امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 20:00:48

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سلیمانی:

زلزله آذربایجان 12 هزار کارگاه قالیبافی را از بین برده است

یکشنبه, 12 شهریور 1391 ساعت 09:52 کدخبر :4466
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

تبریز - خبرگزاری مهر: رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه عمده فعالیت مردم هریس و ورزقان قالیبافی است، گفت: متاسفانه زلزله اخیر 80 درصد از کارگاه های فرش بافی آذربایجان شرقی را از بین برده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی سلیمانی امروز یکشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل آن سازمان ادامه داد: در زلزله اخیر 12 هزار کارگاه قالیبافی که به صورت خانگی فعالیت می کردند، از بین رفته است.

وی با اعلام اینکه بیشتر قالیبافان بیمه تامین اجتماعی بوده اند، اظهار داشت: برای این منظور ستاد بحران تشکیل شده و پس از اقدامات اولیه درمان مصدومان و حادثه دیدگان میزان خسارات و تلفات برآورده شده و رسیدگی به وضع مسکن، بهداشت و معیشت قالیبافان به عمل خواهد آمد.

وی افزود: فرش هریس با پیشینه تاریخی که دارد به لحاظ طرح و نقشه اصیل آن زینت بخش گالری های مهم دنیا بوده است و شهرت جهانی دارد.

سلیمانی تصریح کرد: 5 نسخه از طرح های هریس ثبت جهانی شده اند و در میان افواه عمومی نیز فرش هریس نماد زیبایی، خلاقیت، قدمت و ارزشمندی است.

وی اظهار داشت:  فرش هریس بخاطر استحکام، استفاده از الیاف طبیعی، طبیعی بودن رنگ‌ها و طرح بدیع نقش و نگارها نه تنها در قره داغ بلکه در بزرگترین و قدیمیترین بازار فرش جهان (بازار تبریز) بسیار مشهور بوده است.

وی همچنین گفت: قبل از وقوع زلزله ارسباران، دامداری و قالیبافی عمده‌ترین منبع درآمد اهالی زلزله‌زده دهستان اسپیران تبریز و شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس بوده است که متاسفانه در اثر زلزله هر دو صنعت آسیب جدی دیده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید