امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 22:21:06

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تقی پور به مهر خبر داد:

آخرین وضعیت موتور جستجوگر ملی/ بهره برداری از تجارب چین و کره

دوشنبه, 27 تیر 1390 ساعت 10:38 کدخبر :1901
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اقدامات این وزارتخانه در راه اندازی موتور جستجوگر ملی از استفاده از تجربیات دو کشور چین و کره جنوبی برای راه اندازی این موتور جستجو خبر داد و گفت: ایران از تجربه چین برای اجرای این طرح استفاده می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حدود یک سال پیش رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که ایران برای جوابگویی به نیازهای داخلی و نیز تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه در نظر دارد موتور جستجوگر ملی راه اندازی کند تا کاربران ایرانی برای جستجو در اینترنت به جای استفاده از موتورهای جستجوی "یاهو" و "گوگل" از موتور جستجوی بومی استفاده کنند.
در آن زمان مدیرکل تحقیق و توسعه سازمان فناوری اطلاعات ایران در تشریح آغاز به کار این پروژه با بیان اینکه موتورهای جستجوی بین المللی گوگل و یاهو در استفاده از نیاز داخلی و خارجی کاربران کاربرد دارد اما موتور جستجوگر ملی صرفا در مورد کاربران ایرانی داخل کشور و فقط برای ارائه خدمات دستگاههای دولتی و اجرایی به کار خواهد رفت به مهر گفت: عنوان موتور جستجوی "یا حق" برای این پروژه پیشنهاد شده اما این امر تاکنون از سوی وزارت ارتباطات به صورت قطعی اعلام رسمی نشده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت راه اندازی موتور جستجوگر ملی از تمایل ایران برای همکاری کره جنوبی در اجرای این پروژه خبر داد و تاکید کرد: یکی از مباحث فنی که در سفر اخیر هیئت ارتباطات کره جنوبی به ایران مطرح شد بحث راه اندازی موتور جستجوگر ملی بود که در کمیته های مشترک طی دو روز بررسی ها و بحث هایی در این ارتباط صورت گرفت.

رضا تقی پور با اظهار امیدواری اینکه ایران بتواند به توافقات بیشتری با کره جنوبی در زمینه موتور جستجوگر ملی دست یابد خاطرنشان کرد که راه اندازی موتور جستجوگر ملی جزء سرفصلهای همکاری میان دو کشور کره جنوبی و ایران است.

وی در تشریح تجربیات دیگر کشورها در زمینه راه اندازی موتور جستجوگر ملی و مدلهای موفق دنیا اظهار داشت:
چین در این زمینه فعالیت داشته و براین اساس ایران از تجربه این کشور برای اجرای این طرح استفاده خواهد کرد. همچنین کره جنوبی اقدامات موثری در این راستا انجام داده و نه تنها در زمینه امنیت موتورهای جستجو بلکه در ایجاد فضای بومی برای کاربران خود قدم های مثبتی برداشته و تجربیات خوبی داشته است که در این راستا از تجربیات دو کشور استفاده خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید