امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 06:44:00

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مصوبه ای که سه سال بر زمین مانده است؛

خروج پادگان‌های شهر در پیچ و خم از‌جلو‌نظام!

یکشنبه, 12 شهریور 1391 ساعت 09:54 کدخبر :4469
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

خبرگزاری ایمنا: مصوبه خروج پايگاه‌ها و پادگان‌هاي نظامي از شهرها حدود سه سال پیش در مجلس شوراي اسلامي تصویب شد این در حالیست که هنوز هیچ اقدامی در این خصوص در کلانشهر اصفهان انجام نشده و این قانون هنوز در پیچ و خم ازجلونظام مانده است.

به گزارش ایمنا، کلانشهرهای کشور پس از تصویب قانون خروج پادگان ها از شهر ها در مجلس اقدامات در این خصوص را آغاز کردند و تا کنون ۳۰ درصد از پادگان‌ها از شهر تهران خارج شده همچنین در دیگر کلان شهر ها نیز این مهم در حال پی گیری است، به طوری که در پایتخت با خروج پادگان قلعه مرغی، بوستان ولایت با ۳۰۰ هکتار وسعت احداث شده اما در اصفهان هنوز هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

خروج پادگان‌ها از شهر برای همه سودآور است
نماینده مردم
” خروج پادگان ها از کلان شهر ها یکی از مواد برنامه پنجم توسعه بوده است و قبل از این برنامه نیز بودجه ای به این منظور چند سال پیاپی در قانون بودجه لحاظ می شد “
اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص با بیان این که خروج پادگان‌ها از کلانشهرها برای همه سودآور است، اظهار داشت: این مهم یکی از مواد برنامه پنجم توسعه بوده است و قبل از این برنامه نیز بودجه ای به این منظور چند سال پیاپی در قانون بودجه لحاظ می شد.
حمیدرضا فولادگر حضور پادگان ها در کلان شهرها را مانعی برای توسعه برشمرد و اذعان داشت: با توجه به قرار گیری کنونی پادگان ها و پایگاه های نظامی در محدوده یا حریم شهرها، خروج آنها در دستور کار قرار گرفت.
وی اضافه کرد: طبق مصوبه مجلس مقرر گردید کارگروهی متشکل از شهرداری ها، وزارت دفاع و وزارت راه شهرسازی تشکیل و نحوه‌ی خروج و اقدمات لازم در این خصوص بررسی و پی گیری شود.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که خروج پادگان ها از کلانشهر ها به سود شهروندان و ارگان های مرتبط خواهد بود، تصریح کرد: لازم است پی گیری ها در این خصوص دنبال شود و از دستگاه های ذیربط نیز درخواست شود تا این مهم اجرایی گردد.
وی با بیان این که بخش اعظمي از اراضي مناطق جنوب شهر اصفهان در تصرف پادگان‌هاي نظامي است، یادآور شد: اين زمين ها ذخيره آينده اصفهان محسوب مي‌شوند
” در زمان های قدیم اماکن نظامی خارج از محدوده شهر احداث می شد اما در زمان حال رشد شهر ها موجب شده است این اماکن در درون شهر واقع شوند “
و لازم است خروج پادگان‌ها از اين مناطق با تعامل و همکاری انجام شود.
فولادگر در ادامه به حضور اراضی نظامی در منطقه شش اصفهان اشاره و خاطر نشان کرد: بازگشایی رینگ سوم ترافیکی شهر اصفهان در این اراضی و با همکاری خوب فی مابین ارگان های ذیربط در حال انجام است.

اراضی پادگان‌ها در اختیار طرح های خدماتی ملی قرار گیرد
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر این که خروج پادگان ها از اصفهان در برنامه ۵ ساله دیده شده است اما هنوز اقدامی در این خصوص انجام نشده، اظهار داشت: تا کنون همتی برای اجرای این مصوبه مجلس در اصفهان انجام نشده و لازم است این مهم با نظارت مدیریت استان آغاز شود.
عباس حاج رسولیها با بیان این که خروج پادگان‌ها از کلانشهر اصفهان الزامیست، اضافه کرد: در زمان های قدیم اماکن نظامی خارج از محدوده شهر احداث می شد اما در زمان حال رشد شهر ها موجب شده است این اماکن در درون شهر واقع شوند.
وی ادامه داد: طبق مصوبه مجلس پادگان ها باید از شهر ها خارج شوند که با اجرای این مهم با توجه به وسعت زیاد زمین های موجود لازم است
” با توجه به این که اصفهان جانشین تهران می باشد لازم است زیرساخت ها در این کلانشهر آماده باشد “
از این اراضی به بهترین نحو جهت خدمت رسانی بیشتر به شهروندان استفاده کرد.
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان به لزوم جلوگیری از تقسیم شدن این اراضی اشاره و خاطر نشان کرد: این زمین ها باید در اختیار طرح های خدماتی ملی قرار گیرد.
وی مکان کنونی پادگان ها را اراضی بکر و دست نخورده برشمرد و اذعان داشت: با توجه به این که اصفهان جانشین تهران می باشد لازم است زیرساخت ها در این کلانشهر آماده باشد که مهمترین این زیرساخت ها وجود زمین برای احداث اماکن مورد نظر است.
حاج رسولیها در این خصوص به احداث سالن همایش های بین المللی در اصفهان اشاره و تصریح کرد: برای اجرای این مهم مکانیابی زمین بسیار با اهمیت بود و در صورت آماده بود زمین طرح های ملی را با سرعت بیشتری می توان اجرایی کرد.
وی زمین های موجود در پادگان ها را امکانات بالقوه برای شهر دانست و یاد آورشد: نباید اراضی مربوط به پادگان ها و پایگاه های نظامی با سطحی نگری به اراضی به وسعت کمتر تقسیم شوند./

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید