امروزشنبه, 04 فروردين 1397-- Saturday Mar 24 2018

ساعت 08:35:59

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 05:05:22

آموزش احیای قلبی ریوی به افراد جامعه، نتیجه‌بخش است

از نجات پسر غرق شده‌ی ۲۰ ساله تا زن ۶۰ ساله خمینی‌شهری

شنبه, 26 شهریور 1390 ساعت 10:36 کدخبر :2450
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

خبرگزاری ایمنا€Œ: غریقی€Œ ۲۰ ساله و زن ۶۰ ساله€Œی خمینی€Œشهری که به دلیل ایست کامل قلبی ریوی در حال مرگ بودند با همکاری افراد حاضر در محل، از مرگ حتمی نجات یافتند.

به گزارش ایمنا€Œ، ساعت ۲۲ یکی از شبهای گرم تابستانی، درحالی€Œکه تنها دو هفته از برگزاری دوره های آموزشی احیای قلبی ریوی برای مربیان ورزشی شهرستان دهاقان€Œ می گذشت، پسری ۲۰ ساله به نام حسین که به مهارت شنا تسلط کافی نداشت به قسمت عمیق استخر وارد و در نتیجه غرق شد. مربیان نجات غریق این استخر بلافاصله در آب پریدند و او را از زیر آب بیرون آوردند اما پسر جوان، تنفس و نبض خود را از دست داده و صورتش به شدت کبود شده بود.
در این هنگام این دو مربی نجات غریق که به تازگی دوره€Œی آموزش احیا را گذرانده بودند در اقدامی سریع، با به کارگیری مهارت€Œهای احیای قلبی ریوی، او را به زندگی دوباره بازگرداندند€Œ.
حسین، پس از حضور تکنسین€Œهای اورژانس پیش€Œبیمارستانی و انجام اقدامات اکسیژن درمانی بر روی وی، به بیمارستان شهدای دهاقان€Œ منتقل شد و پس از ۲ ساعت به منزل بازگشت.
همچنین در حادثه ای دیگر، ساعت ۱۷:۲۵ روز گذشته در تماسی با اتاق فرمان فوریت€Œهای پزشکی (۱۱۵) ، تنگی نفس زنی ۶۰ ساله در خیابان امام (ره) جنوبی خمینی€Œشهر گزارش و بلافاصله یک واحد امدادی از پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی این شهرستان بر بالین بیمار حاضر شد.
پس از حضور تکنسین€Œهای فوریتهای پزشکی در محل و کنترل وضعیت بیمار، این زن که سابقه بیماری قلبی-تنفسی و دیابت داشت، دچار ایست کامل قلبی تنفسی شده و فاقد هرگونه علائم حیاتی بود لذا نیروهای امدادی اورژانس در اقدامی سریع، شروع به CPR (احیای قلبی ریوی) متوفی کرده و پس از ۵۰ دقیقه تلاش مستمر، ضربان قلب و تنفس بیمار بازگشت و متوفی حیاتی دوباره یافت.
بیمار پس از بازگشت به زندگی، سریعا به بیمارستان شهید اشرفی€Œ خمینی شهر منتقل و در اتاق احیا بستری شد.
بر اساس این گزارش وضعیت عمومی این زن در هنگام انتقال و بستری شدن در بیمارستان خوب و از سطح هوشیاری بهتری برخوردار بود.
گفتنی است، دختری جوان که از بستگان این زن ۶۰ ساله بود قبل از رسیدن نیروهای امدادی اورژانس، با رفتاری هوشمندانه اقدام به ماساژ قلبی زن بیمار کرده بود که این امر یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در موفقیت عملیات احیا و بازگشت زن به زندگی دوباره بود چرا که ماساژ قلبی وی، جریان خون را در مغز بیمار حفظ کرده و مانع از مرگ مغزی او شده بود.
/

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید