امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 13:06:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سخنان استاد رحیم پور درباره تخم گذاشتن مرغ‌ها

سه شنبه, 31 خرداد 1390 ساعت 10:59 کدخبر :1607
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روزنامه شرق

برنامه «طرحی برای فردا» که هر هفته به مدت یک ساعت از شبکه یک سیما پخش می‎شود، عصر جمعه 27 خرداد ماه سال‌جاری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به سخنرانی سال قبل رحیم‎پور‌ازغدی در جمع دامپزشکان اداره کل دامپزشکی خراسان‌رضوی اختصاص داشت و با انتقاد وی از شیوه مرغداری امروزی همراه بود.

دكترحسن رحیم‏‌پور‌ازغدی که عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است در این برنامه گفت: چون در خدمت دوستانی هستیم که با دام و تامین سلامت آن و مساله دامپزشکی سر و کار دارند، موضوع این بحث را هم به همین مساله اختصاص داده‎ایم. نگاه به حیوانات که تجسم برجسته آن در نظام سرمایه‌داری دیده می‎شود مبتنی بر استثمار و کسب سود بدون حفظ حرمت و حقوق حیوان یا گیاه است و در مقابل آن هم نگاهی توحیدی قرار دارد. نگاه توحیدی به معنای نفی سود نیست و چه بسا برخی برخلاف فرهنگ اسلامی فکر می‎کنند طبیعت مانند مادر مقدس است و نباید به آن دست زد، در حالی‎که در اسلام از یک سو می‎گویند هر روز نباید گوشت خورد و از سویی دیگر می‎گویند اگر کسی چهل روز گوشت نخورد در گوش وی باید اذان گفت و این نگاه حاکی از کسب منفعت بدون اسراف و تبذیر و مبتنی بر اعتدال است.

از این‌گونه روایات و فتواها معلوم می‎شود دامداری و دامپزشکی هم به اسلامی و غیراسلامی تقسیم می‎شود... وی سخن خود را با این عبارت به پایان برد که اینقدر صحبت کردم اما آخر هم متوجه نشدم این مرغ را چطور در قفس می‎گذارند تا تخم بگذارد؟! واقعا یک لحظه خودتان را بجای آن مرغ بگذارید!

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید