امروزپنجشنبه, 31 خرداد 1397-- Thursday Jun 21 2018

ساعت 03:06:58

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 01:32:35

تحلیلگر اسوشیتدپرس:

از دست دادن پهپاد با بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی آمریکا در جنگ سرد قابل مقایسه است

یکشنبه, 20 آذر 1390 ساعت 13:48 کدخبر :3293
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: "داگلاس برچ"، تحلیلگر خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی اذعان کرد که شکست آمریکا در از دست دادن پهپاد RQ 170 در آسمان ایران با بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی این کشور از شوروی سابق در ماجرای هواپیمای جاسوسی "یو 2" قابل مقایسه است.
خبرگزاری فارس: از دست دادن پهپاد با بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی آمریکا در جنگ سرد قابل مقایسه است

به گزارش خبرگزاری فارس، "داگلاس برچ"، تحلیلگر خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی اذعان کرد که شکست آمریکا در از دست دادن پهپاد RQ 170 در آسمان ایران با بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی این کشور از شوروی سابق در ماجرای هواپیمای جاسوسی  "یو 2" قابل مقایسه است.

این تحلیلگر آمریکایی به اشاره به اینکه تحتا کنترل درآوردن پهپاد برای ایران بسیار فراتر از یک مساله تبلیغاتی بلکه به منزله افشا شدن طرح‌های ناشناخته آمریکا برای جاوسیس در ایران است، تصریح کرد: در جریان جنگ سرد نیز سرنگونی هواپیمای جاسوسی شوروی، توانست جنبه‌هایی از عملیات مخفی جاسوسی آمریکا را روشن کند.

برچ به نقل از "توماس دانلی"، یک تحلیلگر نظامی موسسه آمریکن اینترپرایز می‌افزاید: عملیات‌های جاسوسی مخفی آمریکا به مراتب بزرگ‌تر از آن هستند که مردم می‌شناسند. آمریکا نیاز دارد که همه ابزارهای خود را به کار گیرد.

فرانسیس گری، بنیان‌گذار موزه جنگ سرد می گوید: "وقتی شنیدم که پهپاد در اختیار ایران قرار گرفته، خیلی خوشحال شدم که خلبانی نداشته است!"

وی در تشابه از دست رفتن پهپاد با سقوط هواپیمای یو ۲ این نکات را بیان کرده است: "هر دو در حال عملیات گردآوری اطلاعات بودند. هر دو در حال تصویربرداری بودند و هر دو در حال جمع‌آوری اطلاعات از دشمنان آمریکا در راستای اهداف اطلاعاتی این کشور بودند. البته تنها تفاوتی که وجود دارد این است که ما دیگر یک زندانی در کشوری خارجی نداریم."

بر اساس این گزارش، مشابهت دیگر این شکست اطلاعاتی با بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی آمریکا در جنگ سرد این است که برنامه‌ریزان نظامی آمریکا از هر دو به شدت شوکه شده‌اند.

در سال 1960، هواپیمای فوق‌پیشرفته یو ۲ که با خیال راحت و به خیال اینکه کسی متوجه آن نیست بر فراز خاک شوروی مشغول جاسوسی بود، ناگهان توسط پدافند موشکی شوروی سرنگون شد. این اتفاق به یک بحران در روابط شوروی و آمریکا انجامید. این شکست در تاریخ شکست‌های اطلاعاتی ایالات متحده بی‌سابقه محسوب می‌شد تا آنکه با شکار پهپهاد توسط نیروهای سایبری کشورمان، شکست مزبور تحت‌الشعاع قرار گرفت.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید