امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 00:24:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

جن‌ها چند نوع هستند و اسلام را چگونه تبلیغ می‌کنند؟

دوشنبه, 16 خرداد 1390 ساعت 07:17 کدخبر :1395
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : برنا

آنها موجوداتى عاقل و صاحب شعورند، و مکلف به تکلیف هاى الهى، و داراى دو گروه مؤمن و کافر، و آگاهى کافى از دعوت هاى الهى دارند.
سوالی از محضر حضرت آیت الله مکارم شیرازی

جنها چه روشى را براى تبلیغ اسلام در میان قوم خویش در پیش گرفتند؟


پاسخ: آنچه از آیات 29ـ32 سوره «احقاف» استفاده مى شود این است که، آنها موجوداتى عاقل و صاحب شعورند، و مکلف به تکلیف هاى الهى، و داراى دو گروه مؤمن و کافر، و آگاهى کافى از دعوت هاى الهى دارند.

مسأله جالب در آیات مورد بحث، روشى است که آنها براى تبلیغ اسلام در میان قوم خود در پیش گرفتند.

آنها، پس از حضور در محضر پیامبر(صلى الله علیه وآله) و شنیدن آیات قرآن، و پى بردن به محتواى آن، به سرعت به سراغ طائفه خود رفتند و به تبلیغ آنها پرداختند:
نخست از حقانیت قرآن سخن گفتند، و با سه دلیل این مطلب را اثبات کردند، پس از آن به تشویق آنها پرداخته، نجات و رهائى از چنگال عذاب آخرت را در سایه ایمان به این کتاب آسمانى، به آنها بشارت دادند، که هم تأکیدى بود بر مسأله «معاد»، و هم توجهى به ارزش هاى اصیل آخرت در برابر ارزش هاى ناپایدار دنیا.

در سومین مرحله، خطرات ترک ایمان را به آنها گوشزد کردند، و هشدارى توأم با استدلال و دلسوزى به آنها دادند، و سرانجام و عاقبت انحراف از این مسیر را که «ضلال مبین» و گمراهى آشکار است گوشزد کردند. این شیوه تبلیغ، شیوه اى است مؤثر براى هر کس و هر گروه.(تفسیر نمونه، جلد 21، صفحه 388).

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله مکارم شیرازی

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید