امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 07:39:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مساح در گفتگو با مهر:

شعارنویسی و گنج‌یابی دو عامل مهم تخریب آثار تاریخی اصفهان است

دوشنبه, 21 فروردین 1391 ساعت 12:52 کدخبر :3942
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

اصفهان - خبرگزاری مهر: معاون مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل اصفهان گفت: علل مردمی مانند شعار نویسی یا تخریب برای یافتن گنج ازجمله دلایل نابودی بناهای تاریخی اصفهان است.

علیرضا مساح در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آثار تاریخی ما خود گنجینه ارزشمندی است که نماد شهر اصفهان بوده و باید از آنها محافظت ویژه شود زیرا برای بیشتر این آثار تخریب شده جایگزینی وجود ندارد.

وی افزود: در شهر قدیمی و با اصالت اصفهان آثار تاریخی بسیاری از دوران اسلامی وجود داشته که با ناآگاهی تخریب شده‌اند که ازجمله آنها مدرسه تاریخی نظامیه است که جزو مراکز بزرگ دنیای اسلام بوده و اکنون دیگر هیچ اثری حتی از مکان این بنای مهم وجود ندارد.

معاون مرکز اصفهان‌شناسی تصریح کرد: این اثر و آثاری مانند قصر حسن‌آباد مربوط به دوره آق‌قویونلوها هر کدام به عللی و در دورانی تخریب شده‌اند که لازم است آگاهی‌های لازم در این ارتباط به مردم داده شود.

وی ادامه داد: بنابراین حفظ بناهای تاریخی اصفهان تنها مختص به مسئولان نیست بلکه مردم در حفظ این آثار نقش اساسی‌و مهم‌تری برعهده دارند.

مساح با اشاره به احیای میدان امام علی(ع) در اصفهان آن را اقدامی شایسته در طول این سالها دانسته و گفت: احیای این میدان به نوعی بازیابی میدان قدیمی عتیق است که با ساخت میدان نقش جهان از رونق آن کاسته شده بود و اکنون بار دیگر دوباره اعتبار اولیه خود را در جهان اسلام باز می‌یابد.

وی با اشاره به جدیدترین آثار منتشر شده از سوی خانه ملل با هدف شناخت بهتر اصفهان تاکید کرد: کتاب "اصفهان در دوره سلجوقی" تالیف دکتر علی‌اکبر کجباف ، "مجموعه مقالات پیشینه تشیع اصفهان" به همراه نرم‌افزار آن  و "مجموعه مقالات صدمین سالگرد بلدیه" از جمله این کتاب‌هاست.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید