امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 04:43:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

قهر دوم/ اقتصاد سياسي عريان التهابات اقتصادي اخير

چهارشنبه, 05 بهمن 1390 ساعت 13:34 کدخبر :3575
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : الف

نظام همانگونه كه در مقابل فشارها براي عقب نشيني از راي مردم فقیر كوتاه نيامد، در مقابل فشار براي سازش دربرابر زور بين المللي و عقب نشيني از مبارزه با فساد سازمان يافته نيز كوتاه نخواهد آمد. قهر دوم قبل از آنكه به كوتاه آمدن نظام برسد، به رای عدم كفايت منجر خواهد شد.
قرائن و اخبار اقتصادي و سياسي نشان مي دهد، التهابات هفته هاي اخير در بازارها بيشتر از آنكه ناشي از مسائل اقتصادي يا تحريم ها باشد، ناشي از التهاب سازي و اضطراب سازي تعمدي حلقه انحرافي براي پيشبرد منافع سياسي است.

در توضيح اين مطلب بايد به چند نكته اشاره كرد:

مساله هدفمندكردن:
اگرچه اجراي شتابزده و فراقانوني بخش هايی از قانون هدفمندكردن يارانه ها، همانگونه كه قبلا هشدار داده شده بود، به دليل شتاب و شيب زياد اجرا و عدم وجود منابع لازم براي بازتوزيع منابع، به تدريج عوارض سنگيني به دنبال خواهد داشت، اما بروز يكباره تاثيرات آن كاملا غيرمنطقي و غیر قابل توجیه است. به ويژه آنكه نمونه هاي مشابه ابَرتورم و اختلالات ارزي و ... ناشي از تعديل در كشورهاي ديگر و از جمله در كشور خودمان - تجربه ۷۴ - به يكباره نبوده و با تاخير و شيب نسبتا متعارف همراه بوده است. به همين دليل، التهابات اخير اگرچه از بابت تاثير نقدينگي سرگرداني كه بخشي از آن ناشي از اجراي نادرست هدفمندكردن يارانه ها و تامين مبالغ بازتوزيع شده از تنخواه بانك مركزي و ... است، تاحدودي به هدفمندكردن ارتباط پيدا مي كند، اما به طور قطع و يقين، اين التهاب سريع و عجيب نمي تواند به طور كامل ناشي از آن باشد.

مساله تحريم ها:
اگرچه تحريم ها هزينه مبادله را افزايش مي دهد و ممكن است رشد اقتصاد را با مانع مواجه كند، اما به دو دليل عمده، مسايل اخير در بازار ارز ارتباط کمی با مساله تحريم ... دارد:

اقتصاد ايران از قديم الايام اقتصادي با تحريم های اقتصادی سخت و نيز دور زدن آنها، آشنايي دارد و اين اولين بار نيست كه تحريم ها با سروصدا يا بي سروصدا اعلام مي شود.

از سوي ديگر، تحريم هاي اخير نيز (تحريم نفتي اروپا - كه مشتري ۱۸ درصد از بازار نفت ايران است - و نيز تحريم بانك مركزي)، هنوز عملا اعمال نشده و جبهه زور بين المللي در صورت توان آن را در آينده اعمال خواهند كرد. بگذريم از اين نكته كه التهاب در بازارهاي ارز و سكه قبل از اعلام اين دو تحريم آغاز شده بود.

حال سوال اين است كه اگر هدفمندكردن و تحريم باعث - يا حداقل دليل اصلي - التهابات اخير نيست؛ پس چه دليلي پشت پرده اين آشفتگي قرار دارد؟

مشاهده:

مقامات انحرافي از چندين هفته به اين طرف، تحركي درباره مسايل اقتصادي نشان نداده اند و به سكوت كامل رفته اند؛ تو گويي با اقتصاد و مديريت آن قهر كرده و آن را به حال خود رها كرده اند.

خبر اول:
هفته هاي اخير و تقريبا قبل از التهاب شديد در بازار، دولت به ناگاه تغيير رويه داده و برخلاف مشي سال هاي گذشته خود، تلاش دارد با بزرگنمایی اثر تحریم ها، طرح مفهوم شعب ابی طالب و...، به نظام بقبولاند كه كشور در زمينه هاي مختلف، تحمل مقاومت در برابر فشار را ندارد. انگيزه هاي احتمالي اين سازش جويي، توهم قهرمان سازي و تابو شكني در روابط بين الملل بويژه در ارتباط با امريكا و سوابق آن نياز به تامل و بررسي بيشتر دارد .

خبر دوم:
با نزديك شدن به صدور كيفرخواست فاجعه فساد ۳۰۰۰ میلیاردی و برخوردهاي اخير با فساد سازمان يافته، اخبار رسيده، از نارضايتي شديد برخي چهره هاي انحرافي از اين روند حكايت مي كند. شكسته شدن خط قرمز موهوم آقای احمدی نژاد، باعث نارضايتي شديد اين حلقه شده است. برای پیشگیری از تعقیب قضایی متهمان و اعمال عدالت برای خائنان چه کاری موثر تر از ملتهب نشان دادن فضا وجود دارد؟

خبر سوم:
جلوگيري مجلس و ساير نهادها از اجراي شتابزده فاز دوم هدفمندكردن یارانه ها، خشم برخي از اعضاي انحرافي را برانگيخته است. مجلس تصمیم گرفت تا زماني كه فاز اول به درستي و به تماميت اجرا نشده و آثار تورمي اين فاز آزاد و تثبيت نشده است، مراحل بعدی این قانون اجرا نشوند. برخي از اعضاي حلقه انحرافی اين تصمیم مجلس را نمك نشناسي! دانسته اند.

با توجه به عدم تحرك دولت برای نجات ارزش پول ملی و با در نظر گرفتن سه خبر اخير و نيز بالحاظ سابقه لجاجت برخي اعضاي انحرافي، اين گمانه قريب به واقعيت به ذهن متبادر مي شود كه آشفتگي اخير تعمدي است.

اما بحران سازان، چه با هدف امتيازگيري و چه با هدف انتقام گيري، يا هر دو، به اين كار دست زده باشند، اين نكته را فراموش كرده اند كه به حول و قوه الهي، نظام همانگونه كه در سال ۸۸ درمقابل فشار و اعمال زور براي عقب نشيني از راي اکثریت مردم کم درآمد و ساکنان روستاها و شهرهای کوچک كوتاه نيامد، در مقابل فشار براي سازش در برابر زور بين المللي و عقب نشيني از مبارزه با فساد سازمان يافته نيز كوتاه نخواهد آمد.

التهاب تعمدي در بازارها بيش از آنكه به مردم و نظام آسيب بزند، در نهايت نشانگر بي كفايتي مسئولين خواهد بود. قهر دوم انحرافيون اگر به آشفتگي بيشتر بيانجامد، قبل از آنكه به كوتاه آمدن نظام برسد، به رای عدم كفايت مسببين منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید