امروزدوشنبه, 04 تير 1397-- Monday Jun 25 2018

ساعت 08:18:31

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

"حقوق کارگری، عیدی کارمندی"

چهارشنبه, 03 اسفند 1390 ساعت 13:45 کدخبر :3741
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

یک میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته سازمان تامین اجتماعی همانند کارگران حقوق دریافت می‌کنند اما عیدی آنها معادل عیدی کارمندان است. این درحالی است که هم بازنشستگان و کارشناسان نسبت به این موضوع اعتراض دارند و معتقدند عیدی بازنشستگان باید معادل عیدی کارگران باشد.

به گزارش مهر، هر ساله با نزدیک شدن به پایان سال و ایام نوروز، بحث عیدی کارمندان و کارگران در جامعه مطرح می شود و در این میان بازنشستگان تامین اجتماعی با توجه به اینکه از حقوق و مزایای کمی برخورداند در انتظار اعلام مبلع عیدیشان هستند تا شاید بتوانند با آن از پس هزینه های شب عید برآیند.

بازنشستگان در طول سال به عنوان کارگر حقوق می گیرند به همین دلیل انتظار می رود که در پایان سال نیز همانند کارگران حقوقی معادل دو برابر حقوقشان را دریافت کنند اما اینگونه نمی شود و این بار برعکس کارگران، مانند کارمندان معادل پایه حقوقشان عیدی دریافت می کنند.

کارشناسان این شیوه را اجحاف و تبعیض در حق بازنشستگان تامین اجتماعی می دانند و معتقدند این افراد که هر کدام سالهای سال برای این کشور زحمت کشیده اند حداقل عیدی دو برابر حقوق دریافت کنند تا شاید مشکل حقوق کمی که دریافت می کنند تا حدودی جبران شود.

این درحالی است که تا روز پایانی بهمن ماه هنوز مبلغ عیدی آنان از سوی دولت اعلام نشده است و همین امر باعث نگرانیهای زیادی در میان این قشر از افراد جامعه شده است.

از سوی دیگر به طور معمول هر سال عیدی بازنشستگان همراه با حقوق بهمن ماه آنان پرداخت می شد اما امسال اینگونه نشده و هنوز مبلغ آن اعلام نشده است.

جان به لب آمد و خبری از مبلغ عیدی نشد

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در مورد افزایش مبلغ عیدی بازنشستگان به خبرنگار مهر افزود: تا کنون چندین بار با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکاتباتی انجام داده و پیشنهاد داده‌ایم عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی همانند کارگران معادل دو ماه حقوقشان محاسبه شود.

علی اکبر خبازها افزود: متاسفانه تاکنون پاسخی از سوی وزیر به ما اعلام نشده است و همین بلاتکلیفی بازنشستگان را دچار مشکل و نگران کرده است بطوریکه هر روز مراجعات و تماسهای زیادی به ما می شود که ما نیز نمی توانیم پاسخگوی آنان باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد که برای رفع مشکلات و نیازهای اولیه بازنشستگان و خانواده های آنان امسال با افزایش عیدی آنها موافقت شود.

۷۰ درصد بازنشستگان زیر خط فقرند

رئیس انجمن بازنشستگان جامعه اسلامی کارگران با اشاره به اینکه ۷۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی زیر خط فقر هستند، گفت: این افراد ماهیانه حدود ۴۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کنند که این مبلغ بسیار ناچیز است به همین دلیل زیر خط فقر هستند.

پرویز احمدی پنجکی افزود: چنانچه با افزایش حقوق و عیدی موافقت نشود حداقل باید برای تامین مایحتاج ضروری بازنشستگان سبد کالا تعلق گیرد.

به گفته وی، مکاتبات لازم در خصوص افزایش حقوق و عیدی بازنشستگان با وزارت رفاه و همچنین سازمان تامین اجتماعی انجام شده است اما هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.

پنجکی افزود: سازمان تامین اجتماعی متعلق به بازنشستگان است و این افراد سالهای زیادی حق بیمه پرداخت می کنند بنابراین روا نیست که برای حقوق و عیدی آنان کم بگذاریم و مسئولان هر وقت بودجه کم می آورند از بازنشستگان مایه بگذارند و از حقوق و حقوق آنان کسر کنند.

در هر حال بازنشستگان در حال حاضر بدلیل تورم و همچنین حقوق پایین با مشکلات اقتصادی و معیشتی زیادی در جامعه مواجه هستند و جا دارد که مسئولان چاره ای برای افزایش حقوق و عیدی این افراد بیاندیشند تا بازنشستگان شب عید شرمنده خانواده خود نباشند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید