امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 03:33:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش تکان دهنده از فاجعه زیست محیطی

تولید سالانه یک‌میلیون کیلو گوشت از زباله‌دانی شهرضا!!

یکشنبه, 10 مهر 1390 ساعت 11:20 کدخبر :2615
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

روزانه ۱۵هزار راس گوسفند در مرتعی از زباله چرا می€Œکنند
خبرگزاری ایمنا: دفن غير اصولي زباله مشکل جدي و اساسي در شهرضا است که زنگ خطري براي محيط زيست ایجاد کرده است به طوری که روزانه ۱۵هزار راس دام شهرضا در مرتعی از زباله€Œها چرا می€Œکنند.

گزارش ایمنا از شهرضا، آيين نامه مديريت پسماند در سال ۸۳ به تصويب هیئت وزيران رسيد و در دستور کار سازمان€Œهاي متولي قرارگرفت، اما با اين وجود هنوز بسياري از سایت های زباله کشور از لحاظ ضوابط زيست محيطي و مقررات بهداشتي در وضعيت بسيار اسفناکي قرار دارد به طوری که سلامت بسياري از مردم در معرض خطر است.
اين موضوع به دليل نبود عزم جدي و فقدان مديريت واحد بين سازمان€Œهاي متولی و از طرفي بي توجهي به اجراي آيين نامه مديريت پسماند، موجب شده تا مشکلات زيادي براي شهروندان ساکن در اطراف این زباله€Œدانی€Œها به وجود آورد.
با توجه به اين که مسئولان بهداشتي و محيط زيست شهرستان به اين مشکلات و تهديدها اشراف کامل دارند، اين پرسش مطرح است که چه عاملي موجب مي€Œشود وضعيت بد سایت های زباله بهبود نيابد و راهکار اين معضل چيست؟
زباله€Œدانی شهرضا و چرای ۱۵هزار راس گوسفند
و اما بررسی این داستان در شهرضا جای که روزانه ۱۵هزار راس گوسفند در مرتعی از زباله چرا می€Œکنند تا گوشت قرمز مورد نیاز شهرستان و بخشی از استان از این چراگاه که محل دفن زباله€Œهای شهری و بیمارستانی تامین شود.

بر اساس آمار به دست آمده اگر از هر گوسفند زنده ۲۰ کیلو گوشت قرمز قابل استحصال باشد در هر دوره پروار بندی ۳۰۰هزار کیلو گوشت قرمز از این چراگاه تولید می€Œشود و اگر در طول مدت زمان یک سال بتوان سه دوره پروار بندی داشت به طور متوسط در سال ۹۰۰هزار کیلو گوشت از این چراگاه تولید و روانه بازار مصرف می€Œشود.
دفن غيراصولي زباله مشکل جدي و اساسي در
€ در شهرضا با وجود مکان مشخصي براي دفن زباله€Œها عملا خبري از دفن زباله نيست و زباله€Œها در محدوده€Œاي چند کيلومتر دورتر از شهر تخليه و رها مي€Œشود. €œ
شهرضا است که زنگ خطري براي محيط زيست و سلامت شهروندان را به صدا در آورده است.
دفع غيراصولي و غيربهداشتي زباله و بروز مسائل زيست محيطي از جمله مشکلاتي است که مردم شهرضا با آن دست به گريبان€Œاند.
چند کيلومتر مانده به محل، بوي نامطبوع زباله€Œها به استقبالمان می€Œآید در چند کيلومتري شهرضا به تابلويي مي€Œرسيم که محل دفع زباله€Œهای شهر را نشان مي€Œدهد.
اگر چه از همان ابتداي خروج از منطقه شهر و قرار گرفتن در جاده زباله€Œهايي در حاشيه اين جاده به صورت پراکنده به چشم مي€Œخورد و به راحتي مسير حرکت به سمت زباله گاه را مشخص مي€Œکند اما از چند کيلومتر مانده به محل، بوي نامطبوع زباله€Œها به استقبالمان می€Œآید.
با نزديک€Œتر شدن به محل به اصطلاح دفع زباله شهر سيماي زشت منطقه که ناشي از انباشت زباله€Œها در آن است، جلب توجه مي€Œکند.
انبوهي از زباله€Œهاي شهري و بيمارستاني
رها شدن زباله€Œهاي بيمارستاني از قبيل آمپول و انواع باله های بیمارستانی که خود موجب تجمع افرادي سود جو و معتاد در اين مکان مي€Œشود بسيار خطرناک است.
کارشناسان منشا بسیاری از بیماری€Œهای لاعلاج در این مناطق را آلودگی آب€Œهای زیرزمینی و چرای دام در مراتع آلوده به شیرابه زباله می€Œدانند.
مسئولان از ساماندهی زباله€Œهای شهرستان صحبت می€Œکنند اما به دلیل عدم صداقت دست اندرکاران و تصمیم گیری€Œهای غلط، نبود باور و آگاهی شاهد هستیم که همچنان این مشکل حل نشده است و اراضی با ارزش از دستبرد و بی حرمتی انسان€Œهای بی اندیشه و بی تعهد، در امان نیستند.

در ظاهر این قصه به نظر می€Œرسید مشکل تنها دفع زباله به صورت بسیار ابتدایی و غیر بهداشتی در شهرضا است اما باید گفت که این مساله بسیار دردناک€Œتر از این به طوری که این عرصه محلی برای چرای دام و تهدیدی مضاعف برای سلامت شهروندان تبدیل شده است.
محصور نبودن محل را به چراگاه تبدیل کرده
سايت€Œهاي انباشت و دپوی زباله شهرضا به دليل محصور نبودن و رعايت نشدن موارد ايمني و بهداشتي به چراگاه احشام و حيوانات تبديل شده است.
زباله€Œها در اين سايت بدون رعايت موارد ايمني دپو و انباشته مي€Œشوند و به پيامدهاي زيست محيطي ناشي از انباشت غيربهداشتي
€ چرای دام و آلودگی آب€Œهای زیرزمینی منشا بیماری€Œهای لاعلاج منطقه است €œ
زباله در اين منطقه توجه چنداني نمي€Œشود.
محصور نبودن محل سايت و پراكنده شدن زباله€Œها در زمين€Œهاي اطراف و ايجاد آلودگي شديد سيماي منظر، دفع زباله€Œهاي پزشكي به همراه ساير زباله€Œها، جمع آوري زباله€Œهاي قابل فروش توسط دوره گردها و دستفروش€Œها و چراي احشام از جمله پيامدهاي سايت زباله شهرضا است.
واحد خدمات موتوری شهرداری شهرضا مظلوم€Œترین واحد شهرداری است
مسئول خدمات موتوری شهرداری شهرضا در گفت€Œوگو با ایمنا در این مورد اظهارداشت: از حدود ۱۵۰تن زباله شهرضا ۱۵ تن زباله بازیافت می€Œشود.
مصطفی مهدی نیا افزود: واحد خدمات موتوری شهرداری شهرضا مظلوم€Œترین واحد شهرداری است که حتی نیروهای واحد پسماند را از آن گرفته€Œاند.
مهدی نیا اظهار داشت: در طول شبانه روز حدود ۲۰۰نفر دوره گرد در سایت زباله به جمع€Œآوری بازیافت و چرای ۱۵هزار گوسفند در منطقه می€Œپردازند.
وی وظایف واحد خدمات موتوری را بسیار زیاد عنوان کرد و گفت: با صحبت€Œهای صورت گرفته از طریق مدیرکل خدمات شهری می€Œتوان کارخانه بازیافت در این منطقه احداث کرد.
قرار بود محل دفن زباله€Œها جابه€Œجا شود
اما رحمت الله صاحبان عضو شورای شهر نیز در این رابطه گفت: در مصوبات قبلی با همکاری شهرداری، شبکه بهداشت، محیط زیست و منابع طبیعی مقرر شده بوده که محل دفن زباله€Œها جابه€Œجا شود اما نتیجه€Œای در بر نداشته است.
صاحبان گفت: شورای شهر در طول ۴ سال گذشته هیچ گونه مصاحبه رسمی با خبرنگاران نداشته و علت این امر ناراحت شدن بعضی از مسئولان از بیان واقعیت€Œها بوده است.
وی خواستار بیان مشکلات و معضلات موجود و رفع چاره به منظور حل آن شد.
صاحبان برنامه€Œریزی در دو دوره زمانی کوتاه مدت و بلند مدت به منظور رفع مشکل دفع زباله را خواستار شد تا در رفع مشکل حاضر، کارشناسی دقیق صورت بگیرد.
ماشین حمل زباله€Œهای
€ سايت دپوي موقت زباله به علت مكان يابي ناصحيح در مجاورت منازل مسكوني شهر واقع شده است و مشكلات زيادي براي اهالي ايجاد كرده است €œ
بیمارستانی و بازارچه تره بار یکی است
رییس مرکز بهداشت شهرضا نیز گفت: دفن و سوزاندن زباله از جمله زباله€Œهای بیمارستانی و عفونی به طور کامل صورت نمی€Œگیرد.
حجت الله تنهایی مشکل جدی را یکی بودن ماشین دفع زباله€Œهای بیمارستانی و بازارچه تره بار شهرضا عنوان کرد و افزود:با چرای دام در منطقه و عفونی شدن زباله€Œهای بازارچه تره بار مشکلات دو چندان است.
تنهایی اظهارکرد: با توجه به فیلم€Œها و مشاهدات حضور افراد دوره گرد و چوپانان در منطقه محل تخلیه زباله قابل اثبات است.
وی خاطر نشان کرد: ماشین€Œهای جارو شهرداری که کار تمیز کردن شهر را عهده دارند خود، زباله€Œها را قبل از محل سایت زباله€Œهای شهر تخلیه می€Œکنند.
تنهایی نزدیکی محل دفن زباله€Œها را به شهر یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و افزود: با ادامه یافتن مشکلات جدی در دفن زباله ما هم یکی از مناطق سالک خیز در منطقه می€Œشویم.
سايت دپوي زباله در مجاورت منازل مسکونی
یك شهروند شهرضایی با انتقاد از كم توجهي مسئولان و متوليان بهداشتي منطقه نسبت به تامين سلامت مردم منطقه افزود: آلودگي€Œهاي زيستي سايت دپوي اين منطقه، سلامت شهروندان را به خطر انداخته است و بايد نسبت به حل اين معضل تلاش و تدبير ويژه€Œاي صورت گيرد.
ربیعی افزود: سايت دپوي موقت زباله به علت مكان يابي ناصحيح در مجاورت منازل مسكوني شهر واقع شده است و مشكلات زيادي براي اهالي ايجاد كرده است.
وي افزود: اين سايت به دليل نداشتن حصار به چراگاه احشام و دام تبديل شده است، در حالي كه اين امر موجب بروز مشكلات عديده€Œاي براي سلامت مردم مي€Œشود.
آلودگی آب€Œهای زیرزمینی به شیرابه€Œها
يك دوستدار محيط زيست نيز گفت: انباشت غيربهداشتي زباله در سايت شهرضا نوعي نبود طرح مديريتي مناسب را نمايان مي€Œسازد و نشان از كم توجهي مسئولان امر نسبت به اين پديده است.
حسینی افزود: نفوذ پساب€Œها و شيرابه€Œها به داخل آب€Œهای زیر زمینی موجب از بين رفتن ذخاير آبي مي€Œشود.
هر چند موضوع رهاسازی زباله€Œها بطور کاملا غیر بهداشتی در عرصه€Œهای طبیعی موضوع جدیدی نیست اما هیچگاه کهنه هم نخواهد شد بویژه که هر روز شاهد فاجعه جدیدتری در این زمینه هستیم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید