امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 05:23:19

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اخبار سلامت در هفت روز ؛

حکم خانم وزیر برای دانشجویان سیگاری/ برخورد با پزشکان پولدار

جمعه, 30 اردیبهشت 1390 ساعت 07:09 کدخبر :1207
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

محرومیت دانشجویان پزشکی سیگاری از ادامه تحصیل، محدود شدن درآمد پزشکان، تشدید کنترل تعرفه ها از اول خرداد، تعیین ردیف بودجه برای سازمان غذا و دارو، بحران تعطیلی مراکز رادیولوژی و... از جمله اخبار حوزه سلامت در هفته رو به پایان است.

به گزارش خبرنگار مهر، حوزه بهداشت و درمان کشور در هفته ای که رو به پایان است شاهد رویدادها و اخبار گوناگونی بوده است که چکیده ای از مهمترین آنها را با هم می خوانیم.

حکم خانم وزیر برای دانشجویان پزشکی سیگاری

وزیر بهداشت گفته است که دانشجویان رشته پزشکی چنانچه در دانشگاه سیگار استعمال کنند تا دو ماه از تحصیل محروم می شوند.

دکتر مرضیه وحید دستجردی گفته است که آیین نامه ممنوعیت استعمال دخانیات در بین دانشجویان پزشکی تدوین شده و به کمیته انضباطی دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به زیان آور بودن استعمال دخانیات به ویژه سیگار و اثرات مخربی که استفاده از آن بر روی سلامتی افراد می گذارد، ما این آیین نامه را تدوین کردیم تا به شدت با کسانی که در دانشگاه سیگار می کشند، برخورد شود.

دستجردی، دانشجوبان گروه پزشکی را سردمدار جامعه پزشکی خوانده و گفته است که نباید موادی را که برای جامعه و سلامتی زیان آور است، مصرف کنند.

درآمدهای کلان پزشکان محدود می شود

دکتر حسن امامی رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به درآمدهای کلان برخی از پزشکان گفته است که نمی توانیم بگوییم پزشکان هر چقدر که توانستند و خواستند درآمد کسب کنند.

معاون وزیر بهداشت معتقد است که در هیچ جای دنیا هم اینگونه نیست و هر شغلی سقف درآمدی دارد و مالیاتی که دولت از آن درآمدها اخذ می کند. اجازه داده نمی شود افراد با هر مکانیزمی هر چقدر خواستند درآمد کسب کنند.


وی گفته است که مکانیزمی در نظر گرفته شده که این معضل را هم کنترل می کند. پزشکان نمی توانند از 2 عصر تا 4 صبح روز بعد با یکسری تبلیغات غیرحرفه ای بیمار در مطب شان ویزیت کنند.

بودجه مستقل برای سازمان غذا و دارو

دکتر احمد شیبانی، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت از تعیین بودجه مستقل برای این سازمان خبر داده است.


وی گفته است که نمایندگان مجلس هیچ مخالفتی با تشکیل سازمان غذا و دارو ندارند و ردیف بودجه جداگانه ای به این سازمان اختصاص داده اند.

بحران تعطیلی مراکز رادیولوژی

دکتر عبدالرسول صداقت، رئیس انجمن رادیولوژی ایران گفته است که در سال گذشته بیش از 50 مرکز رادیولوژی به دلیل اینکه نتوانسته بودند هزینه های آب، برق، گاز و... را بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها جبران کنند، اعلام فروش کرده بودند. در واقع این یعنی ورشکستگی، در حالی که دنیا پیشرفت علمی خود را بر عهده رشته رادیولوژی گذاشته است.

وی با اشاره به یک مورد MRI مغز در آمریکا که 800 دلار، در اروپا 600 یورو و در امارات 1400 درهم است، هزینه این خدمت پزشکی در ایران را 92 هزار تومان اعلام کرده و گفته است که شواهد حاکی از این است که عدم توجه شورای عالی بیمه به افزایش هزینه های مراکز تصویرداری پزشکی در کشور و افزایش 5 درصدی تعرفه های رادیولوژی، بیشتر به یک شوخی شباهت دارد.

سهم ناچیز ایران از بازار تجهیزات پزشکی دنیا

دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت با اشاره به چرخه مالی 200 میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی در دنیا، عنوان داشته که سهم ایران از این مقدار تجارت، حدود دو میلیارد دلار است که یک صدم درصد می شود.

وی با اشاره به 850 میلیارد تومان واردات تجهیزات پزشکی، گفته است که سهم تولیدات داخل از تجهیزات پزشکی 200 میلیارد تومان است.

حدود 218 شرکت تولید تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت به ثبت رسیده و دو هزار و 900 شرکت هم از این وزارتخانه مجوز دریافت کرده اند. همچنین 19 هزار نیروی فنی در بخش تجهیزات پزشکی کشور مشغول کار هستند.

تشدید کنترل تعرفه ها در بیمارستانها

دکتر غلامحسین نیک نژاد، معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران از فعالیت تیم نظارتی این سازمان از اول خرداد به منظور کنترل تعرفه ها در بیمارستانهای خصوصی و دولتی خبر داده و عنوان داشته که این تیم به دستور رئیس سازمان نظام پزشکی تشکیل شده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید