امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 10:21:27

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امپراطوری رسانه‌ای راپرت مرداک در سراشیبی سقوط

سه شنبه, 21 تیر 1390 ساعت 12:44 کدخبر :1848
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : الف

رسوايي هک تلفن و شنود مکالمات شهروندان انگليسي توسط یکی از رسانه‌های متعلق به "راپرت مرداک" غول رسانه‌اي، گمانه‌زنی‌های فراوانی را در مورد چشم انداز آینده فعالیت مرداک مطرح کرده است. آیا زمان سقوط عصر رسانه‌ای راپرت مرداک فرا رسیده است؟

به گزارش الف به نقل از شبکه الجزیره، به دنبال این رسوایی مرداک به شدت تحت فشار قرار گرفت و این ضربه مُهلکی به وی محسوب می شود. تصميم راپرت مرداک براي تعطيلي هفته نامه 168 ساله انگليسي " اخبار جهان" پس از رسوایی اين نشریه اتخاذ شد.

روزنامه‌هایی همچون تایمز، ساندی تایمز، سان و شبکه اسکای نیوز جزء رسانه‌های متعلق به مرداک هستند و این نشان می دهد که راپرت مرداک در سیاست‌گذاری‌های این نشریات و شبکه تلویزیونی نقش اصلی را ایفا می کند.

به دنبال رسوایی شنود مکالمات مشترکان توسط روزنامه اخبار جهان، دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس دستور داد تحقیقات گسترده‌ای در مورد این موضوع انجام شود.راپرت مرداک که مدیر عامل شرکت نیوز کورپوریشن است نیز به شدن نگران شده است و فوری برای بررسی این رسوایی به لندن سفر کرد. مقامات انگلیس از اتهام‌های مطرح شده علیه هفته نامه اخبار جهان که  برخی از خبرنگارانش مکالمات مشترکان را هک می کردند، به شدت انتقاد کرده‌اند.

این رسوایی باعث شده است تا شک و تردیدها در مورد فعالیتهای پشت پرده رسانه‌های تحت نفوذ مرداک در جهان افزایش یابد. تعطیلی هفته نامه اخبار جهان نشان دهنده این است که روند حرکتی رسانه‌های تحت امر مرداک بسیار متزلزل هستند و این احتمال وجود دارد که این نوع رسانه‌ها مغایر با قوانین رسانه‌ای به دستور مرداک عمل کنند. "ماری کیندسی" یک استاد ارتباطات در دانشگاه شفیلد انگلیس گفت: فکر می کنم این رسوایی بزرگی برای راپرت مرداک باشد.

هنوز مشخص نیست که آیا دیگر رسانه‌های تحت امر راپرت مرداک نیز دست به چنین اقدامات غیرقانونی زده‌اند یا خیر اما با توجه به رسوایی هفته نامه اخبار جهان این احتمال وجود دارد.

راپرت مرداک محافظه کار که در استرالیا بدنیا آمده بود از رسانه‌های تحت امرش به عنوان عاملی برای فراهم کردن زمینه جنگ عراق استفاده کرد و به واسطه رسانه‌هایش، نفوذ زیادی در امور سیاسی انگلیس داشته است. این سرمايه‌ دار آمريکايي-استراليايي يکي از ثروتمندترين افراد جهان است که ثروتش را از دنياي رسانه کسب کرده است. شکی وجود ندارد که مرداک از رسانه‌هایش به عنوان اهرمی سیاسی استفاده می کند.

مشخص است که رسانه‌های تحت نفوذ مرداک اهداف مشخص وی را اجرا می کنند. شرکت رسانه‌ای مرداک مالک حدود 175 روزنامه و چندین شبکه تلویزیونی در چند کشور است.

مشخص است که اهداف رسانه‌های تحت نفوذ راپرت مرداک همان افکار و سیاستهای وی است. مرداک  شخصا از اقدامات نظامی غرب در کشورهای مستقل و اشغال فلسطین توسط اسرائیل حمایت کرده است و این نشان می دهد که سیاستهای این غول رسانه‌ای عملا در راستای منافع آمریکا و هم پیمانانش است. در برنامه‌های رسانه‌های مرداک سیاستهای کاملا از پیش تعیین شده در راستای منافع غرب اجرا می شود. با این حال رسوایی جدید یکی از رسانه‌های مرداک می تواند زمینه را برای افشای رسوایی‌های دیگر این غول رسانه‌ای حامی سیاستهای قدرتهای غربی فراهم کند. افرادی که زمانی در رسانه‌های مرداک مشغول به فعالیت بودند، می گویند که او کاملا سیاستهایش را به مدیران ارشد رسانه‌های تحت امرش دیکته می کند. نیازی به این موضوع نیست که بگوییم راپرت مرداک چه کسی با چه نوع سیاستهایی است. او حامی جنگ عراق و یک حمایت کننده سیاست‌های اسرائیل بوده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید