امروزيكشنبه, 02 ارديبهشت 1397-- Sunday Apr 22 2018

ساعت 05:04:26

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

دستور رییس جمهوری برای تغییر محل برگزاری نمایشگاه کتاب

چهارشنبه, 14 اردیبهشت 1390 ساعت 13:02 کدخبر :1046
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبر گزاری ایرنا

دستور رييس‌جمهوري براي تغيير محل برگزاري نمايشگاه كتاب/ 'چيتگر' گزينه احتمالي ميزباني

تهران - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به افتتاح رسمي بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با حضور رييس‌جمهوري، خبر داد كه محمود احمدي‌نژاد روز گذشته دستور تغيير محل نمايشگاه كتاب را صادر كرده است.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، سيد محمد حسيني روز چهارشنبه در پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، با بيان اينكه روز جاري نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين زمينه تقديم رييس‌جمهوري شده است، افزود: ان‌شاءالله بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران در محل مصلي برگزار نخواهد شد.

اين عضو كابينه درباره ميزبان احتمالي نمايشگاه كتاب اظهار داشت: مكاني در اطراف تهران در اين زمينه در نظر گرفته خواهد شد و با توجه به اينكه برپايي نمايشگاه حداقل به 50 هكتار زمين نياز دارد، منطقه چيتگر يكي از گزينه‌هاي ميزباني اين نمايشگاه است.

وي از فراهم بودن شرايط ايجاد پاركينگ و حمل‌ونقل مناسب مردم از جمله دسترسي به مترو به عنوان ويژگي منطقه چيتگر نام برد.

حسيني با بيان اينكه در نمايشگاه كتاب سال جاري حدود چهار هزار ناشر داخلي و خارجي حضور يافته‌اند، گفت: از اين تعداد، 2400 ناشر از داخل كشور هستند و ما حداقل دو برابر اين تعداد ناشر در كشور داريم كه متقاضي حضور در نمايشگاه هستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به تاكيد رييس‌جمهوري در زمينه تعيين محلي براي ايجاد نمايشگاه دايمي فرهنگي خاطرنشان كرد: همه ساله اين وزارتخانه نمايشگاه‌هاي بين‌المللي كتاب، قرآن، بازيهاي رايانه‌اي، مطبوعات و... را در دستور كار خود دارد و از اين رو نياز است فضاي مستقلي در اين زمينه در اختيار داشته باشد.

** ويژگي متمايز جشنواره بيست‌وچهارم

حسيني درباره ويژگي متمايز بيست‌وچهارمين جشنواره كتاب تهران نيز به ايجاد سالن 'ياس' به منظور نمايش كتاب‌هاي برگزيده نويسندگان و ناشران كشور اشاره كرد و اظهار داشت: در اين سالن كتاب‌هايي كه در مسابقات سال‌هاي گذشته مقام‌هاي اول تا سوم را احراز كرده‌اند، در معرض ديد اهالي فرهنگ و انديشه قرار مي‌گيرد.

وي درباره ابعاد بين‌المللي نمايشگاه امسال نيز گفت: با وجود آنكه فضاي نمايشگاه چندان توسعه نيافته است، امسال تعداد ناشران داخلي و خارجي با افزايش همراه بوده و ميهمانان متعددي از كشورهاي خارجي از جمله هياتي 100 نفره از كشور عراق و همچنين هيات‌هايي از كشورهاي مصر، تونس و ساير كشورهاي اسلامي در نمايشگاه امسال حاضر هستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين از برگزاري مجمع همكاري‌هاي آسيايي با حضور نمايندگان 31 كشور در هفته آينده خبر داد و گفت: غالب اين هيات‌ها در سطح معاون وزير فرهنگ كشورها از جمله كشور چين در تهران حضور خواهند يافت تا در زمينه بين‌المللي نيز نمايشگاه بيش از سال گذشته بازتاب جهاني داشته باشد.

حسيني در پاسخ به سوالي درباره تلاش برخي براي سياسي كردن جشنواره فيلم كيش نيز اظهار داشت: به‌طور معمول درباره هر جشنواره‌اي بحث‌هايي مطرح است ولي مي‌توان گفت جشنواره فيلم كيش جزو جشنواره‌هاي كم‌حاشيه و يا حتي بي‌حاشيه بود و غالب اهالي سينما از برگزاري اين جشنواره تشكر و قدرداني كردند.

وي در پاسخ به سوالي درباره ميزان بودجه برگزاري اين نمايشگاه نيز هزينه‌هاي انجام شده در اين زمينه را خيلي معمولي خواند و از مشاركت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان مناطق آزاد از جمله مناطقه آزاد كيش و نهاد رياست جمهوري در اين زمينه خبر داد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید