امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 02:08:37

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سناریوی فرار خاوری را چگونه نوشتند

شنبه, 09 مهر 1390 ساعت 10:13 کدخبر :2598
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مشرق

سناریوی فرار مدیرعامل بانک ملی ایران را چه کسی یا کسانی طراحی کردند؟ مسئولان ارشد قوه قضائیه باید به‌زودی به این پرسش پاسخ بدهند.

اختلاس بزرگ وابسته به امیر منصور آریا که در اقتصاد ایران زلزله به پا کرده، همچنان پس لرزه‌های آن ادامه دارد و هر روز شوک جدیدی به سیستم بانکی در این باره وارد می‌شود.

این شوک ابتدا از استعفای مدیرعامل بزرگترین بانک ایران یعنی بانک ملی آغاز شد و با عزل دو مقام ارشد بانکی و در دستور کار قرار گرفتن عزل یک مدیرعامل یک بانک خصوصی ادامه یافت.

وقتی چهارشنبه گذشته خبر فرار مدیرعامل سابق بانک ملی ایران به نقل از محمود جهرمی مدیرعامل برکناری بانک صادرات ایران منتشر کرد، کسی فکر نمی کرد که محمودرضا خاوری در آخرین ماموریت خارج از کشور خود، دیگر به ایران بازنگردد.

البته در پی انتشار خبر فرار خاوری، مسئولان بانک ملی گفتند که وی پنجشنبه به کشور بازمی‌گردد. امروز جمعه است و خاوری به کشور برنگشته است.

ماجرا این گونه است که محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق بانک ملی ایران که قرار بود ساعت 2 و 40 دقیقه بامداد امروز جمعه با پرواز برتیش ایرویز بزرگترین شرکت هواپیمایی انگلیس به تهران بازگردد و حتی برخی مسئولان این بانک نیز برای استقبال به فرودگاه امام خمینی (ره) رفتند، به کشور بازنگشته است.

این در حالی است که پیش از این، سخنگوی دستگاه قضا با تائید خبر خروج خاوری از کشور گفته بود: اگر او بازنگردد خیلی از اتهامات به پای او نوشته می‌شود. حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای درباره خروج مدیرعامل بانک ملی از کشور اظهارداشته بود: این خبر صحت دارد. دو نامه از دفتر ایشان به ما ارسال شده است که در نامه اول خاوری عنوان کرده است که استعفا داده و در نامه دوم وی مدعی شده به ایران باز می گردد و استعفا نداده است و به زودی با همکارانش ملاقات می کند.

دادستان کل کشور در پاسخ به اینکه اگر آقای خاوری بازنگردد چه اقدامی انجام می دهید، افزوده بود: قاضی پرونده مدیرعامل بانک ملی را ممنوع الخروج نکرده بود ولی اگر بازنگردد همه وصله ها و اتهامات به او چسبانده می شود و این به نفعش نیست.

حالا که خاوری برنگشته - تا لحظه انتشار این خبر - این سناریو باز می‌شود که وی فرار کرد یا فرارش دادند و به عبارت دیگر، چه کسی یا کسانی وی را فراری دادند؟ قطعا قوه قضائیه باید این سناریو را بارها و بارها مرور کند تا تمام پشت پرده فرار بزرگ فاش شود.

در این میان، چیزی که مشهود است و قوه قضائیه باید در بررسی‌ها مورد توجه قرار دهد - خوشبختانه در اظهارات اخیر آیت الله آملی لاریجانی هم مورد تاکید قرار گرفته است، تمام اختلاس بزرگ را باهم ببیند و تمام مقصران را در هر پست و مقامی، شناسایی و به اشد مجازات محکوم کند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید