امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 15:19:51

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

بنابر مطالعات جدید

خانم‌های پشت میزنشین بیشتر دچار مشکلات تنفسی می‌شوند

شنبه, 22 مرداد 1390 ساعت 11:17 کدخبر :2136
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

خبرگزاری ایمنا: زنانی که به مدت طولانی در جای مشخصی می‌نشینند، خطر پیشرفت لختگی خون در قفسه سینه آن‌ها دو تا سه برابر افزایش می‌یابد.

به گزارش ایمنا، مطالعات دانشمندان بر ۶۹ هزار و ۹۵۰ زن پرستار طی ۱۸ سال نشان داد که داشتن یک روش زندگی غیر منفعلانه ، سبب افزایش خطر انسداد جریان خون در ریه‌های آن‌ها می‌شود.
بنابر "مدیسین نت"، نداشتن فعالیت فیزیکی و نشستن زیاد در زنان باعث می‎شود که بخشی یا همه لخته خونی که در وریدهای عمقی پای زنان شکل می‌گیرد، از طریق جریان خون به سمت ریه‌ها راه یافته‌ و در یکی از شریان‌ها مستقر ‌شود. این‌ پدیده‌ سبب‌ انسداد شریان‌ و در نتیجه‌ کاهش‌ توانایی‌ تنفسی‌ و گاهی‌ تخریب‌ بافت‌ ریه‌ می‌شود.
نفس‌های کوتاه و بریده‌، درد ناگهانی سینه و سرفه‎های همراه خون به همراه تعریق زیاد‌، غش کردن و نبض پایین از نشانه‎های لختگی جریان خون در ریه‌ها است.
در واقع در این تحقیق، ارتباط بین سطح فعالیت فیزیکی و خطر لختگی خون ریوی به اثبات رسیده است.
محققان همچنین دریافتند، ارتباطی بین نداشتن فعالیت فیزیکی و فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی وجود دارد که نشانگر این است که فقدان فعالیت فیزیکی یکی از مکانیسم‌های نهفته ای است که سبب پیوند بیماری‍‌های سرخرگی و بیماری‌های وریدی در فرد می‌شود.
پس فقدان فعالیت طولانی، خطر لختگی خون در ریه‌ها را افزایش می‌دهد که البته به گفته محققان، احتمال وقوع این بیماری کم است و بین هر ۱۰ هزار نفر ۷ نفر به آن مبتلا می‎شوند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید