امروزچهارشنبه, 30 خرداد 1397-- Wednesday Jun 20 2018

ساعت 11:51:10

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 22:08:59

گزارش خبری/

رمالی با لهجه خارجی/ اصفهان مملو از متکدیان بیگانه

سه شنبه, 15 شهریور 1390 ساعت 18:53 کدخبر :2348
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

اصفهان - خبرگزاری مهر: سرنوشت سفید، بخت بلند و ... ادبیاتی است که رمالهای بیگانه در گوشه و کنار اصفهان به کار می بندند و از این شیوه تکدی گری برای خود کسب و کاری به راه انداخته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، عابران به اکراه خود را از رمال زن خارجی دور می کنند اما او مصرانه کارش را دنبال می کند تا برخی بالاخره تسلیم شوند، صورت زن آفتاب سوخته مثل یک مومیایی قهوه ای رنگ است.

این وقایع بیشتر در پارکهای منتهی به رودخانه خشک اتفاق می€Œافتد و تا وقتی عابران از گرمای طاقت فرسا به خانه€Œهایشان پناه نبرده اند ادامه دارد. آنها همه جا هستند و بار و بنه شان را بسته اند تا قبل از رسیدن سرما بقچه هایشان خالی از خرافه ها نماند.

ساعت دو و نیم بعداز ظهر است، دو زن و سه بچه به خنکی درختی پناه آورده و روی چمنهای داغ زده از گرما بقچه و بساطشان را پهن کرده اند، یکی از بچه ها تکه ای بزرگ از فلفل دلمه ای را با دندان می کند و می گذارد توی نان و با اشتها سق می زند. لباس کهنه و کثیفی دارد و روی صورتش کبره بسته، با چشمهای مغولی همه جا را انگار می پاید که مبادا عابری از نظر دور بماند، پشت موهای تراشیده اش صورت لطیفی جانمایی شده که با کثیفی روسری رنگ و رو رفته سوزن دوزی شده همخوانی ندارد.

هرعابری که رد می شود زن می جهد کنارش و با لهجه ای که معلوم است از آسیای شرقی بر می خیزد و سمج وار سعی می کند که فال بگیرد.

هرساله با گرم شدن هوا، ییلاق و قشلاق این مهمانان ناخوانده هم به اصفهان آغاز می شود تا این شهر توریستی شاهد وصله های ناجوری مثل متکدیان خارجی باشد، متکدیانی که با سماجت بیش از حد خود و ظاهر بسیار ناراحت کننده و نوزادانی که در آغوش دارند باعث رنجش روحی شهروندان و میهمانانی که به اصفهان می آیند می شوند، گرچه برخی هم از این میهمانان بی کلاس بدشان نمی آید.

مصداق بارز آن مردی است که با دقت به حرفهای زن گوش می دهد. خطهای کج و معوج روی دستش را نگاه می کند و گویی ساحره ساری به دوش خوب فهمیده که او چه می خواهد، کلمه ها کنار هم چیده می شود و رژه کلمات دنبال هم می شود یک اسکناس سبز هزار تومانی که از کف آن مرد به راحتی می رود.

اما مرادی شهروند دیگر اصفهانی وجود این افراد را در اصفهان که یک شهر توریستی به شمار می رود یک معضل بزرگ می داند.

برای او هضم این مسئله که این رمالهای پاکستانی در شهر اصفهان باشند مشکل است و باید هر چه زودتر پاکسازی شوند: هر ساله با حضور متکدیان خارجی به €Œخصوص پاکستانی از استانهای شرقی مواجه هستیم البته این افراد در همه کشور€Œ پراکنده می€Œشوند و این روزها در تمام کوچه پس کوچه ها و خیابانهای سطح شهر تعداد زیادی متکدی از نوع پاکستانی دیده می شوند، این برای اصفهان جای تاسف دارد به این دلیل که توریستها به خصوص گردشگران خارجی دل خوشی از این افراد ندارند.

با وجود اینکه نیروی انتظامی هر از چندی آنان را جمع€Œآوری و از کشور اخراج می€Œکند اما باز به€Œطور غیرقانونی از مرز می€Œگذرند و به ایران می€Œآیند. صدها و هزاران کیلومتر راه را طی می کنند تا ارمغان شومی بشوند و انواع بیماریهای مسری به€Œدلیل رعایت نکردن نکات بهداشتی که باعث به خطر افتادن سلامت شهروندان خواهد شد را انتشار بدهند.

چندی پیش رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه تنها سازمان بهزیستی مسئول جمع€Œآوری و نگهداری متکدیان نیست، گفت: افزایش متکدیان خارجی به یک معضل تبدیل شده است.

احمد اسفندیاری درخصوص همکاری سازمان بهزیستی و شهرداری در جمع€Œآوری و نگهداری متکدیان اظهار داشت: هم€Œاکنون همکاری خوبی وجود دارد اما اینگونه هم نیست که شهرداری هر متکدی€Œای را جمع€Œآوری کند و سازمان بهزیستی تحویل بگیرد.

وی تصریح کرد: در رابطه با جمع€Œآوری متکدیان قوانین و مقررات خاصی وجود دارد که لازم است همه دستگاهها در این خصوص همکاری کنند

به گفته سادات که خودش یک شهروند اصفهانی است اما اصلیتش از کرمان است مردم با ترحم بیجا باعث می شوند که این افراد فکر کنند می توانند با سفر به ایران زندگیشان را سرو سامان دهند.

اما با وجود این یکی از دشواریهای مبارزه با پدیده تکدی€Œگری در ایران پیداکردن دستگاهی است که مسئولیت جمع€Œآوری و ساماندهی متکدیان را برعهده بگیرد و در این باره همیشه اختلاف نظر وجود داشته است.

البته نبود متولی خاص به معنی بدون متولی ماندن نیست زیرا اکنون سازمانها و وزارتخانه€Œهای زیادی از جمله شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، وزارت دادگستری، وزارت کشور، وزارت رفاه، سازمان تأمین اجتماعی، کمیته امداد  و وزارت کار هر یک گوشه€Œای از مسئولیت ساماندهی و جمع€Œآوری متکدیان را برعهده دارند. با این وجود نبود هماهنگی میان متولیان باعث شده است که کمیته مشترکی برای مبارزه با تکدی€Œگری تشکیل نشود و این کلاف همچنان پیچیده بماند.

دکتر صادق بهارلو استاد دانشگاه و جامعه شناس درباره علت سرازیر شدن گدایان خارجی به کشور می€Œگوید: رشد شدید جمعیت و وجود فقر زیاد در میان مردم این کشور€Œها عامل اصلی روی€Œآوری بخش بزرگی از جمعیت آنها به تکدی گری به شمار می€Œرود.

وی می€Œافزاید: با توجه به خلا€Œهای قانونی موجود برای برخورد با این پدیده در کشور، ایران برای متکدیان خارجی بازار بسیار پررونقی است.

بهارلو اضافه می€Œکند: تکدی€Œگری  کشور€Œهای همجوار حاشیه خلیج€Œفارس به چشم نمی€Œخورد زیرا اگر احیانا موردی مشاهده شود به سرعت مورد پیگیری مسئولان و مدیران شهری قرار می€Œگیرد. در این کشورها متکدی اگر بیگانه باشد از کشور اخراج می€Œشود و اگر بومی باشد ساماندهی خواهد شد اما در ایران این برخورد€Œها وجود ندارد و متکدی به آسانی می€Œتواند به فعالیت خویش ادامه دهد.

وی ادامه می€Œدهد: در ایران گاهی در قالب اقدامات ضربتی متکدیان را جمع€Œآوری می€Œکنند اما چون هیچ سازمانی متولی ساماندهی این متکدیان نمی€Œشود، اقدامات انجام شده بی€Œثمر می€Œماند و بعد از مدتی متکدیان دوباره در جامعه رها می€Œشوند و مجددا شاهد حضور آنان در شهر خواهیم بود.

ساعت شش بعد از ظهر است و همچنان اصفهان مملو از متکدیان بیگانه با لهجه غریب خود در گوشه و کنار پارکهاست که در گوشه و کناری دست کسی را اسیر کرده تا سرنوشتش را بخوانند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید