امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 01:20:03

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گزارش خبری/

بازار داغ سودجویی در انتخاب رشته/ 10 دقیقه مشاوره 45 هزار تومان

پنجشنبه, 20 مرداد 1390 ساعت 09:13 کدخبر :2118
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

قم - خبرگزاری مهر: هر فردی در زندگی خود بارها دست به انتخاب می زند و با این انتخاب مسیر زندگی خود را تعیین کرده و سرنوشت خود را رقم می زند.

به گزارش خبرنگار مهر، لحظات انتخاب شدن و یا انتخاب کردن همیشه لحظلت حساسی است. در این میان لحظات انتخاب کردن به مراتب از حساسیت بالاتری برخوردار است چرا که فرد با این کار آینده خود را به دست خود رقم می زند و باید در برابر این انتخاب پاسخگو باشد.

همه ساله بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری تب و تاب انتخاب کردن بخش قابل توجهی از جامعه را در بر می گیرد؛ داوطلبانی که باید رشته دانشگاهی خود را انتخاب کنند، خانواده هایی که باید در انتخاب رشته دانشگاهی فرزند خود را هدایت و یاری کنند، استادانی که در برابر دانش آموزان، خود را مسئول و موظف به راهنمایی می دانند، مراکزی که داوطلبان را در این کار کمک می‌کنند و ....

اما در این بین، به دلیل فرصت نسبتا محدود زمان انتخاب رشته و حساسیت موضوع، افراد و یا موسساتی به درک این موضوع مبنی بر این که خانواده ها و داوطلبان به نوعی در این فاصله زمانی دچار سرگردانی و تردید می شوند، رسیده و دست به سوء استفاده می زنند.

البته مراکزی هم هستند که از روی اصول و با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل علاقه، شناخت، توانایی علمی، توان اقتصادی خانواده ها، امکانات مراکز آموزشی، آینده شغلی، هدف داوطلب، سهمیه پذیرش و ... داوطلبان را در ازای قیمتی عادلانه، به دور از جبر و یا تحمیل نظر خود،‌ تنها هدایت و راهنمایی می کنند.

اما به هر روی باید روی دیگر قضیه را هم دید و این را پذیرفت که افراد و یا موسساتی هستند که از شرایط موجود سوء استفاده می کنند و داوطلب و خانواده آنها را مورد سودجویی قرار داده و به قولی سرکیسه می کنند.

با گشتی در شهر، مروری بر برخی رسانه ها و یا بازدیدی در اینترنت به خوبی نشان می دهد که بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری، بازار انواع و اقسام تبلیغات مانند، رزرو وقت مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور توسط جناب آقا یا خانم ... به صورت حضوری یا تلفنی، انتخاب رشته کامپیوتری با نرم افزار ... و غیره داغ می‌شود.

در این بین در سطح شهر کودکانی هم تبلیغات رنگانگ موسسات و مراکز انتخاب رشته را بین عابران در حال گذر، پخش می کنند تا از این تنور داغ انتخاب رشته،‌ نانی هم نصیب آنان شود.

45 هزار تومان برای 10 دقیقه مشاوره انتخاب رشته

نکته قابل تامل در این بین، وقتی است که پای مبالغ زیادی در مقابل دقایق یا ساعتی مشاوره به میان می‌آید؛ برای مثال یک ساعت مشاوره 70 هزار تومان، 10 دقیقه مشاوره 45 هزار تومان و ... که شاید پرداخت این مقدار پول برای خانواده ها به راحتی امکان پذیر نباشد و یا عادلانه به نظر نرسد.

نیاز به حضور جدی دستگاه های نظارتی

قضیه به اینجا ختم نمی‌شود و در این بازار آشفته، انواع دیگر سودجویی مثل سوء استفاده از نام اساتید برجسته و یا مراکز معتبر هم خودنمایی می کند که نیاز به حضور جدی دستگاه های نظارتی را برای سر و سامان دادن به این آشفته بازار انتخاب رشته، ملموس‌تر می‌کند.
..............................

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید