امروزيكشنبه, 30 ارديبهشت 1397-- Sunday May 20 2018

ساعت 22:24:23

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سازمان اطلاعات روسيه مسئول پرونده شد؛

ترور پنج دانشمند هسته‌اي نيروگاه اتمی بوشهر

شنبه, 04 تیر 1390 ساعت 09:51 کدخبر :1637
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مشرق نیوز

پنج دانشمند هسته اي روسيه که در راه اندازي نيروگاه بوشهر و مقابله با ويروس استاکس نت، نقش داشتند، در سانحه هوايي که گفته مي شود از سوي سازمان هاي جاسوسي آمريکا و رژيم صهيونيستي طراحي شده بود، جان باختند.
به گزارش گروه بين الملل مشرق، پايگاه خبري "الحقيقه" اعلام کرد: پنج تن از دانشمندان هسته‌اي روسيه كه مأموريت اصلي آنها تأسيس و راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر بوده است، در ميان 44 مسافري هستند كه در سقوط هواپيماي توپولوف 134 روسيه كه در شمال غرب اين كشور انجام شد، جان خود را از دست داده‌اند.
منابع اطلاعاتي روسيه اعلام كرده‌اند كه نام سه نفر از آنها "سرگي ريزكوف"، "گنادي بانيويك" و "نيكولاي ترونوف" بوده که در مؤسسه OKB Gidropress كار مي‌كردند. اين موسسه مهم‌ترين شركت روسيه در صنايع هسته‌اي به شمار مي‌رود و همان شركتي است كه ساخت نيروگاه هسته‌اي بوشهر را بر عهده دارد.
اين سه دانشمند هسته اي بر اساس اطلاعات منابع روس، از افرادي بودند كه موفق به مهار كرم الكترونيكي استاكس نت شده بودند كه از سوي دستگاه‌هاي جاسوسي آمريكا و رژيم اسرائيل به تأسيسات هسته‌اي كشورمان نفوذ داده شده بود و ايران خيلي زود موفق شد كه تأسيسات هسته‌اي را از آن پاكسازي كند.
گفته مي شود علاوه بر اين سه دانشمند، "آندری تروپینوف" متخصص ارشد فناوری روس‌اتم و شخص ديگري که عضو شرکت هیدروپرس روسیه بوده در اين حادثه کشته شده اند.
شرکت‌روس اتم پیمانکار نیروگاه اتمی بوشهر نيز اعلام کرده که پنج نفر از متخصصان روسی که در نیروگاه بوشهر کار می‌کردند در یک سانحه هوایی در روسیه جان خود را از دست دادند.
بنا بر اعلام شرکت روس‌اتم این کارشناسان برای شرکت در جلسه‌ای با یکی از شعب روس‌اتم که قطعات نیروگاه‌های اتمی می‌سازد در این پرواز بوده‌اند.
این گزارش می‌افزاید این افراد برای سه شعبه روس‌اتم کار می‌کرده اند که به مدت طولانی در پروژه نیروگاه بوشهر شرکت داشته‌اند.
با اينكه پس از سقوط اين هواپيما، تعداد بالاي سقوط‌هاي اين نوع از توپولف‌ها و همچنين هواي مه آلود اطراف فرودگاه، محور اصلي تحقيقات درباره سقوط اين هواپيما بود اما با گذشت مراحل اوليه تحقيقات اطلاعاتي به دست آمد كه نشان مي دهد، فعاليت‌هاي جاسوسي در وراي سقوط اين هواپيما قرار داشته است.
در ادامه نظر محققان به حضور اين چند كارشناس هسته‌اي در هواپيماي مذكور جلب شد، چرا كه اين اقدام بر اساس قواعد امنيتي و سلامت مربوط به دانشمندان هسته‌اي در روسيه ممنوع است.
بر اساس اين قواعد، سفر بيش از يك مسؤول امنيتي يا نظامي يا علمي ارشد در يك هواپيماي تجاري ممنوع مي‌باشد.
بر اساس اعلام منابع امنيتي روس به الحقيقه، تحقيقات اکنون به اين نتيجه رسيده است كه با توجه به حضور اين چند دانشمند هسته‌اي مرتبط با پرونده هسته‌اي ايران، سقوط اين هواپيما بر اثر مه يا اختلال فني در هواپيما نبوده است، بلكه اين هواپيما بر اثر يك فعاليت جاسوسي منهدم شده است.
از سوي ديگر، تحقيقات درباره مسؤولان انتقال اين چند نفر با يك هواپيما نيز در ميان مسؤولان و كارمندان شركت اتمي روس آغاز شده است تا مقصر اين اقدام خلاف امنيت ملي روسيه شناسايي شود.
اين در حالي است كه محافل امنيتي حاضر در اين تحقيقات معتقدند كه هيچ يك از اين دانشمندان هسته‌اي از حضور همكاران خود در اين پرواز اطلاعي نداشته‌اند و در هواپيما نيز در مكان‌هايي نشسته بودند كه به همديگر دسترسي نداشته و از ديد هم دور بوده‌اند.
اين گزارش با اشاره به ترور تعدادي از دانشمندان هسته‌اي ايران مي‌نويسد كه اگر وجود اين عمليات تخريبي در سقوط هواپيماي توپولف روسي درست باشد، اين براي نخستين باري است كه درگيري در زمينه برنامه هسته‌اي ايران به خاك روسيه منتقل مي‌شود.
تمام اين اتفاقات در حالي است كه روسيه، ماه گذشته "فاديم لايدمن" وابسته نظامي رژيم صهيونيستي در اين كشور را به علت فعاليت‌هاي جاسوسي متعدد در زمينه معامله‌هاي تسليحات اين كشور با كشورهاي خاورميانه و بخصوص ايران و سوريه اخراج كرده است.
در حادثه ای که روز دوشنبه در شمال غرب روسیه رخ داد، یک فروند هواپیمای توپولف سقوط کرد و بر اثر آن 44 نفر جان باختند. البته خبر خوش و تعجب برانگیز این بود که این بار هشت نفر زنده مانده اند و طبق آخرین اخبار به بیمارستان منتقل شده و جراحات سختی متحمل شده و تحت درمان قرار گرفته اند.
این توپولف که تعداد مسافرانش شاید به اندازه نیمی از مسافران اتوبوس های درون شهری تهران بوده، با 43 مسافر و 9 خدمه از مسکو عازم پتروزاودوسک بود که در نزدیکی مقصد خود در 400 کیلومتری شمال شرق سن پترزبورگ در جمهوری کارولیای روسیه نزدیک مرز فنلاند دچار سانحه شد و پیش از رسیدن به فرودگاه سقوط کرد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید