امروزدوشنبه, 03 ارديبهشت 1397-- Monday Apr 23 2018

ساعت 21:47:40

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

سعیعی نژاد:

ظرفیت تولید فولاد مبارکه به 42 میلیون تن افزایش می یابد

سه شنبه, 26 مهر 1390 ساعت 10:53 کدخبر :2827
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایرنا

اصفهان - خبرگزاری مهر: مدیر عامل صنایع فولاد مبارکه اصفهان گفت: افزایش ظرفیت تولید فولاد مبارکه تا پایان برنامه پنجم توسعه به مرز 42 میلیون تن تولید فولاد مذاب می رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مسعود سمیعی نژاد دوشنبه در جریان بازدید یک روزه خبرنگاران از فولاد مبارکه در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی با اشاره به اینکه صنایع فولاد براساس اهداف تعریف شده انجام وظیفه می کند، اظهار داشت: صنایع فولاد مبارکه بیش از 10درصد از برنامه تدوین شده خود جلوتراست چنانکه در این راستا سال گذشته دو میلیون و 700 هزار تن محصول به بازار عرضه کرده است.

وی با اشاره به تحریمهای موجود علیه ایران افزود: این تحریم برای ما یک فرصت تلقی شده و بیش از ظرفیت در شش ماه سال جاری بیش از سه میلیون تن تولید روانه بازار شده است.

مدیرعامل صنایع فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: در نظر داریم تا پایان سال جاری به شش میلیون تن تولید هدف گذاری و 19 درصد از اهداف برنامه این صنعت برسیم.

رشد 11درصدی فروش محصول در شش ماه نخست امسال

وی با اشاره به اینکه 11 درصد رشد از نظر وزنی درفروش شش ماه گذشته رخ داده است، ادامه داد: توسعه فولاد مبارکه ازظرفیت 5.4 به 7.2، توسعه صبااز 700 هزار تن به 1.5 میلیون تن و توسعه فولادهرمزگان از 1.6 به سه میلیون تن رسیده است.

سمیعی نژادافزود: سه هزار میلیارد تومان قرار داد بسته شده که تولیدات به 12 میلیون تن فولاد مذاب رسیده و نیز تا پایان برنامه پنجم توسعه به 42 میلیون تن تولید دست پیدا کنیم.

اجرای طرح محیط زیست با سرمایه گذاری 60 میلیارد تومان

وی در ادامه به مسائل زیست محیطی اشاره کرد و گفت: فولاد مبارکه بیش از 180 میلیارد تومان طرح های محیط زیستی را به پایان رسانده و امسال نیز60 میلیارد تومان طرح زیست محیطی را تکمیل خواهد کرد.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان اضافه کرد: در طرح های تکمیلی زیست محیطی تعریف شده فولاد از صنایع آلاینده خارج شده است.

وی به بحث بومی سازی اشاره کرد و افزود: 85 درصد قطعات این شرکت بومی سازی و مورد حمایت صنعت داخلی قرارگرفته به نحوی که بیش از 75 درصد چرخه تولید در کشور انجام و از طریق اتوماسیون به هم دیگر مرتبط و انجام می شود.

سمیعی نژاد همچنین ادامه داد:90 درصد مواد اولیه در داخل کشور تهیه می شود که در این راستا قراردادهایی را با دانشگاه ها به ارزش دو میلیارد تومان بسته شده که اکنون توسط متخصصان دانشگاه تا مرز 95 درصد پیشروی توان تولید را از طرف این کارشناسان داشته ایم.

وی بیان داشت: مدیریت جدید با استفاده از بهره وری نیروی انسانی توانسته سقف رضایتمندی نیروی انسانی را بیش از حد استاندارد رعایت و کرامت نیروی انسانی را ارتقاء دهد.

مدیر عامل فولاد مبارکه با اشاره به هدفمندی یارانه ها تصریح کرد: از دو سال پیش با توجه به سیاست این شرکت بیش از 200 پروژه تعریف شده و تاکنون ازبهره وری انرژی موفق شده ایم از رقبای منطقه ای خود جلوتر و به اهداف صنایع فولاد نزدیک شویم.

شرکت فولاد هرمزگان به مرزخودکفایی و یک شرکت مستقل است

وی در ادامه صحبت های خود به پاسخ به خبرنگاران در خصوص فولاد هرمزگان اظهار داشت: فولاد مبارکه اصفهان توانست از رقبای خود پیشی گرفته و این شرکت را خریداری کند.

سمیعی نژاد افزود: تولید فولاد هرمزگان اکنون با 1.6میلیون تن از بهترین مواد منحصر به فرد در خاورمیانه را تولید می کند که با پتانسیلی که به لحاظ دسترسی به آبهای آزاد دارد با توجه به چشم انداز آتی مرز42 میلیون تن تولید، توانسته بیش از 20 میلیون تن محصول را صادر کند.

وی با بیان اینکه صادرات از طریق آبهای آزاد ارزش افزوده به همراه دارد، تصریح کرد: ظرف مدت دوماه خریداری شرکت فولاد هرمزگان این شرکت توانست تولید را آغاز و اکنون ما شاهد افزایش تولید این شرکت هستیم.

مدیر عامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه که10 هزار شغل غیر مستقیم بابت خدمات این شرکت و صادرات محصول ایجاد شده است، ادامه داد: امید می رود تا سه سال آینده به مرز سه میلیون تن تولید برسیم.

وی در مورد وضعیت شرکت فولاد هرمزگان اضافه کرد: شرکت فولاد هرمزگان یک شرکت مستقل است که دارای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل است که اکنون هر گونه سود و زیان این شرکت متوجه خود شرکت است.

سمیعی نژاد بیان داشت: بیشتر سرمایه گذاریها از طریق تسهیلات بانکی صورت می گیرد و پیش بینی می شود که با سرمایه گذاریهای صورت گرفته، امسال 100 هزار تن فولاد هرمزگان تولید داشته باشد که بر اساس برنامه توسعه قصد رسیدن به 300 هزارتن محصول را داریم.

وی در ادامه به برخی تحریمها علیه کشور ایران اشاره کرد و گفت: این امر برای شرکت فولاد انعکاس منفی نداشته و برعکس منجر به این شده که شجاعت نهفته متخصصان را شکوفا و آن را به خارج از کشور انتقال دهیم.

رونمایی از مدول یک ونیم میلیون تنی آهن اسفنجی در اسفند ماه

سمیعی نژاد همچنین تاکید کرد: این آمار رشد تولید و ساخت کارخانه ها نشان گر این است که تحریمها تاثیری نداشته زیرا ما برای نخستین بار یک مدول یک و نیم میلیون تن آهن اسفنجی را توسط متخصصین ایرانی در جهان تولید کرده ایم که در اسفند ماه رونمایی می شود.

وی در مورد محصولات تولیدی اضافه کرد: شرکت فولاد مبارکه اکنون به واسطه ارزش افزوده و تولید شمش 300 نوع محصول را برای صنایع پایین دستی تولید می کند.

مدیر عمل فولاد مبارکه در بخشی از صحبت های خود به طرح به جا مانده شهید خرازی اشاره کرد و گفت: در دولت هشتم بر اساس سیاست برنامه توسعه باید 15 میلیون تولید خام صورت می گرفت که این شرکت نزدیک پنج میلیون از برنامه عقب ماند و طرح اجرا نشد.

وی بیان کرد: در دولت نهم با افزایش 10 میلیون تن به ظرفیت تولید، اکنون پس از چهار سال مدیران نتوانسته اند در دولت فعلی در مورد این طرح تصمیم گیری و ظرفیت را به 5.4 تن برسانند.

سمیعی نژاد اضافه کرد: تمام قرارداهای افزایش تولید در این راستا بسته و سه هزار میلیارد تومان برنامه گذاری شده که بتوان ظرفیت را به مرز 11.7 میلیون تن رساند.

وی افزود: در شش ماهه سال جاری سه میلیون فولاد تولید شده که نسبت به شش ماهه سال گذشته 10درصد رشد تولید داشته ایم.

مدیر عامل فولاد مبارکه در مورد وضعیت صادرات این شرکت با اشاره به اینکه برحسب نیاز صادرات و بیشتر تولیدات برای مصرف داخلی تولید می شود، اضافه کرد: اکنون محصولات این شرکت به 40 کشور صادر می شود، اما ترجیح داده می شود به جای صادرات، محصولات را به صنایع پایین دستی فروخته و آنها صادر کنند.

وی با تاکید به اینکه شرکت فولاد مبارکه هیچ چالشی ندارد، گفت: در برنامه ریزیهای آینده تا مرز11.5 میلیوتن تن تولید پیش می رویم و اکنون برنامه ریزی ها و قراردادها بسته شده است.

در حال مذاکره تولید مواد اولیه با شرکت خارجی در ایران هستیم

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه تنها شرکت فولاد ساز منطقه است که حرف اول را می زند، تصریح کرد: سرمایه گذاری مواد اولیه تولید داخل انجام و در حال مذاکره هستیم که یک شرکت مستقل با سرمایه گذاری خارجی و داخلی تولید مواد اولیه فولاد را برعهده بگیرد.

وی با بیان اینکه یک هزار و 200 صنعت پایین دستی مشتری صنایع فولاد هستند، افزود: این شرکت بیشتر نیاز داخلی را تامین می کند اما تاکنون چندین کشور درخواست نمایندگی کرده اند که درصورت کاهش نیاز داخلی از این ظرفیت استفاده می کتیم.

سمیعی نژاد در ادامه به ایجاد اشتغال در این شرکت اشاره کرد و گفت: سال گذشته با لیست تامین اجتماعی چهار هزار و 800 نفر به صورت نیروی تمام وقت وارد سیستم شدند که در این راستا نیز برای 10 هزار نفر برای ساخت کارگاه های بیرونی اشتغال غیر مستقیم ایجاد شده است

وی همچنین به کمبود آب در اصفهان اشاره کرد و افزود: ما باید با سرمایه گذاری در پتانسیل سایر استانها موجب انتقال صنعت و نیز شکوفایی شویم که اصفهان در برنامه چشم انداز به سهم42 درصدی به این هدف گذاری خواهد رسید.

در این نشست خبری، خبرنگاران داخلی از استان اصفهان، هرمزگان و تهران و نیز خبرنگارانی از خارج کشور از جمله ژاپن، چین و کشورهای عربی حضور داشتند.

در این سفر یک روزه خبرنگاران به شرکت فولاد مبارکه خبرنگاران از تمامی قسمتهای خط تولید بازدید و توسط کارشناسان در این خصوص توضیحاتی ارائه شد.

همچنین خبرنگاران از دریاچه ذخیره آب این شرکت دیدن و توسط مسئول مربوطه توضیحاتی در خصوص وضعیت محیط زیست و نیز تامین آب مورد نیاز این شرکت توضیحاتی ارائه شد که مورد توجه گرفت.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید