امروزيكشنبه, 30 ارديبهشت 1397-- Sunday May 20 2018

ساعت 22:20:22

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

احتمال جیره بندی آب شرب در اصفهان

چهارشنبه, 14 اردیبهشت 1390 ساعت 08:05 کدخبر :1025
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : برنانيوز

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: با توجه به شرایط خشکسالی که این استان در پیش رو دارد، احتمال می‌رود امسال آب شرب جیره‌بندی شود.

احمدرضا لاهیجان زاده با بیان این مطلب افزود: نخستین سالی که خشکسالی در استان اصفهان رخ داد، بعد از وقوع یک ترسالی در سال 85و 86بود که به عنوان بهترین سال های بارندگی در این استان به شمار می آید.این امر باعث شد احتمال جیره بندی آب شرب در این استان کاهش یابد چنانچه که تاکنون این امر در این استان اتفاق نیفتاده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان این مطلب که احتمال می رود با شرایط خشکسالی که این استان در پیش رو دارد امسال آب شرب جیره بندی شود، اظهار داشت: سد زاینده رود تامین کننده آب شرب استان اصفهان است لذا در سال 86 با توجه به بارندگی مطلوبی که این استان داشت، 1میلیارد و100میلیون متر مکعب آب وارد سد زاینده رود شد، همچنین به دلیل سرریز شدن سد 600میلیون متر مکعب آب رها سازی و وارد تالاب زاینده رود شد.

وی ادامه داد: این ذخیره آبی باعث شد نخستین سال خشکسالی اصفهان بدون هیچ مشکلی سپری شود اما با ادامه روند خشکسالی هر ساله از میزان آب در پشت این سد کاسته شد به حدی که احتمال می رود امسال جیره بندی آب شرب را در این استان پیش رو داشته باشیم.

لاهیجان زاده در ادامه با بیان این مطلب که در حال حاضر 340میلیون متر مکعب آب پشت این سد وجود دارد اعلام کرد: در حالی که این سد گنجایش یک میلیارد متر مکعب آب را در خود جای داده است، امسال با توجه به گذراندن فصل پاییز و زمستان در حال حاضر فقط 340میلیون مکعب آب پشت این سد وجود دارد که رفته رفته رو به تحلیل است.

وی درباره طرح های جامع برای نجات زاینده رود گفت: در حال حاضر 3طرح عمده برای نجات و حیات این تالاب اجرایی شده است، طرح جامع آب منطقه ای از جمله این طرح ها بوده که وزارت نیرو متولی آن است. براساس آن مطالعات جامع در حوزه زاینده رود انجام شده و تا افق 404 مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین در این طرح مقدار تامین آب و میزان برداشت آن و نیز بحث محیط زیست دیده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان این مطلب که طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه زاینده رود از سوی محیط زیست به اجرا در آمده است، افزود: این طرح جامع در بحث رفع آلایندگی از این رودخانه بسیار موفق عمل کرده است.

لاهیجان زاده در ادامه طرح جامع محور انتقال آب از سرشاخه ها به زاینده رود را مهمترین اقدام برای نجات این تالاب بر شمرد و اعلام کرد: با توجه به میزان بارگذاری که روی استان اصفهان صورت گرفته در حال حاضر رودخانه جوابگوی نیازها نیست، لذا انتقال آب از سرشاخه ها مهمترین اقدامی است که برای نجات این تالاب می توان به کار گرفت.هرچند مطالعات این امر صورت گرفته است، اما در حال حاضر این طرح ها به کاغذ منتهی شده و در عمل هیچ کاری صورت نگرفته است.

وی از افتتاح انتقال آب از سرشاخه کوهرنگ تا پایان سال 90خبرداد و گفت: امید داریم تا پایان امسال خط انتقال آب از این سرشاخه عملیاتی شود که براساس آن 200میلیون متر مکعب سالانه آب وارد زاینده رود خواهد شد. به گفته لاهیجان زاده طرح انتقال آب از خلیج فارس به زاینده رود نیز جزء طرحهای پیشنهادی است که مورد مطالعه قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان طرح اصلی نجات زاینده رود را عملیاتی کردن طرح انتقال آب از بهشت آباد برشمرد و گفت: این طرح بسیار سنگین است و نیاز به کار مقاوم دارد چراکه موضوع آن از پیش از انقلاب مطرح شده بود اما به تازگی رنگ عملیاتی شدن به خود می گیرد.

لاهیجان زاده در ادامه با اشاره به این مطلب که وزارت نیرو متولی این خطوط انتقال آب است، ادامه داد: طرح انتقال آب از بهشت آباد در صحن مجلس مطرح شده و اعتبار ملی آن نیز مشخص شده است، بر این اساس یکی از مصوبات مشترک دولت و مجلس به شمار می آید که در حوزه وظایف وزارت نیرو قرار گرفته است.با این حال مطالعه آن 8سال است که در بخش های اعتبار ملی مورد بررسی قرار گرفته است، این در حالی است که شاید شرایط خشکسالی استان اصفهان تا این میزان حاد نبود اما در حال حاضر این امر به یک پروژه ملی تبدیل شده است.

وی در ادامه از صید ماهیان مرده از زاینده رود خبر داد و گفت: متوجه شدیم صیادان ماهیان مرده را از زاینده رود گرفته و به فروش می رسانند که براساس آن گشتی از محیط زیست و شهرداری موظف به کنترل این امر شد. این در حالی است که این امر با شیلات منطقه نیز در میان گذاشته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در پایان درباره نجات ماهیان زاینده رود گفت: قبل از وقوع خشکسالی در زاینده رود طرحی مبنی بر انتقال و رهاسازی ماهیان زنده این رودخانه به آبهای دیگر مطرح شد که هنوز جامعه عمل نپوشیده است و ما امیدواریم بتوانیم این امر را محقق کنیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید