امروزچهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397-- Wednesday Apr 25 2018

ساعت 15:05:54

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

کیوسک بین المللی «تابناک»

بازتاب تصمیم احمدی نژاد برای کناره گیری از سیاست

یکشنبه, 28 خرداد 1391 ساعت 08:31 کدخبر :4157
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : تابناک

بازتاب سخنان احمدی نژاد درباره آینده سیاسی اش، وضعیت اقتصادی ایران در آستانه مذاکرات مسکو، ادامه موضع گیری های ضدایرانی میت رامنی، تحلیل ها و گزارش ها از برنامه هسته ای ایران پیش از مذاکرات مسکو و عدم همراهی سوئیس با تحریم های یکجانبه غرب علیه ایران، از جمله مهمترین عناوین امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، صحبت های محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کشورمان درباره تصمیماتش برای آینده و کارهایی که پس از دوره دوم ریاست جمهوری انجام خواهد داد، مورد توجه برخی مطبوعات قرار گرفته است. احمدی نژاد در مصاحبه ای با یک هفته نامه آلمانی گفته بود پس از پایان دوره ریاست جمهوری اش قصد ادامه فعالیت سیاسی ندارد و به دانشگاه بازمی گردد. وی همچنین گفته بود قصد ندارد حزب یا گروه سیاسی تشکیل دهد. احمدی نژاد در بخش های دیگری از سخنانش درباره مذاکرات مسکو نیز اظهارنظر کرده و نسبت به پیشرفت آن اظهار امیدواری کرده بود.

سخنان احمدی نژاد به ویژه مورد توجه روزنامه های اسرائیلی قرار گرفته است. روزنامه «یدیعوت آحارانوت»، ضمن انتشار این سخنان، به تحولات سیاسی اخیر در ایران و به ویژه آرایش نیروها در مجلس شورای اسلامی اشاره کرده است. روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز بخش هایی از سخنان وی را منتشر کرده، اما تمرکز خود را بر اظهارنظر احمدی نژاد درباره مذاکرات مسکو قرار داده است. علاوه بر این دو، فاکس نیوز نیز امروز به موضوع فوق پرداخته است.

روزنامه «واشنگتن پست» در مطلبی با اشاره به مذاکرات پیش روی هسته ای در مسکو، به وضعیت اقتصاد و معیشت ایرانیان در آستانه این مذاکرات حساس پرداخته است. این روزنامه می نویسد در حالی که ایران برای دور جدیدی از مذاکرات آماده می شود، با موجی از اخبار بد اقتصادی، به ویژه کاهش قابل توجه صادرات نفت مواجه شده که با اجرایی شدن تحریم های نفتی اتحادیه اروپا از اول ژوئیه، انتظار می رود اوضاع بدتر نیز بشود. در این گزارش، به موارد دیگری از جمله کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت ها نیز اشاره شده است.

 

موضوع موضع گیری های ضدایرانی «میت رامنی»، کاندیدای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دیگر به یکی از اخبار معمول رسانه ها تبدیل شده است. در همین رابطه، روزنامه «لس آنجلس تایمز» اقدام به انتشار جدیدترین اظهارات وی کرده که در جمع یک گروه مذهبی محافظه کار بر زبان رانده شده است. وی در این سخنان اوباما را متهم کرده که بیش از آنکه نگران برنامه هسته ای ایران باشد، نگران اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران است.

 

روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در مطلبی با اشاره به مذاکرات مسکو، به بررسی جنبه هایی از این مذاکرات پرداخته است. این روزنامه می نویسد در رابطه با مذاکرات هسته ای ایران، باید یک حقیقت را در نظر گرفت و آن اینکه ایران در تمام این مدت توانسته تولید اورانیوم خود را به طور مستمر افزایش دهد و اکنون حتی غنی سازی خود را به سطوح بالاتر تسری دهد. در این مطلب همچنین به درخواست ایران برای به رسمیت شناخته شدن حق خود در غنی سازی اورانیوم اشاره شده است.

اما از سوی دیگر، روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» در مطلبی گزارش وار از برنامه هسته ای ایران، مدعی شده ایران روز به روز بیشتر به سمت کسب سلاح هسته ای حرکت می کند. نویسنده این مطلب ضمن تکرار ناشیانه ادعاهای غرب درباره برنامه هسته ای ایران، به موضوع «پارچین» و همچنین افزایش سطح غنی سازی در ایران، به عنوان نشانه هایی برای اثبات تلاش ایران جهت کسب سلاح هسته ای استناد شده است.

 

در نهایت، روزنامه «جروزالم پست» از عدم همراهی کشور سوئیس با تحریم های نفتی و بانکی غرب علیه ایران خبر داده و نوشته این امر سبب انتقادهایی علیه این کشور از سوی ایالات متحده شده است. سوئیس پیش از این اعلام کرده به ائتلاف کشورهای غربی برای تحریم بخش نفتی و بانکی ایران نخواهد پیوست. این موضع باعث شده سفیر آمریکا در سوئیس ضمن ابراز ناامیدی از این اقدام، از دولتمردان سوئیس بخواهد در تصمیم خود تجدیدنظر کنند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 کمال حاج 01 تیر 1391 ساعت 08:52
نقل قول س. ساکت:
آقای حاج کدوم سایت رو می گید؟ تابناک که فیلتر نیست

تابناک منظور نیست بازتاب امروز
http://baztab.net/
نقل قول
 
 
#2 +1 س. ساکت 01 تیر 1391 ساعت 07:14
آقای حاج کدوم سایت رو می گید؟ تابناک که فیلتر نیست
نقل قول
 
 
#1 -1 کمال حاج 29 خرداد 1391 ساعت 15:15
این سایت که فیلتر هست.
چه شکلی مطالبش را خواندید؟؟!!!!!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید