران بتوانند در منطقه اوقات خوشی را سپری کنند. علاوه بر امکانات یاد شده باید به امکانات ورزشی، مانند صخره€Œنوردی و مسیر کوهپیمایی در آن اشاره کرد. به دلیل وجود چند غار، دره و آبشار این منطقه برای طبیعت€Œدوستان، یک مقصد خارق€Œالعاده به شمار می€Œرود.

                
مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید