امروزدوشنبه, 02 بهمن 1396-- Monday Jan 22 2018

ساعت 21:13:10

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 03:00:50

ادامه واردات زیپ، عکس برگردان و شانه

دلارهای نفتی چگونه هرز می رود؟

سه شنبه, 09 آبان 1391 ساعت 08:10 کدخبر :4680
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : الف

این روزها صرفه‌جویی ارزی خواسته اصلی مسئولان دولتی از مردم است. دولت قصد دارد در کنار راضی کردن صادرکنندگان به عرضه ارزشان در مرکز مبادلات ارزی، مصرف ارز را نیز تا حدودی کنترل کند. با این وجود نگاهی به آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که امسال چندین میلیون دلار کالاهای عجیب و غریبی که حتی تصورش را هم نمی‌توان کرد، وارد کشور شده است.

در همین راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام هزینه‌کرد سالانه ۱۰ میلیارد دلار برای واردات کالاهای لوکس، بر لزوم جایگزینی کالاهای ساخت داخل با این قبیل اقلام وارداتی تاکید کرده است.به گفته مهدی غضنفری در سال گذشته ۱۶ درصد واردات کشور مربوط به دو گروه کالایی ۹ و ۱۰ بود، این در حالی است که توانمندی داخلی در تولید و حتی صادرات بخش عمده این محصولات در کشور وجود دارد.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقلامی مانند تلفن همراه، خودرو سواری، رایانه و لوازم خانگی لوکس در اولویت‌های ۹ و ۱۰ قرار گرفته‌اند. با این وجود به تازگی زمزمه‌هایی مبنی بر اختصاص ارز مبادله‌ای به واردات اقلام فوق به ویژه موبایل و خودروی سواری شنیده شده است.در همین حال تازه‌ترین آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در شش ماهه نخست امسال اقلام عجیب و غریبی وارد کشور شده‌اند که برای واردات آنها چندین میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

از جمله این اقلام وارداتی می‌توان به قرقره و دوک، مداد پاک‌کن، دفترچه مشق و دفاتر حسابداری، آلبوم عکس، انواع برچسب، عکس برگردان، چتر، سوزن و سنجاق، میخ و پیچ و مهره، بیل و بیلچه، تیر و تیشه، قیچی، داس و اره، شانه و زیپ اشاره کرد.به عنوان مثال در شش ماهه نخست امسال بیش از ۶۵۲ هزار دلار بیل و بیلچه، بیش از ۸۰۰ هزار دلار زیپ و قطعات آن و ۳۰۰ هزار دلار اره دستی وارد کشور شد.

به نظر می‌رسد اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری گمرک ایران جلوی واردات این قبیل کالاها را که امکان تولید داخلی آنها وجود دارد بگیرد، سالانه از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری می‌شود.
بازنشر از ایسنا

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید