امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 21:11:07

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

قبوض گاز از خرداد ماهانه صادر می شود

سه شنبه, 13 اردیبهشت 1390 ساعت 09:53 کدخبر :1011
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاري جمهوري اسلامي

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران از تقلیل زمان کنتور خوانی از 45 روز به یک ماه خبر داد و گفت: ادارات استان ها موظفند از خرداد ماه سال جاری قبوض گاز را به صورت یک ماهه صادر کنند.

مجتبی شیخ بهایی در نشستی خبری ‌افزود: شرکت گاز برای دو دوره عدم پرداخت قبوض به مشترک اخطار و برای بار سوم می تواند اقدام به قطع گاز کند، اما قطعی بیشتر برای خانوارهایی که عدم پرداخت مستمر دارند، اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: قبوض گاز مصرفی برخی مشترکان براساس مصارف قبلی آنها محاسبه و صادر شده که این امر نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

**اصلاح اقلیم ها و بازپرداخت روی قبوض آینده برخی از مشترکان

وی با بیان آنکه‌ بحث اقلیم بندی یکی از موارد مورد اعتراض در استان ها بوده و بر همین اساس جلسات متعددی با سازمان هواشناسی و ستاد هدفمندسازی یارانه ها برگزار شد، گفت: این مذاکرات به جمع بندی رسید و بر همین اساس وضعیت قبوض گاز در 29 استان تغییرات اساسی یافت.

به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در 600 شهر اصلاحاتی در جمع بندی بخش اقلیم ها صورت می گیرد.

شیخ بهایی تصریح کرد: با اصلاح اقلیم ها ، روی قبوض آینده مشترکان در این شهرها بازپرداختی انجام می شود تا بخشی از بار هزینه ها کاهش یابد.

وی گفت: اصلاح اقلیم بندی ها در سیستم محاسبه گاز مصرفی از یک هفته پیش آغاز شده است و هر زمان که اصلاحات برای خانواری اجرایی شود، روی قبض آنها مشخص می شود.

به گفته شیخ بهایی رقم 85 درصد قبوض گاز کمتر از 40هزار تومان در ماه بوده و آمار اعتراضات نیز 15 درصد و مربوط به مصرف های بی رویه است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهارداشت: 18 درصد از قبوض پرداخت نشده و 82 درصد پرداخت شده که آمار مطلوبی در این زمینه است.

وی در خصوص تقسیط قبوض گاز نیز تصریح کرد که مردم می توانند در دو تا سه قسط بهای گاز خود را پرداخت کنند.

** اصلاح زمان قرائت

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران از اصلاح زمان قرائت کنتور های گاز خبر داد و گفت: در گذشته زمان قرائت کنتور برای فصل سرد پنج ماه ( 15آبان تا 15 فروردین ) و فصل گرم 7 ماه در نظر گرفته شده بود، در حالی که پس از اصلاح فاصله زمانی سرما، برای اقلیم های یک و دو از اول آبان ماه تا 15 فروردین ماه در نظر گرفته شد که به عبارتی یک ماه به زمان این اقلیم ها اضافه شد.

** کنتورهای هوشمند

شیخ بهایی گفت:براساس برنامه ریزی هانصب دو موردپنج هزارتایی کنتور هوشمند در دستور کار قرار گرفت و از فروردین ماه امسال نصب اولین کنتورهای هوشمند ساخت داخل به صورت پایلوت در تهران آغاز شده و هم اکنون حدود 100 کنتور نیز نصب شده است.

به گفته وی پس از تهران قرار است این طرح در استان فارس اجرایی شود ، البته در صورتی که این کنتورها تاییدیه های کارشناسی را دریافت کنند امکان تولید انبوه انها وجود دارد .

وی نصب کنتورهای تفکیکی به جای کنتورهای تجمیعی در مجتمع‌های مسکونی را از برنامه‌های شرکت گاز اعلام کرد و گفت: ابتدا واحدهای مسکونی باید آمادگی خود را اعلام و سپس از نظام مهندسی درخواست کنند که لوله‌کشی‌های داخلی را برای کنتورهای مستقل انجام دهد و در نهایت با مراجعه به شرکت گاز خواستار کنتور مستقل شوند.

شیخ بهایی بااشاره به اینکه در برخی موارد که ظرفیت کنتورها جوابگو نباشد، هزینه تعویض کنتور پرداخت می شود، افزود: در استان تهران تاکنون 12هزار مورد تفکیک کنتور انجام شده است.

** تعیین نرخ گاز خانگی

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: با توجه به دستور العمل لایحه بودجه سال جاری 20 درصد افزایش برای سال جاری مجاز است و بر همین اساس قیمت اعلامی دولت در محدود 20 درصد است.

وی تاکید کرد که نرخ گاز را ستاد هدفمندی یارانه ها اعلام می کند.

** بیمه مشترکین گاز

شیخ بهایی اضافه کرد: براساس قرارداد منعقده، شرکت بیمه ایران متعهد است در قبال حوادث ناشی از گاز طبیعی، برای فوت یا نقص عضو هر فرد تا سقف 181 میلیون ریال ،‌ تأمین هزینه های پزشکی و درمانی تا سقف 350 میلیون ریال و خسارات مالی از قبیل تخریب واحد مسکونی و ... تا سقف 250 میلیون ریال به مشترکان پرداخت کند.

گفتنی است ،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی بودجه 1390 کل کشور تصویب کردند که مبلغی برای بیمه مالی و جانی مشترکان گاز در مقابل حوادث ناشی از مصرف گاز طبیعی به قبوض گاز افزوده شود.

بر همین اساس به شرکت ملی گاز ایران اجازه داده شد که هر دو ماه مبلغ 500 ریال از هر واحد مسکونی روستایی و 1000 ریال از هر واحد مسکونی شهری اخذ کند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید