امروزجمعه, 31 فروردين 1397-- Friday Apr 20 2018

ساعت 15:25:27

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 22:37:23

سازمان سنجش با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد :

تک جنسیتی شدن دانشگاه اشتباه رسانه ای بود!

دوشنبه, 06 شهریور 1391 ساعت 07:39 کدخبر :4437
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

درصد پذيرش زن و مرد نسبت به سالهاي گذشته تفاوت معني داري نخواهد داشت
خبرگزاری ایمنا: سازمان سنجش آموزش کشور با صدور اطلاعیه ای در مورد ابهامات موجود در نحوه گزینش دانشجویان در کنکور سراسری که از سوی رسانه ها ایجاد شده بود توضیح داد.

به گزارش ایمنا در این اطلاعیه آمده است : با توجه به مطالب مطرح شده در برخي از رسانه هاي گروهي در خصوص حذف پذيرش دختران در آزمون سراسري سال ۱۳۹۱ جهت تنوير افكار عمومي داوطلبان عزيز نكاتي را به استحضار مي رساند، در آزمون سراسري سال جاري دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در ۲۲۸۰۰ كد رشته محل و ۳۱۴ رشته در گروههاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و زبان پذيرش دانشجو خواهند داشت. تعداد رشته محلهاي پذيرش در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰ حدود ۱۴ درصد افزايش و تعداد رشته ها مشابه سال ۱۳۹۰ مي باشد. لذا مطالب مطرح شده در رسانه ها مربوط به ۷۷ رشته محل از كل ۲۲۸۰۰ رشته محل (سه دهم درصد رشته محلها ) مي باشد كه متاسفانه توسط بعضي رسانه هاي داخلي رشته ذكر شده كه باعث برداشت غلط گرديده است .

برخی موارد مطرح شده مربوط به قبل از اصلاحیه سازمان بوده است
در ادامه اطلاعیه سازمان سنجش آمده است:  ۷۷ رشته محل ذكر شده در رسانه هاي مذكور مربوط به قبل از اصلاحيه هاي اين سازمان بوده و محدود به چهار دانشگاه شهيد چمران اهواز ، محقق اردبيلي ، لرستان و اراك در معدودي از رشته محلها در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني بوده و پس از اعمال اصلاحيه ها موارد تصحيح شده است كه مورد تاكيدقرار نگرفته است در حاليكه با نگاهي به جداول ذيل وضعيت رشته محلها ظرفيت پذيرش سال ۱۳۹۱ كاملا قابل استنتاج مي باشد.


پذیرش تفکیکی دانشجویان فقط در دانشگاه های تک جنسیتی
همچنین در این اطلاعیه آورده شده است که : پذيرش دانشجو در رشته‌هايي كه جنس پذيرش آنان فقط زن بوده است عموما در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي همانند دانشگاه الزهرا، دانشكده فني و حرفه‌اي دختران دكتر شريعتي، دانشگاه دخترانه حضرت معصومه(س)، موسسه آموزش عالي كوثر، موسسه آموزش عالي ابرار، موسسه آموزش عالي رفاه و.... صورت پذيرفته است. همچنين پذيرش دانشجو در رشته‌هايي كه جنس پذيرش آنان فقط مرد بوده است، عمدتا در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي همانند تربيت دبير شهيد رجايي، دريانوردي و علوم دريايي چاه‌بهار، صنعتي قم، صنعتي مالك اشتر، علوم پايه انتظامي، مركز آموزش عالي تربيت مربي عقيدتي سياسي سپاه قم، موسسه آموزش عالي امام علي(ع) و.... صورت پذيرفته است. در مجموع مي توان گفت كه در اين ميان كلا ۱۰ درصد ظرفيت به دانشگاههايي با شرايط خاص از جمله دانشگاه­هاي فوق الذكر كه صرفا براي پذيرش ويژه بانوان يا آقايان مجوز دريافت كرده اند، اختصاص دارد. و اكثريت قريب باتفاق دانشگاهها و مراكز آموزش عالي در تمامي رشته ها و رشته محلها از هر دو مورد ( زن و مرد) پذيرش دانشجو انجام مي دهند.

اشتباه رسانه ای عامل اصلی اعتراضات
در پایان این اطلاعیه نیز با توضیح راجع به علل به وجود آمدن سوء برداشت تک جنسیتی شدن پذیرش دانشگاهها آورده شده است که : ذكر اين نكته لازم است دليل اصلي سوء برداشت رسانه ها خبر غير كامل يكي از خبرگزاريها بوده كه به اشتباه به جاي رشته محل ، كلمه محل را حذف و قيد رشته ذكر شده است. در پايان سازمان سنجش آموزش كشور به اطلاع داوطلبان آزمون سراسري سال ۱۳۹۱ مي رساندمجموعه وضعيت پذيرش زن ومرد نسبت به سال گذشته تفاوتي نداشته و مطالب ذكر شده در خصوص محدوديت دختران صحيح نبوده و با توجه به پيش بيني ها درصد پذيرش زن و مرد نسبت با سالهاي گذشته تفاوت معني داري نخواهد داشت.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید