امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 17:20:04

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

دادگاه اختلاس بیمه؛

اعترافات مسئول گردش مالی گروه اختلاس/ اتهامات سنگین در پرونده یک بنا

شنبه, 27 خرداد 1391 ساعت 19:57 کدخبر :4151
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

در جلسه عصر دادگاه اختلاس از بیمه و استانداری به اتهامات مسئول گردش مالی متهمان پرونده و کلاهبرداری و پرداخت رشوه از سوی یک بنا رسیدگی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای جلسه عصر نماینده دادستان با قرار گرفتن در جایگاه خواستار پاسخ دادن متهم به چند پرسش خود شد. وقتی خانم م – الف در جایگاه متهم قرار گرفت قاضی ذبیحی زاده از او پرسید شما مدعی هستید برادرخوانده اتان – آقای خاص – شب قبل از دستگیری این زمین را به نامتان کرده است  دلیل آن چه بوده ؟

متهم: انتقال زمین یک هفته قبل از دستگیری او بوده نه شب قبل از دستگیری اش. من از نیت آنها با خبر نبودم و آقای ج – الف مدعی بود این کار را انجام داده تا بتواند بخشی از بدهی های خود به پدرم را پرداخت کند.

نماینده دادستان: مدعی هستید در جریان اختلاس نبوده اید و تمام اظهارات خود را قبول دارید . در تحقیقات مدعی شده اید یک روز آقای ح – ن به در منزل شما آمده و با ایجاد سر و صدا مدعی شده برادرخوانده اتان مبلغ 500 میلیون تومان از پول های اختلاس را که قرار بود تقسیم کند با خود برده است. پس چطور می گویید در جریان اختلاس نبوده اید؟

متهم: این موضوع در کیفرخواست وجود ندارد. من آن روز نقش کسی را داشتم که می خواست میان برادرخوانده ام و آقای ح – ن پادرمیانی کنم. من از کارهای مجرمانه آنها خبر نداشتم و اگر می دانستم آنها مرتکب این جرایم شده اند هیچ وقت اجازه نمی دادم به خانه ام بیایند. من تصور می کردم ملک ایشان متعلق به آقای ج – الف است و او به خاطر قرض هایش آن را به نام من کرده است . تاکنون هیچ کار خلافی انجام نداده ام و برای گرفتن نمایندگی همه امتحانات و کلاسهای آموزشی را گذرانده ام بعد از این ماجرا نیز می خواستم دفتر نمایندگی بیمه را تعطیل کنم که سرپرستی نمایندگی گفت: شما مرتکب هیچ تخلفی نشده اید و اجازه تعطیلی آنجا را به من نداد.

وی ادامه داد: من درآمد قابل توجهی از کار در بیمه نداشتم و تمام گردش مالی من مربوط به کمک های پدرم است. اعتماد ما به آقای ج – الف باعث بروز این مشکلات شد و اگر پدرم فرد دیگری را به عنوان فرزند خوانده قبول می کرد حالا من اینجا نبودم.

پس از آخرین دفاعیات متهم و انکار تمام اتهامات از سوی او، قاضی مدیرخراسانی از نماینده دادستان خواست کیفرخواست آقای س – ح را قرائت کند.

قاضی سید رضایی پس از قرار گرفتن در جایگاه اظهار داشت: آقای س – ح 55 ساله کارمند بانک متهم به عضویت در شبکه موضوع ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبان اختلاس ، کلاهبرداری و ارتشاء و همچنین پولشویی می باشد.

آقای س – ح در تمام بانکهایی که حضور داشته برای آقای جیم الف افتتاح حساب کرده و وظیفه گردش مالی برای برخی متهمان را برعهده داشته است. برای نمونه می توان به موضوع چک 500 میلیون تومانی شرکت تعاونی انبارداران شهرری اشاره کرد.

وی در جریان تحقیقات مدعی شده گردش مالی آقای ج- الف حدود 18 میلیارد تومان بوده است. متهم از شهرستان خوی با آقای ج – الف آشنا شده و آقای ج – الف خود را به وی بازرس دیوان محاسبات معرفی کرده است.

نماینده دادستان ادامه داد: اعضای اصلی این شبکه با شناسایی افرادی در راس مدیریت و استفاده از آنها، به خدمت گرفتن منابع نامشروع، به فساد کشاندن کارکنان دولت با پرداخت رشوه، عضویت در شرکت های دولتی و همچنین تغییر کاربری اراضی تقسیم نقش کرده و به صورت شبکه ای فعالیت می کردند.

در ادامه رئیس دادگاه اتهامات را به س – ح تفهیم کرد که وی با رد اتهاماتش گفت: من در شهرستان خوی کارمند و سرپرست شعبه بودم. این شهرستان از نظر اقتصادی مرکز تجارت تخمه بوده و آقای ج – الف و پدرش از مشتریان متعهد به سیستم بانکی بودند. من سال 75 به تهران منتقل شده  و پس از مدعی در یک بانک خصوصی مشغول بکار شدم. تمام کارهایی که انجام داده ام درچارچوب قانون بود. آقای ج – الف حساب باز می کرد و من چک های او را وصول می کردم. و ی یک ریال هم از سیستم بانکی وام نگرفت و همه پولش از منابع خودش بود. آقای ج – الف غیر از اینکه همشهری من بود قانون را نیز به خوبی می شناخت و کار غیر قانونی نمی کرد. یک بار او یک چک پانصد میلیون تومانی که مربوط به شرکت تعاونی انبارداران بود به من داد و خواست آن را وصول کند. من هم چک را به یکی از همکارانم دادم و او آن را به به شعبه مورد نظر برد اما به دلیل اینکه یک امضای چک کم بود آن را نتوانست وصول کند وقتی موضوع را به آقای ج  - الف گفتم او گفت قرار است چند چک دیگر به جای این چک به من داده شود من نیز همکارم را فرستادم و او چک های جدید را گرفت و پس از وصول به حساب آقای ج – الف واریز کردیم.

قاضی: شما به استانداری نیز رفت و آمد داشتید.

متهم: برای کاری قصد ارتباط با استانداری را داشتم اما موفق به این کار نشدم وقتی موضوع را به آقای ج – الف گفتم او یک روز مرا پیش آقای الف  - م معاون اداری مالی استانداری برد. یک روز هم 70 میلیون تومان را برای وی وصول کردم که آقای ج – الف ادعا کرد در دیوان محاسبات است و خواست آن را به استانداری نزد آقای الف – م ببرد که من پولها را در کیسه ای گذاشته و به استانداری رفتم.

قاضی:  درباره مجوز بهره برداری از معدن شن و ماسه چه توضیحی دارید؟

متهم: گروه خونی من به معدنداران نمی خورد. یک روز آقای ج – الف از من خواست وکالتی را امضا کنم که پس از امضا مدعی شد موضوع وکالت منتفی شده است. من تصور می کردم وکالت به خاطر یک آپارتمان یا ملک بوده که پس از تشکیل پرونده متوجه شدم مربوط به معدن بوده است.

در ادامه دادگاه نیز وکیل مدافع متهم با حضور در جایگاه به دفاع از اتهاماتش موکلش پرداخت.

رسیدگی به اتهامات سنگین یک بنا

در ادامه جلسه عصر امروز قاضی سید رضایی نماینده دادستان در تشریح کیفرخواست آقای ذ – گ گفت: آقای ذ – گ متهم به مشارکت در جعل ، استفاده از سند مجعول،تبانی با معاونت اداری و مالی بیمه ایران و پرداخت رشوه 126 میلیون تومانی و همچنین کلاهبرداری از آقای ح – الف می باشد که با توجه به مستندات موجود در پرونده ارتکاب جرایم از سوی وی محرز می باشد.

سپس متهم با حضور در جایگاه با رد اتهاماتش گفت: من یک بنا هستم و از این ماجراها بی اطلاع می باشم. وکالت فروش زمین به بیمه ایران جعلی نبوده و مالکان زمین حاضر شدند که می توانیم آنها را به دادگاه احضار کنیم. در جریان تحقیقات آقای (ز) از من خواست که اتهام پرداخت رشوه به آقای ک – م را قبول کنم که من این کار را نکردم. زمین جزو زمینهای موات نبوده و از 10 سال قبل در اختیار بیمه ایران بود.

من سند بیمه ایران را باطل کردم و با دریافت سند المثنی خواستار تخلیه یا خرید آن از سوی شرکت بیمه ایران شدم. آنها نیز اظهار داشتند باید قمیت زمین کارشناسی شود که کارشناسان آن 320 میلیون تومان برای زمین قیمت تعیین کردند البته من این قیمت را قبول نکرده و سرانجام بر سر مبلغ 385 میلیون تومان توافق کردیم که در ابتدا 80 میلیون تومان به عنوان ودیعه دریافت کردم.

متهم ادامه داد: در جریان تحقیقات من را به جایی برده که بسیار ترسناک بود و مسئول تحقیق می گفت اعتراف کن به آقای ک – م رشوه داده ایم که من می گفتم شرکت بیمه سرم کلاه گذاشته و 65 میلیون تومان اجازه ملک را نداده ام. در خصوص پرداخت 17 میلیون تومان به سازمان زمین شهری نیز وکیلم این پول را از بانک گرفت و آن را به مسئولین سازمان داد. من هیچ اطلاعی درباره علت آن ندارم اما در خصوص پرداخت رشوه به آقای ک – م باید بگویم سال 85 برای وی یک خانه در کردستان پیدا کردم که ساعت 12 شب آن را در بنگاه دوستم قولنامه کردیم. به دلیل اینکه آن زمان وی نمی توانست در بنگاه حاضر شود من از طرف او چک داده و او بعدا پول را باز گرداند.

وکیل مدافع نیز در دفاع از اوگفت: موکلم بیسواد است و عنصر مادی در خصوص جرم مشارکت در جلب درباره وی اتفاق نیفتاده است. درباره اتهام استفاده از سند مجعول نیز وی عالم به مجعول بودن سند نبوده و از این موضوع بی اطلاع بود. اتهام تبانی با معاونت اداری مالی بیمه و پرداخت رشوه نیز در صورت بررسی حساب بانکی موکلم با آقای ک – م این موضوع مشخص شده و دادگاه پی خواهد برد که پرداخت پول بابت خرید ملک بوده است.

همچنین درباره اتهام کلاهبرداری از آقای ح – الف باید بگویم اگر به اظهارات وی در دادسرا توجه کنید پی خواهید برد کلاهبرداری رخ نداده و تنها موکلم برای پیدا کردن وکیل برای شاکی از وی پول گرفته است.

پس از دفاعیات وکیل قاضی مدیرخراسانی ختم رسیدگی به این جلسه را اعلام کرد کرد و قرار است جلسه بعدی به سوم تیرماه برگزار شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید