امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 23:58:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

هشدارآیت الله مکارم شیرازی/

برخی برنامه های صدا و سیما به عرفانهای کاذب گرایش دارد

چهارشنبه, 02 شهریور 1390 ساعت 10:46 کدخبر :2232
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید با هشدار نسبت به رواج عرفانهای کاذب گفت: صدا و سیما مراقب باشد برخی از برنامه ها در دامان عرفانهای کاذب نیفتد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی شامگاه سه شنبه در سومین شب از لیالی قدر در مسجد امیرالمومنین(ع) قم با اشاره به رواج عرفانهای کاذب در کشور اضافه کرد: صدا و سیما مراقب باشد برخی از برنامه ها در  دامان عرفانهای کاذب نیفتد.

از اذکار بی سند پرهیز شود

وی با اشاره به برخی مطالب بیان شده در برخی از برنامه ها اظهارداشت: کسانی به ما گفته اند که صدا و سیما ذکری یادداده است که عجیب و وحشتناک است گفته اند"یا طهر، طاهر و طهور" که اشکالی ندارد و از صفات خداوند است اما ادامه داده اند که "یا طیهور و طیهار" که ما بررسی کرده ایم در هیچ لغت عربی چنین واژه هایی نداریم.

وی اضافه کرد: این حرف مهمل را به عنوان حرف خدا یاد مردم می دهند در صورتی که در هیچ کجا بیان نشده است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ذکر به تنهایی کافی نیست بیان داشت: ذکر در صورتی مفید است که همراه با تصفیه روح و تهذیب اخلاق باشد و انسان از رذایل اخلاقی پاک شود.

لزوم نظارت علما بر برنامه های دینی صدا و سیما

این مرجع تقلید تاکیدکرد: باید به فضلا و طلاب ماموریت داده شود تا بر برنامه های صداو سیما نظارت کنند تا چنین مشکلاتی ایجاد نشود.

صاحب تفسیر نمونه با اشاره به مفاد 20 ماده ای خطبه 47 نهج البلاغه تصریح کرد: اگر جوانان به این 20 ماده عمل کنند برای سیر و سلوک آنها کافی است.

این مفسر قرآن در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به خطبه 47 نهج البلاغه گفت: در این خطبه به اثار تقوا توجه شده است که از جمله آنها این است که تقوا باعث می شود تا دنیای مردم اباد شود و برکات از آسماننها و زمین بر مردم ببارد.

این مرجع تقلید با اشاره به دیگر توصیه های امام علی(ع) به نظم در امور اشاره و عنوان کرد: افرادی موفق هستند که در کارهای خود دارای نظم هستند و پرداختن به امور مادی مانع رسیدگی به خانواده و عبادات و ... نمی شود.

اصلاح ذات بین از نماز و روزه بالاتر است

وی اصلاح ذات بین را از دیگر سفارشات امام علی(ع) به پیروانش برشمرد و افزود: علی(ع) می فرمایند از پیغمبر(ص) شنیدم که اصلاح ذات بین از نماز و روزه بالاتر است اما متاسفانه برخی افراد نه تنها اصلاحی نمی کنند بلکه بنزین بر اختلافات می ریزند و آن را شعله ور می کنند.

آیت الله مکارم گفت: در روایت آمده است که فردی که به دنبال اصلاح میان افراد است همانند مجاهد فی سبیل الله است. 
وی بااشاره به برخی از اثار تقوا، نورنیت و روشن بینی در حوادث اجتماعی، دوری از وسوسه های شیطان و عدم نفوذ شیطان در فرد متقی از جمله آثار تقوا به شمار می رود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید