امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 03:35:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش خبری/

شور و شوقی که در هیاهوی قیمت اجناس شب عید محو شد

دوشنبه, 29 اسفند 1390 ساعت 08:01 کدخبر :3866
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

اصفهان - خبرگزاری مهر: شور و شوقی همیشگی مردم که برای خرید شب عید داشتند امسال با مشاهده قیمتها و عدم کیفیت مناسب کالاها محو شد.

به گزارش خبرنگار مهر، هر سال دو ماه قبل از عید خانه‌تکانیها آغاز شده و همه در تکاپوی تمیز کردن منازل خود هستند.

بعد از خانه‌تکانی خرید عید آغاز شده و خانواده‌ها برای تهیه لوازم ضروری خود به بازار مراجعه کرده و خرید می‌کنند.

این روزها وقتی وارد خیابان و بازار می‌شویم، آنجا را نسبت به روزهای دیگر شلوغ‌تر می‌بینیم، مردم همه در تکاپو و حرکت بوده و هر یک از آنها به سمت و سویی می‌روند؛ به بازار بزرگ شهر که مراجعه کردم خانواده‌هایی را دیدم که برخی از آنها تنها به مشاهده ویترین مغازه‌ها بسنده کرده و برخی دیگر خرید می‌کردند.

زن جوانی که همراه با همسر و کودک خود در این بازار به منظور خرید آمده بودند، بیان داشت: من تنوع لباسی برای شب عید مشاهده نمی‌کنم و به هیچ وجه ممکن نمی‌توانم خرید کنم.

کتایون گلچهره که خانه دار است از بازار شب عید گلایه کرد و گفت: به نظر من اجناس در حال حاضر نه تنها از نظر کیفیت بسیار پایین هستند، بلکه قیمت‌ها نیز بسیار سرسام‌آور است.

وی ادامه داد: نمی‌دانم چرا در ایام عید در اصفهان مانند شهرهای دیگر کشور پوشاک مناسبی از نظر زیبایی و تنوع پیدا نمی‌شود.

این زن جوان افزود: با توجه به تجربیات گذشته‌ام در ماه‌های اردیبهشت ماه به بعد اجناس بهتر و مناسب‌تری را می‌توان خریداری کرد.

کمی جلوتر که پیش می‌روم مرد میانسالی را دیدم و با وی که به گفتگو پرداختم، بیان داشت: قیمت پوشاک که هیچ، قیمت مواد اولیه مردم برای گذران زندگی بسیار بالا رفته؛ با حقوق 550 هزار تومان در ماه چگونه می‌توان خرید کرد.

وی که خود را کربلایی محمد معرفی کرد، اظهار داشت: مسئولان قول داده بودند که وضعیت قیمت‌ها مناسب می‌شود، اما برخلاف این وعده، قیمت‌ها روز به روز بالاتر رفته و قدرت خرید مردم نیز به همان نسبت کاهش پیدا کرده است.

این مرد میان‌سال ادامه داد: قیمت گوشت، مرغ، خشکبار و آجیل و میوه  بسیار بالا است، بعد از انتخابات نیز وضع قیمت‌ها بدتر شده است، امیدوارم در روزهای آینده مسئولان کشور برای این مشکلات چاره‌ای بیندیشند.

از بازار بزرگ که بیرون آمدم به یک مجتمع تجاری معروف در سطح شهر رفتم، خانمی را دیدم که همراه با دختر جوان خود از مغازه‌ها بازدید می‌کردند، از آنها که وضعیت بازار را پرس‌وجو شدم، دختر جوان گفت: من به صورت تقریبی از تنوع پوشاک راضی هستم، اما قیمت‌ها نسبت به ماه‌های گذشته کمی افزایش پیدا کرده و پشیمان هستم که چرا آن موقع خرید عید انجام نداده‌ام.

مادر این دختر جوان خود را بازنشسته یکی از ارگان‌ها معرفی کرد و گفت: زمانی که ما از فروشندگان دلیل این افزایش قیمت را جویا می‌شویم، تنها نوسانات قیمت ارز را دلیل این افزایش‌ها ذکر می‌کنند.

وی ادامه داد: فروشندگان به مشتریان تاکید کرده‌اند که بعد از عید نیز قیمت‌ها بیشتر شده و اجناس گران‌تر می‌شوند.

طبقه بالای پاساژ که رفتم با یک خانواده چهار نفری آشنا شدم، با آنها نیز در زمینه وضعیت قیمت‌های شب عید به گفتگو پرداختم، پدر خانواده خود را کارمندان معرفی کرد و تصریح کرد: با توجه به این مطلب که گفته بودند یارانه‌های نقدی پرداخت شده کمی از مشکلات را برطرف کرده و به گفته مسئولان علاوه بر پرداخت قبوض آب، برق، گاز، تلفن می‌توان آن را پس‌انداز کرد، نه تنها با صرفه‌جویی که انجام داده‌ایم، نتوانستیم تمام این قبوض را پرداخت کنیم، بلکه از میزان درآمد ماهیانه خود که بسیار اندک است، برای قبوض پرداخت کرده‌ایم.

این مرد با اشاره به خانواده خود اضافه کرد: با عیدی 350 هزار تومانی که به کارکنان دولت پرداخت شده اگر میان چهار نفر از اعضای خانواده تقسیم شود، باز نمی‌توانند با این قیمت‌‌ها پوشاک مورد نظر خود را تهیه کنند.

وی تاکید کرد: من به عنوان پدر خانواده به دلیل عدم تهیه پوشاک مناسب برای فرزندانم بسیار ناراحت بوده و از مسئولان خواستارم که یا درآمدها را با توجه به افزایش تورم بالا برده یا برای این قیمت‌های سرسام‌آور چاره‌ای بیندیشند.

از مجتمع تجاری که بیرون آمدم به سوی یک محل خرید در بالای شهر رفتم، آن مکان هم بسیار شلوغ بود و مردم زیادی در آنجا در رفت‌وآمد بودند با یکی از آنها گفتگو کردم، وی که دختر جوانی بود و خود را دانشجو معرفی کرد، اظهار داشت: تنوع پوشاک در این مکان نسبت به محل‌های خرید دیگر بهتر است و راحت‌تر می‌توان خرید کرد.

این دختر دانشجو با اشاره به وضعیت قیمت‌ها در بازار افزود: نسبت به سال گذشته قیمت‌ها به جای دو برابر شدن سه تا چهار برابر شده که اکثر مردم را با مشکل مواجه کرده است.

وی دلیل افزایش قیمت‌ها را نرخ ارز عنوان کرد و ادامه داد: مسئولان گفته بودند که با تک نرخی شدن ارز مشکلات برطرف می‌شود، اما نه تنها این مشکلات برطرف نشده بلکه بسیار بیشتر هم شده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید