امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 01:12:25

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

از هم بی‌احتیاطی حادثه آفرید

قاتل خاموش این بار به سراغ نوعروس باردار رفت

چهارشنبه, 03 اسفند 1390 ساعت 13:47 کدخبر :3745
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

جنین 4 ماهه به جهان فانی راه نیافت
خبرگزاری ایمنا€Œ: نوعروس€Œ بارداری شب گذشته به همراه جنین ۴ ماهه€Œاش قربانی قاتل خاموش شد.

به گزارش ایمنا€Œ، ساعت ۱۹ روز گذشته در تماسی با اتاق فرمان فوریتهای پزشکی اعلام شد که زنی جوان و باردار داخل حمام منزل خود واقع در خیابان کهندژ€Œ خمینی€Œشهر بدحال€Œ شده است.
پس از اعلام این گزارش سریعا یک واحد امداد اورژانس پیش€Œبیمارستانی در محل حادثه حاضر شد اما متاسفانه این زن ۲۱ ساله که در اولین تجربه€Œی بارداری خود و ماه چهارم آن به سر می€Œبرد به مدت ۲ ساعت بود که بر اثر مسمومیت با گاز سمی co جان باخته بود.
این گزارش حاکی است این زن جوان نوعروس€Œ هنگامی€Œکه کسی در منزل نبود€Œ به حمام رفته و از آنجایی€Œکه وی و همسرش در زیرزمینی مسکونی با سقف کوتاه سکونت داشتند، به علت استفاده از آبگرمکن€Œ دیواری بدون دودکش€Œ و کاور€Œ در آشپزخانه€Œ، گاز منوکسید€Œ کربن فضای خانه را پر کرد و با نفوذ به حمام، باعث مسمومیت مادر باردار و جنین ۴ ماهه€Œاش شد؛ خانواده€Œی همسر وی که در همسایگی آنها زندگی می€Œکردند، پس از اینکه متوجه صدای آب حمام و غیبت طولانی مدت او می€Œشوند جهت سرکشی به منزل آنها مراجعه کردند که در این زمان متوجه شدند نو€Œعروسشان بی€Œحال در حمام افتاده است لذا سریعا با شماره€Œی ۱۱۵ تماس گرفتند اما متاسفانه این خانم که ۲ ساعت از فوتش€Œ می€Œگذشت دچار جمود نعشی€Œ شده بود.
گفتنی است، گرچه بارها و بارها از طرق مختلف، درباره€Œی خطرات گاز سمی CO به شهروندان هشدار داده شده است اما همچنان شاهد وقوع چنین حوادث تلخی در سطح استان هستیم به€Œطوریکه از ابتدای امسال تاکنون در استان اصفهان ۲۷۰ مورد مسمومیت با CO رخ داده که ۲۶ نفر از آنها جان خود را از دست دادند.
لازم به ذکر است، گاز مونوکسید کربن (CO) که به قاتل خاموش معروف است یکی از خطرناکترین گازهایی است که می€Œتواند باعث مسمومیت تنفسی و مرگ شود. این گاز بی€Œرنگ و بی€Œبو است و بر اثر احتراق ناقص مواد سوختنی تولید می شود.
مونوکسید کربن به€Œخصوص در فصلهای سرد سال به علت استفاده از بخاری، آب گرمکن، اجاق گازهای غیر استاندارد یا به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) و همچنین عدم نصب صحیح آنها و سهل انگاری مصرف کننده، جان بسیاری از انسانها را می گیرد.
بر اساس این گزارش، استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، عدم استفاده از وسایل گاز سوز و گرمایشی بدون دودکش، کنترل دودکش قبل از استفاده وسایل گرمایشی و اطمینان از باز بودن مسیر آن، روشن نکردن اتومبیل در پارکینگ در بسته به مدت طولانی، اجتناب از قرار دادن منقل یا شعله باز در زیر کرسی، عدم نصب آبگرمکن در حمام از جمله مواردی است که جهت جلوگیری از گازگرفتگی باید رعایت شوند.
همچنین سردرد، سرگیجه، تهوع و بیقراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب ها که در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود از علائم و نشانه های هشدار دهنده€Œی مسمومیت با گاز CO است.
گفتنی است در صورت مواجه شدن با فرد مصدوم گازگرفته، ابتدا جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید، وسیله€Œی گرمازا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید، فورا مصدوم را از منطقه آلوده وارد هوای آزاد کرده و سریعاً با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید، کمربند و یقه مصدوم را باز کنید، در صورت کاهش هوشیاری مصدوم اقدام به باز کردن راه هوایی وی نموده و در صورت لزوم اقدام به احیاء قلبی ریوی نمائید و سپس در صورت نیاز با آتش نشانی (۱۲۵) تماس بگیرید.
/

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید