امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 12:37:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با وجود رتبه شاخص اعلام شد:

اعتراض دانشگاه شریف به رتبه بندی دانشگاههای دنیا/ شاخصهای فرهنگی گم شد

سه شنبه, 19 مهر 1390 ساعت 10:32 کدخبر :2751
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

دانشگاه صنعتی شریف در رتبه ‌بندی اخیر موسسه بین‌المللی تایمز به عنوان تنها دانشگاه ایرانی در گروه 500 دانشگاه برتر جهان در مرتبه ‌ای بین 301 تا 350 قرار گرفت اما این دانشگاه در اعتراض به رتبه بندی تایمز بیانیه ای صادر کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دانشگاه صنعتی شریف در این بیانیه تاکید کرده است: رتبه ‌بندی مذکور با توجه به مجموعه‌ ای از شاخصها شامل فعالیتهای آموزشی (30درصد)، پژوهشی (30درصد)، ارجاعات به مقالات و نفوذ تحقیقاتی (30درصد)، چشم‌انداز بین المللی (5/7درصد) و همچنین حجم درآمدهای ناشی از تحقیقات دانشگاه (5/2درصد) صورت گرفته است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: داده‌ های مربوط به عوامل ذکر شده با استفاده از روشهای مختلف شامل نظرسنجی (پرسش و اخذ پاسخ در مورد اعتبار آموزشی و پژوهشی دانشگاهها از بیش از 17 هزار نفر از متخصصان امور آموزش و پژوهش در زمینه های مختلف علمی و موقعیتهای مختلف جغرافیایی)، استفاده از پایگاههای داده مربوط به مقالات و نتایج تحقیقات و درخواست بخشی از اطلاعات از خود دانشگاهها جمع آوری شده است.

دانشگاه صنعتی شریف در بیانیه خود تاکید کرد: این دانشگاه بر این باور است که جامع و مانع بودن شاخصهای این رتبه ‌بندی و وزن آنها در سنجش نهایی با الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت در عرصه فعالیتهای دانشگاهی فاصله دارد. به عنوان مثال، در این رتبه بندی وزن فعالیتهای ارتباط با صنعت اندک است، در حالی که این دانشگاه براساس سیاستهای ابلاغی نظام یکی از مهم ترین رسالتهای خود را رفع مشکلات صنعتی جامعه می ‌داند. به علاوه در این رتبه ‌بندی اشاره ای به شاخصهای فرهنگی دانشگاه به عنوان یک کانون انسان ‌ساز در جامعه نشده است.

دانشگاه صنعتی شریف اظهار امیدواری کرده است که با تنظیم شاخصهایی متناسب با جامعه ایرانی – اسلامی، فضایی برای رقابت سالم بین دانشگاهها در سطح بین‌المللی در جهت اعتلای هر چه بیشتر فراهم شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید