امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 08:55:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

لاریجانی در گفت‌وگویی مشروح مطرح کرد:

شاهد برخی بی‌اخلاقی‌ها در رقابت‌های انتخاباتی هستیم/ فعالیت‌ ایذایی آمریکا علیه ایران

سه شنبه, 17 آبان 1390 ساعت 14:15 کدخبر :3034
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: رئیس مجلس گفت: اینکه برخی برای خارج کردن نماینده ای از میدان رقابت انتخابات مجلس، به وی تهمت بزنند یا موضوع‌های خلاف واقعی را به دیگری نسبت دهند، به هیچ وجه شایسته و در شأن انتخابات مجلس شورای اسلامی نیست.
خبرگزاری فارس: شاهد برخی بی‌اخلاقی‌ها در رقابت‌های انتخاباتی هستیم/ فعالیت‌ ایذایی آمریکا علیه ایران

به گزارش گروه مجلس خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی مشروحی به سوالاتی پیرامون مفاسد اقتصادی و بانکی، تحولات منطقه، توطئه اخیر آمریکا و اتهام‌زنی به ایران و ... پاسخ داد.

وی درباره راهکارهای مبارزه با مفاسد گفت: راهکارهای مختلفی برای مقابله اثربخش با مفاسد اقتصادی وجود دارد که اصلاح ساختارهای معیوب و اصلاح برخی ساختارهای نظام بانکی کشور در شرایط کنونی از جمله راهکارهایی هستند که می‌توانند به مقابله اثربخش با فساد اقتصادی کمک کنند.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی تصمیم‌های تحمیلی به بانک‌ها، بسترهای لازم برای فساد اقتصادی را فراهم می‌کند که این تصمیم‌ها منافع کاذبی را برای سیستم بانکی و کسانی که از بانک‌ها استفاده می‌کنند، به وجود می‌آورد.

"نکته مهم و چشمگیر این است که هر چه فضای اقتصادی شفاف و رقابتی باشد، امکان ایجاد بستری برای ظهور و بروز مفسده اقتصادی کمتر می‌شود و هر گاه اقتصاد جنبه دستوری و غیرشفاف به خود بگیرد، فساد اقتصادی بیشتر می‌شود و مشکل‌های فراوانی در این زمینه به وجود می‌آید."

لاریجانی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قانونی را برای شفاف شدن فضای اقتصادی کشور تصویب کرده است؛ این قانون می‌تواند نقش مهمی را در مبارزه با فساد اقتصادی داشته باشد و باید به ‌طور کامل اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: برای مثال آمار شاخص‌های اقتصادی باید به‌طورکامل در اختیار مردم قرار بگیرد و اجرایی شدن این موضوع به واقعی شدن رقابت‌ها در اقتصاد و سرانجام به شفاف شدن اقتصاد کشور کمک می‌کند.

* اینکه آمار شاخص‌های اقتصادی در اختیار مردم نیست، یک نوع رانت‌خواری بلاوجه را برای برخی ایجاد می‌کند

رئیس مجلس تصریح کرد: هم‌اکنون آمار شاخص‌های اقتصادی در اختیار مردم نیست و این موضوع یک نوع رانت‌خواری بلاوجه را برای برخی افراد ایجاد می‌کند و در شرایطی که افرادی نیز در پشت پرده این رانت‌خواری قرار داشته باشند، وضعیت اقتصادی بدتر می‌شود.

لاریجانی اضافه کرد: باید فعالیت‌های لازم برای شفافیت امور اقتصادی و روان‌سازی فضای رقابت اقتصادی انجام شود و باید با کاهش مکانیزم دستوری در فضای اقتصاد و همچنین برخورد جدی با مفاسد اقتصادی، از ظهور و بروز فساد اقتصادی جلوگیری شود.

وی همچنین به انتخابات مجلس نهم هم اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، پندهایی را درباره حضور نمایندگان در انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین رعایت قانون اعلام کرده‌اند که برای همه نمایندگان و نامزدهای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی باید مهم باشد و این پندها از سوء استفاده برخی افراد در انتخابات جلوگیری می‌کند.

* رفتارهای غیراخلاقی همچون تهمت و افترا در برگزاری انتخابات در شأن برگزاری انتخابات نیست

"در انتخابات تعارض‌هایی وجود دارد و متأسفانه گاهی رفتارهای غیراخلاقی همچون تهمت و افترا در برگزاری انتخابات مشاهده می‌شود که این موضوع هرگز در شأن برگزاری انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران نیست."

رئیس مجلس همچنین اظهار داشت: این که برخی برای این که نماینده‌ای را از میدان رقابت انتخابات مجلس خارج کنند، به وی تهمت بزنند یا موضوع‌های خلاف واقعی را به دیگری نسبت دهند، به هیچ وجه شایسته و در شأن انتخابات مجلس شورای اسلامی نیست.

لاریجانی خاطرنشان کرد: برای این که آراستگی اخلاقی در نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین رعایت قانون در آن وجود داشته باشد، مجریان برگزاری انتخابات و به‌ویژه مسئولان وزارت کشور، فرمانداری‌ها و همچنین بخش‌داری‌ها باید با دقت ویژه‌ای فعالیت خود در این زمینه را انجام دهند.

* همواره باید برای سناریو‌های مختلف غرب طرح‌هایی داشت

وی در ادامه به تحرکات غرب علیه کشورمان اشاره کرد و اظهار داشت: تحرک‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران جنبه تهدیدی برای نظام ندارد و بیشتر جنبه ایذایی و جنگ روانی دارد از این رو در همین سطح نیز باید برای مقابله با آن تدبیر کرد البته هیچ‌گاه نباید حریف را دست کم گرفت و همواره باید برای سناریو‌های مختلف غرب طرح‌هایی داشت.

رئیس مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره با سناریو‌های مختلف و سنگ‌اندازی‌های متفاوتی از سوی آمریکا روبه‌رو بوده است، تأکید کرد: مسئولان نظام در این زمان ۳۳ ساله روش‌های مختلف مقابله با این سناریو‌ها را به دست آورده‌اند.

* آمریکا در موضوع هسته‌‌ای به دنبال فعالیت‌های ایذایی است

لاریجانی اضافه کرد: آمریکا در موضوع هسته‌‌ای به دنبال فعالیت‌های ایذایی است؛ آمریکایی‌ها در چند عرصه مانند مسئله هسته‌ای و موضوع حقوق بشر و همچنین داستان مفتضحانه اخیر خود درباره ترور سفیر عربستان در واشنگتن به دنبال فعالیت‌های ایذایی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با پایگاه اطلاع‌رسانی خانه ملت تصریح کرد: ایجاد سناریو‌های غرب علیه ایران در شرایط کنونی چند علت دارد که مسائل داخلی آمریکا و انزوای رژیم صهیونیستی به‌ویژه پس از انقلاب‌های مهم رخ داده در منطقه از جمله این علت‌ها است.

"با توجه به ایجاد این انزواها، مسئولان آمریکایی قصد دارند با طرح این سناریو‌ها خود را از زیر فشارهای مختلف خارج کنند و به علت این که انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نزدیک است، مسئولان این کشور قصد دارند از لابی‌های رژیم صهیونیستی نیز بهره‌مند باشند."

* برخی مسائل داخلی برای غرب وسوسه‌آمیز است

رئیس مجلس اشاره‌ای هم به تحولات منطقه داشت و در این زمینه گفت: در زمینه ایجاد سناریوهای غرب علیه جمهوری اسلامی ایران امیال به هم تنیده بسیاری وجود دارد و یکی دیگر از اهداف آنها ایجاد نوعی اختلاف میان کشورهای اسلامی است؛ البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که برخی مسائل داخل کشور نیز برای غربی وسوسه‌آمیزاست و غربی‌های قصد دارند از این مسائل در طراحی سناریوهای خود استفاده کنند و افراد سیاسی و همچنین نخبه کشور باید به این موضوع که دشمنان همواره از بی‌دقتی‌های داخلی به عنوان فرصتی برای فشارآوردن این ایران استفاده می‌کنند، توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لاریجانی ادامه داد: هر یک از انقلاب‌های روی‌داده در کشورهای منطقه را که بررسی کنیم، به یک آشفتگی در تصمیم‌گیری از سوی کشورهای غربی و آمریکا می‌رسیم؛ موضوع دیگری که وجود دارد این است که آمریکا و غرب شناخت درستی از اوضاع ایران و انقلاب‌های کشورهای منطقه ندارند و یکی از علت‌های این موضوع عدم قدرت تحلیل مناسب و نداشتن کارشناس قدرتمند در منطقه است

* میزان عصبانیت آمریکا از ایران زیاد شده است

وی افزود: هم‌اکنون میزان عصبانیت آمریکا‌یی‌ها از ایران به علت عدم تصمیم‌گیری صحیح خود و تشخیص‌های اشتباه درباره اتفاق‌های ایران افزایش یافته است و به علت همین اشتباه‌ها در تصمیم‌گیری، ممکن است به اختلاف‌نظرهایی که در ایران وجود دارد، آنچنان عمق ببخشند که تصور کنند فرصت مناسبی برای افزایش فشار علیه ایران به دست آورده‌اند.

رئیس مجلس در پایان گفت: کشورها به سناریوهای آشفته آمریکا با تردید نگاه می‌کنند، تحرک‌های آمریکا علیه ایران جنبه تهدیدی ندارد و به‌ علت اینکه سناریو‌های آمریکا آشفته و غیرقابل باور است و کشورهای دیگر نیز به این سناریو‌ها با تردید نگاه می‌کنند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید