امروزپنجشنبه, 30 خرداد 1398-- Thursday Jun 20 2019

ساعت 14:29:00

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:40:23

ماندگاری ادبیات پایداری به شرط پرهیز از کارهای ویترینی
گفتگو با سعید بیابانکی:

ماندگاری ادبیات پایداری به شرط پرهیز از کارهای ویترینی

شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 09:40 کدخبر :12105
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
سعید بیابانکی ازجمله شاعران و طنزپردازان کشورمان است که در قالب غزل و چارپاره آثار قابل توجهی‌ خلق کرده و در زمینه شعرهای آیینی، اجتماعی و طنز نیز آثار مشهوری دارد. بیابانکی متولد 4 مهر 1347 در شهرستان خمینی‌شهر استان اصفهان است.
 او شاعری را از سال 1362 آغاز کرد و بتدریج با ورود به انجمن ادبی سروش و انجمن ادبی صائب اصفهان در این راه پیشرفت کرد.
اولین کتاب شعرش در سال 1369 توسط حوزه هنری منتشر شد. «ردپایی بر برف»، «نیمی از خورشید»، «نه ترنجی، نه اناری»، «نامه€Œهای کوفی»، «سنگچین»، «یلدا»، «هی شعر€Œتر انگیزد» (مجموعه شعر طنز)، «سکته ملیح»، «چقدر پنجره» (گزیده غزل)، «جامه دران» و «لبخندهای مستند» (نثرهای کوتاه طنز) ازجمله کتاب€Œهای چاپ شده این شاعر هستند. او تاکنون برنده جایزه کتاب فصل برای کتاب «سنگچین»، نامزد جایزه کتاب سال بابت کتاب «سنگچین»، برگزیده سومین جشنواره شعر فجر و برگزیده کنگره شعر عاشورا هم بوده است. بیابانکی در قالب€Œهای سنتی و سپید شعرهای بسیاری دارد اما غزل و چارپاره €Œهای او جزو آثار زبانزد است. با او گفت€Œو€Œگویی کوتاه انجام داده€Œایم که در ادامه می€Œخوانید.
این روزها بیشتر مشغول چه فعالیت€Œهایی هستید؟
در یک ماهه اخیر فعالیتم در رسانه€Œها بیشتر شده است؛ از اوایل مهر ماه یکشنبه شب€Œها در رادیو ایران به€Œعنوان گوینده برنامه «راه شب» را اجرا می€Œکنم. محور این برنامه بیشتر ادبیات و فرهنگ است. البته برنامه بخش€Œهای مختلفی دارد اما مبنا همین است. همچنین دوشنبه شب€Œها که ساعت 11 در شبکه 4 تلویزیون در مجموعه شب€Œهای هنر شب شعر برگزار می€Œشود به€Œعنوان مشاور حضور دارم و یک آیتم را هم اجرا می€Œکنم. این دو کار را در حوزه رسانه مشغول هستم اما کارهای دیگری هم در دست کار دارم. جمع€Œآوری گزیده€Œای از غزلیات استاد خسرو احتشامی که تاکنون در 7-6 کتاب منتشر شده  از جمله کارهاست. در این کار انتخاب گزیده€Œها را من انجام می€Œدهم و مقدمه€Œای هم برای کار خواهم نوشت و در نهایت انتشارات شهرستان ادب کتاب را منتشر می€Œکند. در حوزه آموزشی و کارگاهی هم در تابستان یک دوره کلاس حافظ برگزار کردم و یک کارگاه در خصوص غزل امروز برپا کرده€Œام که آن هم رو به اتمام است. دوره€Œای با موضوع شعر امروز هم بزودی طراحی و زمان برگزاری€Œاش را اطلاع€Œرسانی خواهم کرد که علاقه€Œمندان شرکت کنند.
شما به غزل پست مدرن علاقه دارید؟
به هرحال به روز بودن و به زبان امروز شعر گفتن و امروزی به اطراف نگاه کردن از ملزومات شعر است. غزل€Œهایی که موسوم به پست مدرن شده€Œاند بیشتر در دنیای مجازی اتفاق افتاده و حاصل توهمات نویسندگان آنهاست، این گونه غزل€Œها بیشتر نظم€Œهای شاعرانه هستند تا شعر. به اعتقاد من عمر این گونه غزل€Œها به اندازه همان چند روز ماندن است.
به€Œنظر شما سازمان€Œها و نهاد€Œهای فرهنگی و هنری در استان€Œها چگونه می€Œتوانند در ارتقای سطح کیفی ادبیات ایثار و مقاومت دخیل باشند؟
یکی از شیوه€Œهای انتقال تجربه نسل گذشته به امروز همین دوره و کلاس€Œهای آموزشی و ورک شاپ و کارگاه است. متأسفانه نسل امروز از این موضوع€Œها خیلی فاصله دارند و بیشتر به مرور صفحات مجازی و لایک  بسنده کردند . اما این فعالیت€Œها بیشتر جنبه تفننی دارند و در حوزه ادبیات و کار جدی محسوب نمی€Œشوند. در حوزه شعر دفاع مقدس کار مستمر و مستدام اثرگذار و پاسخگو است. بعد از مدت یک سال از دوره€Œهای آموزشی شاید از دل شرکت€Œکنندگان افرادی را که مستعد هستند بشناسید، اما اگر یک ساعت در جلسه€Œای در این خصوص صحبت شود شاید تنها برای مدت کوتاهی مؤثر باشد اما قطعاً اثر طولانی مدت ندارد. نهاد€Œهای فرهنگی هم به لحاظ اینکه بودجه کمی در اختیار دارند معمولاً سعی می€Œکنند کارهای ویترینی انجام بدهند. بنابراین یک جشنواره برگزار می€Œکنند تا سالنی را پر کنند و چند عکس از مراسم داشته باشند که بگویند در این رابطه جشنواره برگزار کردیم. این حرکت بدی نیست اما بیشتر جنبه ویترینی دارد و کار ماندگاری نخواهد بود. در حقیقت کار ویترینی باید محصول تلاش یک نهاد فرهنگی طی چند سال گذشته باشد.کار در این نهادها باید برود در حوزه آموزش و تربیت نیرو و تربیت نسل. این به نظر من از همه موارد مهمتر است اما کمتر به آن توجه می€Œکنند.
شما به€Œعنوان کسی که سال€Œها در این حوزه فعالیت داشتید نظرتان نسبت به عملکرد رسانه€Œهای جمعی در این زمینه چیست؟
در حوزه شعر و ادبیات متأسفانه چندان رضایت بخش نیست. به€Œطور کلی شعر آنچنان در رسانه حضور جدی ندارد و یک حضور تفننی دارد. البته اینها هم بد نیست اما کار حرفه€Œای نیست. هر کسی می€Œتواند یک دوربینی در جایی بکارد، بنشیند شعر ضبط و پخش کند اما این کار رسانه€Œای محسوب نمی€Œشود. کار خلاقانه و اثرگذار، مستدام و مستمر دراین حوزه خیلی کم است به€Œطوری که اصلاً به چشم نمی€Œآید.
 آینده شعر دفاع مقدس را چگونه می€Œبینید؟
آینده قابل پیش€Œبینی نیست اما همه این را می€Œدانیم که آینده محصول تلاش حال است. یعنی هرچقدر الان برای این حوزه تلاش بشود آینده هم به همان میزان پیشرفت خواهد داشت. اما اگر کار و تلاشی صورت نگیرد و چراغ این خانه روشن نگه داشته نشود آینده€Œاش متزلزل خواهد بود.
مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید