امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 12:24:35

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

رسوايي بزرگ در جامعه علمي اروپا!

یکشنبه, 05 تیر 1390 ساعت 09:57 کدخبر :1651
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایسنا

در پي يك رسوايي بزرگ در جامعه علمي، قانون‌گذاران اروپايي در حال تلاش براي بازيابي ميليون‌ها يورو جوايز اعطايي به پروژه‌هاي تحقيقاتي تقلبي هستند.

به گزارش ايسنا، خفقان ديوان‌سالاري هميشه براي دلسرد شدن دانشمندان و شركت‌ها از حضور در برنامه‌هاي تحقيقاتي كميته اروپا مورد اتهام بوده است؛ اما روش‌هاي دست‌وپاگير معروف اين كميته و مكانيزم سخت كنترلي آن انگار اين بار نتوانسته از وقوع تقلبي بي‌شرمانه توسط يك سنديكاي متخلف براي خروج ميليون‌ها يورور جوايز اعطايي اين كميته جلوگيري كند.

مقامات ايتاليايي و اداره مبارزه با تقلب اروپا در بروكسل بلژيك، تعقيب قانوني اعضاي يك شبكه بزرگ متهم به تقلب 50 ميليون يورويي (72 ميليون دلاري) براي پروژه‌هاي تحقيقاتي تقلبي را تاييد كردند.

در ميلان ايتاليا، پليس امور مالي در ماه گذشته، چندين فرد مرتبط با اين تقلب را دستگير كرد.

در همين حال در بروكسل نيز كميته اروپا چهار پروژه تحقيقاتي در فناوري اطلاعات را فسخ كرده و بيش از 30 برنده جوايز را از شركت در حدود 20 پروژه در حال انجام محروم كرده‌ است. تحقيقات بيشتر در كشورهاي انگليس، فرانسه، يونان، اتريش،‌ سوئد، اسلووني و لهستان ادامه دارد.

ديويد بوبليل، سخنگوي كميته در امر ماليات، گمرک، مبارزه با تقلب و حسابرسي اظهار كرد: ما تا پيش از اين چنين تقلبي با اين وسعت نداشتيم.

پاول بوركوويچ، ‌سخنگو و كميته مبارزه با تقلب اروپا در بيانيه‌اي گفت: اين تقلب به شيوه‌اي كاملا پيچيده كه بي‌شباهت به پول‌شويي نيست، با استفاده از يك شبكه فرامرزي از شركت‌هاي ساختگي و شركت‌هاي جزء انجام شده ‌است.

چندين شركت هماهنگ‌كننده پروژه نيز در حال حاضر به داشتن هزينه‌هاي اضافي يا مخارج براي پروژه‌هاي تحقيقاتي و سرويس‌هاي خيالي متهم شده‌اند.

به گفته بوبليل،‌اين پروژه‌ها تنها با قصد فريب كميته و مكانيزم كنترل آن برنامه‌ريزي شده‌ بودند. اين درخواست‌ها با نام دانشمندان واقعي، موسسات تحقيقاتي و شركتهاي ثبت‌ شده فرستاده شده بودند؛ اما در بسياري از آنها، نام همراهان اين پروژه‌ها آورده نشده بود.

كارمندان داخلي در بروكسل اذعان دارند كه پرونده‌هاي نادر از عدم‌صداقت مالي كوچك از فاكتورهاي اضافي تا پرونده‌هاي كوچكتر اختلاس در پروژه‌هاي بزرگ مشترك، امري اجتناب‌ناپذير تلقي مي‌شدند اما كميته به كنترل دقيق همكاران پروژه‌ها از جمله شركتهايي كه در اينجا به اين تقلب بزرگ محكوم شده‌اند، مي‌پردازد.

موفقيت در انجام اين تقلب نشانگر آن است كه اين افراد آشنايي نامعمولي با اين ضعف روند كميته داشته و در امر جعل مدارك قانوني ماهر بوده‌اند.

مقامات اين كميته اكنون مصرانه تاكيد دارند كه توانسته‌اند درس‌هايي از اين تقلب بزرگ گرفته و در حال حاضر ،10 ميليون يورو از جوايز را بازيابي كرده‌اند.

اين كميته درحال حاضر در حال ايجاد يك «چارچوب استراتژيك مشترك» چندين ميليارد دلاري هستند كه از سال 2014 تمام جريانات كمك مالي گوناگون خود را در يك كانال براي تمام كمك‌هزينه‌هاي تحقيقات و ابتكارات تركيب مي‌كند.

چندين هزار دانشمند اروپايي با ابراز نگراني در مورد بار سنگين ديوان‌سالاري بروكسل، يك دادخواست را امضا كرده‌اند و در آن خواهان اين مطلب شده‌اند كه اين چارچوب بر مبناي اطمينان دوطرفه و همكاري مسوولانه باشد. برخي از دانشمندان نيز نگران هستند كه اين تقلب ممكن است تلاش‌ها براي از ميان برداشتن اين تشريفات زايد را زايل كند.

هربرت رئول، رييس كميته صنعت، تحقيقات و انرژي پارلمان اروپا كه از ساده‌تر كردن فرآيند كمك هزينه كميته اروپا حمايت مي‌كند، اظهار كرد: من نگران اين موضوع هستم كه براي برخي اين پرسش به وجود بيايد كه با وجود اين تقلب آيا بهتر نيست كه شدت كنترل را بيشتر كنيم؟ من صادقانه اميدوارم كه اين امر اتفاق نيفتد. در حقيقت، اين مساله نشانه خوبي است كه اين تلاش‌هاي نگران‌كننده در جهت فريب كميته كشف شده و مجازات خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید