امروزدوشنبه, 04 تير 1397-- Monday Jun 25 2018

ساعت 18:19:46

آخرین به روز رسانی : شنبه 22:34:08

گفتگوی مهر با غفوری فرد:

شورا در مجوز دانشگاه مشایی دخالت نداشت/ جریان مجوزها در دولت نهم و دهم

یکشنبه, 10 مهر 1390 ساعت 11:21 کدخبر :2616
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: از اواسط دولت نهم مسئولیت اعطای مجوز به دانشگاههای غیردولتی به وزارتخانه ها محول شد، در این دوران بیش از 100 موسسه مجوز گرفتند اما شورای عالی انقلاب فرهنگی در اعطای مجوز به موسسات دخالتی نداشت.

دکتر حسن غفوری فرد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت تاسیس دانشگاه ایرانیان که منتسب به مشایی است افزود: پیش از تصمیم گیری در شورای عالی انقلاب فرهنگی به این ترتیب بود که اگر کسی می خواست دانشگاه غیرانتفاعی و غیردولتی ایجاد کند درخواست خود را ارائه می داد و بعد هیئت موسس آن دانشگاه از سوی دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی می شد.

وی اضافه کرد: من نیز به عنوان ریاست هیئت نظارت و ارزیابی صلاحیت افراد را هیئت موسس بررسی می کردم و در نهایت در جلسه ای با حضور وزیران دو وزارتخانه (علوم و بهداشت) و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس هیئت نظارت و ارزیابی در زمینه اعطای مجوز تصمیم گیری می کردیم. پس از آن موضوع آن دانشگاه به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی می رفت و تایید یا رد می شد.

غفوری فرد یادآور شد: تقریباً از اواسط دولت نهم این مسئولیت به وزارتخانه ها محول شد و تقریباً شورای عالی و هیئت نظارت در مسئله صدور مجوز دخالتی نداشتند. بنابراین دانشگاه ایرانیان و خیلی از دانشگاههایی دیگری که در این دوره ایجاد شد بدون دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

وی اظهار داشت: در آن زمان که شورایعالی مجوزها را بررسی می کرد در طول سال شاید دو یا سه مورد دانشگاه تصویب می شد اما پس از آنکه این موضوع واگذار شد بیش از 100 عدد از این موسسات مجوز گرفتند و در هیچ کدام از آنها من جمله دانشگاه ایرانیان، شورایعالی انقلاب فرهنگی، دبیرخانه شورا و هیئت نظارت شورا دخالتی نداشتند.

رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تغییر محل تاسیس دانشگاه ایرانیان و قوانین مربوط به آن تاکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمان آقای خاتمی یک مصوبه داشت که بنا بر آن گسترش آموزش عالی در تهران ممنوع است.

وی افزود: اما شرایط و موارد استثنایی برای تاسیس در تهران را باید شورا تصمیم می گرفت که یک مورد را استثناً آوردند که آن نیز در شورای عالی رد شد و برای هیچ مورد دیگری هم تصمیم گرفته نشده است.

غفوری فرد خاطرنشان کرد: حال اگر دانشگاه ایرانیان و یا هر موسسه دیگری بخواهد در تهران تاسیس شود به مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی نیاز دارد اما اکنون این موضوع در شورا مطرح نیست.

وی در خصوص حضور وزرای دولت دهم در هیئت موسس دانشگاه ایرانیان گفت: محدودیتی از نظر حضور وزرا در هیئت موسس یک دانشگاه نیست .

رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بررسی صلاحیت اعضای هیئت موسس دانشگاههای غیردولتی گفت: صلاحیت تمام اعضای هیئت موسس دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در هیئت نظارت باید بررسی شود و تفاوتی با دیگر دانشگاهها نیست.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید