امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 01:59:12

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

دلار تقلبی در بازار دیده نشد/

بانك مركزی: نرخ دلار 1400 تومان است

دوشنبه, 26 دی 1390 ساعت 09:34 کدخبر :3514
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایرنا

تهران - معاون نظارتی بانك مركزی گفت: نرخ دلار روز یكشنبه 1400 تومان است و این بانك دلار را با نرخی پایین تر در اختیار صرافی های مجاز قرار می دهد تا آنان نیز با نرخ مذكور به فروش برسانند.

'ابراهیم درویشی' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص تشدید نظارت بانك مركزی بر بازار ارز در روز جاری افزود: نیروی انتظامی و ماموران این بانك از روز جاری به صورت محسوس و غیر محسوس بازار را در كنترل دارند و با افرادی كه ارز را به صورت قاچاق معامله می كنند، برخورد می كند.

وی با اشاره به ممنوع شدن خرید و فروش ارز در بازار از روز جاری، اظهار داشت: تمام افرادی كه از این پس ارز نیاز داشته باشد باید از طریق سیستم بانكی اقدام به تهیه آن كنند.

درویشی تاكید كرد: علاوه بر سیستم بانكی صرافی‌های مجاز نیز می‌توانند به متقاضیان ارز بفروشند.

وی با بیان این كه، ارز تنها با نرخ بانك مركزی باید فروخته شود، گفت: ارز مصرفی داخلی ندارد و افرادی كه بخواهند كالایی را از خارج وارد كنند، باید از طریق وزارت بازرگانی اقدام و ثبت سفارش كند.

درویشی ادامه داد: دانشجو یان، مسافران و بیماران نیز با تایید وزارتخانه و سازمان‌های مربوطه همانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و وزارت علوم ارز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی افزود: ارز مسافرتی از طریق بانك‌ها و باجه‌های فرودگاهی در اختیار مسافران قرار داده می شود.

معاون نظارتی بانك مركزی تصریح كرد: ارز مورد نیاز از این پس به جای صرافی ها از طریق شبكه بانكی ارایه می شود و به همین دلیل دیگر نیازی به سفته بازی در این بازار نیست.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص واردات ارز نیز گفت: با توجه به این كه ارز از مبادی ورودی وارد كشور می شود، وارد كنندگان باید اظهارنامه ارزی را تكمیل و ارایه كنند تا با نرخ مصوب بانك مركزی به فروش برسد.

درویشی با بیان این كه بازار ارز باید ثبات داشته باشد، افزود: افرادی كه ارز به كشور وارد می كنند، باید موارد را اعلام كنند و در صرافی های مجاز به فروش برسد.

وی در پاسخ به وضعیت دلار تقلبی در بازار گفت: ماموران این بانك تاكنون با دلار تقلبی برخورد نكرده اند و موردی در این خصوص به بانك گزارش نشده است.

وی در خصوص چگونگی وضعیت افرادی كه از گذشته ارز داشته اند و به عنوان مثال ارز مسافرتی خود در سال های گذشته را به كشور بازگردانده اند، افزود: اگر فردی دلار را از بانك یا صرافی خریداری كرده باشد این ارز دارای فاكتور است.

درویشی ادامه داد: در غیر این صورت نیز مسافران باید در فرودگاه اظهارنامه ارزی تكمیل می كردند و اگر این اقدام را انجام نداده اند، تمهیداتی را تا دو روز آینده برای این امر انجام می دهیم.

وی تصریح كرد: برای رفع این مشكل پیشنهاد اظهار مجدد ارز ارایه شده كه باید به تصویب برسد.

وی در پایان تاكید كرد كه در زمان وارد كردن ارز باید در فرودگاه اظهارنامه تكمیل شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید