امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 10:42:01

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کیوسک بین‌المللی «تابناک»

«سیاست‌های آسیایی» ایران برای دور زدن تحریم‌ها

سه شنبه, 09 آبان 1391 ساعت 08:17 کدخبر :4686
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : تابناک

بازتاب لغو سفر هیأت پارلمانی اتحادیه اروپا به ایران، ادعاهای دوباره بحرین مبنی بر مداخله ایران در امور داخلی این کشور، بررسی سیاست‌های اقتصادی جدید ایران و اقتصاد مقاومتی در مطبوعات خارجی و سیاست‌های جدید ایران در حوزه صادرات نفت برای دور زدن تحریم‌ها، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

بازتاب لغو سفر هیأت پارلمانی اتحادیه اروپا به ایران، ادعاهای دوباره بحرین مبنی بر مداخله ایران در امور داخلی این کشور، بررسی سیاست‌های اقتصادی جدید ایران و اقتصاد مقاومتی در مطبوعات خارجی و سیاست‌های جدید ایران در حوزه صادرات نفت برای دور زدن تحریم‌ها، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، یکی از اخباری که امروز مورد توجه شماری از مطبوعات بین‌المللی بوده، ماجرای لغو سفر هیأت پارلمانی اتحادیه اروپا به ایران است که در پی عدم موافقت ایران با پیش‌شرط‌های این گروه صورت گرفت.

سایت خبری «آروتز شوا»، ضمن انتشار این خبر اشاره کرده که لغو سفر توسط خود اعضای این هیأت صورت گرفته است. به نوشته این سایت، اعضای هیأت مذکور آماده سفر به تهران بوده‌‌‌اند که مطلع می‌شوند ایران با درخواست آنها برای دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی، وکیل و فیلمساز زندانی موافق نیست. این سایت با اشاره به اخبار رسمی در این باره نوشته، ایران با تعیین هرگونه پیش شرط برای این سفر مخالف بوده و همین عامل سبب شده، این هیأت برنامه خود برای سفر به ایران را لغو کند.

اما «عرب نیوز» در مطلبی مفصل‌تر اظهارات کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را بازتاب داده که گفته اعضای هیأت نمایندگان اروپا، درخواستی غیرمنطقی را مطرح کرده بودند. وی در این باره گفته: «متأسفانه پارلمان اروپا با پیش کشیدن درخواست‌های غیرمنطقی و غیرمعمول، موانعی را برای این سفر ایجاد کرد». وی همچنین اشاره نموده بود که وابسته دانستن سفر به دادن جایزه به کسانی که در یک دادگاه قانونی محکوم شده‌اند، نه پذیرفتنی است و نه منطقی.

روزنامه «گالف دیلی نیوز» بحرین بنا به رویه هرچند وقت یک بار خود، بار دیگر ادعاهایی جدید را علیه ایران مطرح و ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم کرده است. این روزنامه با طرح این ادعاها که یکسری «شواهد بدون ابهام» بر دخالت ایران در بحرین اشاره دارند، نوشته برای خنثی کردن «دستور کار توسعه طلبانه ایران» باید اقداماتی عملی صورت بگیرد. این روزنامه با اشاره به برخی گزارش‌های نهادهای اروپایی مدعی شده ایران در تظاهرات‌ ضدحکومتی در منطقه خاورمیانه، نقش فعالی داشته و در پی ضربه زدن به صلح و ثبات منطقه ای بوده است.

در مطلبی اقتصادی، «دیلی هرالد» به تحلیل و بررسی سیاست‌های ایران برای مبارزه با تحریم‌ها پرداخته و نوشته ایران می‌خواهد با حمایت از تولید داخلی، به مبارزه با تحریم‌ها بپردازد. این روزنامه می‌نویسد در شرایطی که ایران با تحریم‌هایی بسیار شدید دست و پنجه نرم می‌کند، با نگاهی به درون، می‌خواهد نیازهای اساسی خود را تأمین کرده و عادت‌های مصرفی جامعه‌ای که به طیف وسیعی از کالاهای خارجی خو گرفته را تغییر دهد. این سایت خبری با اشاره مستقیم به واژه «اقتصاد مقاومتی»، در مطلب خود به بررسی و ارزیابی جنبه‌های گوناگون این سیاست‌‌های جدید اقتصادی ایران پرداخته است.

در پایان، سایت خبری «آلگماینر» نیز در مطلبی دو بخشی هم به اقدامات جدید ایران در عرصه هسته‌ای و هم به سیاست‌های اقتصادی جدید ایران، به ویژه در حوزه انرژی پرداخته است. این سایت با اشاره به جدیدترین گزارش‌ها نوشته ایران تاکنون سه هزار سانتریفیوژ را در مرکز هسته‌ای «فردو» مستقر کرده و همچنین می‌خواهد با تحکیم روابط اقتصادی خود با کشورهای آسیایی و تغییر مسیر صادارت نفت به سوی این کشورها، راهی برای دور زدن تحریم‌ها و کاهش اثرات آن بیابد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید