امروزدوشنبه, 03 ارديبهشت 1397-- Monday Apr 23 2018

ساعت 06:38:38

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گزارش خبری/

ازدواج سنتی یا مدرن/ ضرورت رعایت پیش‌نیازها برای یک ازدواج سالم

دوشنبه, 09 آبان 1390 ساعت 13:44 کدخبر :2963
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

اصفهان - خبرگزاری مهر: ازدواج سنتی یا مدرن موضوعی است که افراد با دیدگاههای متفاوت به آن می نگرند، عده ای ازدواج سنتی را تضمین کننده زندگی می دانند و عده ای دیگر ازدواج مدرن را منطقی تر می دانند.

به گزارش خبرنگار مهر، بسیاری دیگر می‌گویند که دوره ازدواج‌های سنتی به سر آمده و حالا باید بر اساس تفکرات مدرن همسر آینده را برگزید.

برخی هم راه میانه را رفته‌اند و می‌گویند: با توجه به شرایط موجود دیگر نمی‌شود کاملاً به ازدواج‌های سنتى بازگشت ولى از سوی دیگر هم نمی‌شود کاملا آن را ندیده گرفت. باید به جوانان فرصت داد با همسر آینده خود و یا کسى که او را براى همسرى در نظر گرفته‌اند، صحبت کنند و در عین حال نیز از راهنمایى‌ها و ویژگی‌هایی که براى تشکیل یک خانواده لازم است آنان را آگاه کرد. در حقیقت اگر خواهان ازدواج غیر سنتی هستیم، باید مقدارى نقش خانواده را در این موضوع لحاظ کنیم و والدین باید کمک لازم را در این زمینه به فرزند خود داشته باشند.

به اعتقاد محسن که خودش در آستانه ازدواج است، بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند زیرا خود همسرشان را انتخاب می‌کنند ولى تنوع فرهنگى، ضعف شناخت از یکدیگر و صرفا شناختهاى ظاهرى و تکیه کردن به یک سرى از معیارهاى کمى باعث شده ازدواج‌های مدرن در جامعه ما آسیب پذیر باشند.

وی می‌افزاید: هر چند به اعتقاد من ازدواج یک ریسک است و باید از طرف مقابل شناخت اولیه داشته باشیم و عواملى مثل سن، فرهنگ دو خانواده، وضعیت اقتصادى، وضعیت تحصیلى و خصوصیت شخصیتى را نیز در نظر گرفت. براى رسیدن به این شناخت باید مشاوره‌های قبل از ازدواج داشت.

اما به اعتقاد شادی که یک زن 27 ساله است اول باید دید منظور از مدرن یا سنتی چیست: به نظر من دختر و پسر ازهر لحاظ باید همدیگر را بشناسند بعد برای شناخت خانواده‌ها گام بردارند و البته باید نسبت به طرفشان انتقاد پذیرباشند.این یک ازدواج ایده آل است.

بین این همه نظرات صادق راه میانه را بیشتر دوست دارد و اعتقاد دارد: نظر پدر و مادر خیلی مهم است در زندگی ما و مشورت کردن با آنها در مورد همسری که انتخاب کردیم ضروری است، پس هم باید روش سنتی را حفظ کنیم و هم مدرن به نظر من انتخاب میانه بهتر است، چون می‌توانیم از امکانات هر دو برای انتخاب درست کمک بگیریم.

وی می‌افزاید :این از ضعف ماست که همیشه یا می‌خواهیم صفر باشیم یا صد بعضی وقت‌ها بهترین انتخاب میانه روی است، بسیاری اشکالات و نقصانهای ازدواج سنتی با حضور افکار مدرن برطرف شده و الان در بعضی شهرهای بزرگ ایران ازدواج سنتی که با نظرات روان‌شناسان و جامعه شناسان بزرگ دنیا و ایران پیوند خورده خوب جواب داده. قرار نیست خانواده همه کاره باشند(سنتی) یا هیچ‌کاره(مدرن افراطی)یا دختر و پسر حق انتخاب نداشته باشند(سنتی افراطی) یا بدون دخالت پدر و مادر ببرن و بدوزن(مدرن افراطی) بلکه تلفیقی منطقی از اینها می‌تواند هم به جوان‌ها حق انتخاب بدهد هم تجربه بزرگ‌ترها رو وارد کند.

شهلا کاظمى پور عضو هیئت علمى دانشکده علوم اجتماعى دانشگاه تهران و متخصص جمعیت و توسعه هم در این باره معتقد است: باید منظور از ازدواج‌های سنتى و مدرن را کاملا روشن کرد، در ازدواج‌های سنتى که از طریق خانواده صورت می‌گیرد، انتخاب همسر براى فرزند، تأمین منابع مالى آن، برگزارى مراسم ازدواج و حتى روابط زوجین پس از ازدواج تحت نظارت خانواده‌هاست در حالیکه در ازدواج‌های مدرن این امور به خود زوجین محول می‌شود و روابط هسته‌ای درون خانواده بیشتر به دختر و پسر محول می‌شود.

وی می‌افزاید: در جامعه گذشته کشورمان که جامعه‌ای سنتى بوده اکثر ازدواج‌ها با نظارت خانواده‌ها انجام می‌شده است. در ازدواج‌های سنتى سن دختر پایین‌تر از پسر بوده و دایره همسرگزینى نیز محدود بوده است. ولى در مقابل درصد ازدواج‌های خویشاوندى بالا بوده است و به دلیل حمایتهای مالى که خانواده می‌کرد شروع زندگى مشترک براى زوجین بدون دغدغه بوده است.

کاظمی پور با اشاره به اینکه بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند زیرا خود همسرشان را انتخاب می‌کنند، ادامه می‌دهد: چندان تفاوتی نمی‌کند که با همسر آینده به صورت سنتی آشنا شویم یا مدرن، بلکه مهم این است که از پیش‌نیازهای یک ازدواج سالم برخوردار باشیم.

این روانشناس تصریح می‌کند: مشکل همه مردم این است که به نیازمندی‌های یک ازدواج مثل خانه، ماشین و پول فکر می‌کنند نه به پیش نیازهای یک ازدواج سالم.

وی با تاکید بر لزوم انتخاب عاقلانه و زندگی عاشقانه گفت: جوانان باید بعد از آشنایی به مرکز مشاوره معتبر مراجعه کنند تا ببینند آیا آمادگی ازدواج با هم را دارند یا خیر.

کاظمی پور با بیان اینکه هم در ازدواج سنتی و هم در ازدواج مدرن امکان بروز شناختهای سطحی وجود دارد، گفت: نمی‌توان ادعا کرد که سطح شناخت در ازدواج سنتی عمیق‌تر است، زیرا در این صورت باید تمام خانواده‌های سنتی قرین خوشبختی باشند.

وی تاکید می‌کند: تمام آشنایی‌ها باید به کمک مشاور هدایت شده و هدفمند شود.

طبق آمارهای اعلام شده از هر چهار ازدواج یکی به طلاق می‌انجامد و بیش‌تر جوانانی طلاق می‌گیرند که پنج سال اول زندگی مشترک خود را سپری می‌کنند و بین ۲۰ تا ۲۵ سال سن دارند.

به اعتقاد کاظمی پور با آن که ازدواج یک تصمیم‌گیری شخصی است ولی شیوه و سرانجام آن در اجتماع اثرگذار است و نوع و شیوه ازدواج بخشی از ویژگی‌های جامعه را نشان می‌دهد: کاهش نرخ ازدواج، افزایش طلاق، تجرد و...  مسایلی است که جامعه ایران در حال حاضر با آن مواجه است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید