امروزجمعه, 31 فروردين 1397-- Friday Apr 20 2018

ساعت 01:34:54

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 22:37:23

گاردین گزارش داد

در هر 3ثانیه یک دختر بچه شوهر داده می‌شود

دوشنبه, 06 تیر 1390 ساعت 12:27 کدخبر :1687
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرارو

فرارو- جامعه توسعه خیریه انگلیس در گزارشی با اشاره به اینکه دنیا چشمانش را بر روی 10 میلیون دختر کوچکی که سالانه عروس می شوند بسته اعلام کرد در هر سه ثانیه یک دختر کمتر از 18 سال در جهان شوهر داده می شود.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از گاردین، در گزارش موسسه پلن یو کی که طی هفته جاری منتشر می شود، سالانه 10 میلیون دختر زیر 18 سال در سراسر جهان شوهر داده می شوند.

در این گزارش آمده است: «در کشورهای در حال توسعه واقع در آمریکای جنوبی، شمال آفریقا و بخش هایی از آسیا، از هر سه دختر زیر 18 سال و از هر 7 دختر زیر 15 سال، یک دختر ازدواج کرده است.»

تعداد ازدواج های زودهنگام و اجباری در اروپا نیز بالا است و بیشترین رقم به اروپای مرکزی و شرقی مربوط می شود که 2 میلیون و 200 هزار دختر پیش از تولد 18 سالگی شان ازداوج کرده اند.

بیشترین تعداد مربوط به گرجستان با 17 درصد و ترکیه با 14 درصد می شود. به گفته این موسسه خیریه، حداقل 10 درصد از نوجوانان در انگلیس و فرانسه پیش از 18 سالگی ازدواج می کنند که این امر تاییدی بر اهمیت جهانی ازدواج های زودهنگام است. واحد ازدواج های اجباری دولت انگلیس طی سال گذشته بیش از هزار و 700 تماس از سوی دختران در خطر داشته است.

مجوز ازدواج زیر 18 سال بر خلاف کنوانسیون سازمان ملل بوده و این اقدام در بسیاری از کشورها خلاف قانون محسوب می شود اما دیگر کشورها، به خصوص جوامع فقیرتر چشمان خود را بر این امر بسته اند. اما پیامد این نادیده انگاری ها برای دختران و فرزندان آینده آنها وحشتناک خواهد بود.

این امر نه تنها باعث سقوط آنها در چرخه فقر می شود بلکه منجر به بروز مسائل بهداشتی و حتی مرگ خواهد شد؛ احتمال مرگ یک دختر 15 ساله در زمان به دنیا آوردن نوزاد 5 برابر بیشتر از یک زن 20 ساله است.

فرزندان مادران جوان نیز در معرض خطرات بیشتری هستند. مرگ نوزاد پیش از یک سالگی در مواردی که مادر زیر 18 سال سن دارد 60 درصد بیشتر از مواردی است که مادر بیش از 19 سال سن دارد.

اکثر افراد در کشورهای فقیر ازدواج کودکان را مسئله کلیدی توسعه و پیشرفت می دانند اما این امر نه تنها زیر پا گذاشتن حقوق کودکان است بلکه باعث بروز مشکلات بهداشت بسیار می شود و میلیون ها دختر را از حق تحصیل محروم می کند. کنترل موفقیت آمیز ازدواج کودکان تاثیرات بسیاری از جمله جلوگیری از شیوع ویروس ایدز، مرگ و میر کودکان و حتی نابرابری جنسیتی دارد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید