امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 08:57:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

جزئیات جدید اصلاحات خسرو و شیرین توسط ارشاد

چهارشنبه, 26 مرداد 1390 ساعت 12:09 کدخبر :2152
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

مدیر کل اداره کتاب و امور کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اصلاحات انجام شده در منظومه «خسرو و شیرین» بر اساس مصوبه هیئت سابق نظارت بر کتاب‌های کودک و نوجوان انجام شده و لازم الاجراست.

محمد اللهیاری فومنی، مدیر کل اداره کتاب و امور کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به انتشار خبر اعمال اصلاح در انتشار کتاب گزیده خسرو شیرین از سوی اداره کتاب گفت: آثار ادبیات کهن فارسی، امانت‌هایی در دستان ما هستند که در تمام سال‌های بعد از انقلاب اسلامی به صورت کامل منتشر شده‌اند، اما وقتی قرار است یک کتاب به صورت گزیده و برای مخاطب کودک و نوجوان منتشر شود بر اساس آیین‌نامه‌ها و قوانین موجود باید سعی می‌شود تا عبارت منتشر شده متناسب با سن آنها باشد و اگر اصلاحی صورت گرفته است از این جهت است.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعاتی که به من از سوی واحد کودک و نوجوان اداره کتاب داده شده است، مصوبه‌ای در هیئت نظارت بر کتاب‌های کودک نوجوان سابق به تصویب رسیده است  که چنانچه اثر بخواهد به عنوان گزیده برای این گروه سنی منتشر شود، می‌توان برخی از عبارات را «تلطیف» کرد و متناسب با گروه سنی آنها به کار برد.

وی همچنین با اشاره به تماس اداره کتاب با ناشر این اثر افزود:  این نوع مسائل در همه حوزه‌های سنی نشر ممکن است وجود داشته باشد و ناشران می‌توانند با حضور در اداره کتاب نسبت به حل آن اقدام کنند. کما اینکه در ارتباط با مورد بحث جلسه‌ای با ناشر برگزار شد و انجام اصلاح در اثر وی در چندین مورد ضروری تشخیص داده شده است و تا این اصلاحات رخ ندهد، اجازه نشر نمی‌یابد.

اللهیاری در ادامه و در پاسخ به اینکه ناشر، این کتاب را در چاپ هشتم برای گروه سنی بزرگسال به ارشاد فرستاده است. پس چرا در چاپ‌های قبلی چنین اصلاحاتی به کتاب وارد نشده است، افزود: این اثر در دبیرخانه ما در گروه سنی کودک و نوجوان به ثبت رسیده است و اعلام شده که به صورت گزیده در دست انتشار قرار خواهد گرفت که بر حسب قانون، توضیح دادم چه اتفاقی برای آن افتاده است، اما اگر به صورت کل منظومه و نه گزیده آن منتشر می‌شد در همین گروه سنی و یا برای بزرگسالان هم که بود به صورت کامل منتشر می‌شد.

وی با انتقاد به خبر برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه «اداره کتاب قصد برخورد با ناشر را دارد» افزود: اگر تخلفی صورت پذیرد، مراجع ذی‌صلاح نسبت به برخورد با آن اقدام خواهند کرد. بنده نیز اعلام نکردم که با فردی و یا ناشری برخورد می‌کنم. وقتی امکان این هست که این موضوع با مراجعه حل شود، نمی‌دانم چرا چنین بحث‌هایی رسانه‌ای می‌شود.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 سده ای 31 مرداد 1390 ساعت 11:57
هه هه

آخر دیگر به کتاب های کهن ما چه کار دارید؟

اگر "ارشاد" نخواهید باید چه کسی رو ببینیم؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید