امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 00:58:12

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با گذشت نزديك به 40روز از شروع ماه‌هاي گرم سال؛

قيمت گاز خانگي همچنان منتظر اعلام ستاد هدفمندسازي يارانه‌هاست

شنبه, 24 اردیبهشت 1390 ساعت 11:47 کدخبر :1126
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایسنا

دومين ماه سال هم به روزهاي آخر نزديك مي‌شود و همچنان تعرفه گاز در هفت ماهه گرم سال اعلام نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در پي اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و به دنبال آن تغيير تعرفه‌هاي گاز، قرار بر اين بود كه ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها قيمت گاز را بر اساس ماه‌هاي سرد و گرم سال اعمال كند. تعرفه اي كه با وجود ورود به دومين ماه گرم سال و با توجه به اينكه اعلام شده از خردادماه قبوض گاز به صورت ماهانه صادر خواهد شد، همچنان به طور رسمي اعلام نشده است.

البته جواد اوجي - معاون وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران، چندي پيش از دو برابر شدن قيمت گاز براي مصرف‌كنندگان دولتي و ثابت‌ماندن گازبها براي بخش‌هاي صنعت، نيروگاه‌ها و سوخت سي.ان.جي در هفت ماه گرم سال 1390 خبر داده بود، اما با اين حال ارائه توضيحات بيشتر در زمينه تعرفه جديد را نيازمند اعلام ستاد هدفمندي يارانه ها دانسته و گفته بود كه کار کارشناسي روي نرخ جديد فروش گاز ادامه دارد كه پس از نهايي شدن در ستاد هدفمندسازي يارانه ها توسط دولت اعلام خواهد شد.

در اين مدت قيمت گاز بخش‌هاي تجاري، صنعتي و كشاورزي اعلام شده و كارشناسان و مديران به ذكر نقطه نظراتي درباره اين قيمت‌ها پرداخته‌اند، اما با اين حال در بخش خانگي هنوز تعرفه‌هاي جديد اعلام نشده است.

اين در حالي است كه پيشتر طرح‌هاي شش‌گانه‌اي درخصوص تعيين قيمت گاز براي ماه هاي گرم سال تعريف و به ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها پيشنهاد شده بود.

معاون وزير نفت چندي پيش و در نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پخش و پتروشيمي در پاسخ به اين سوال كه آيا در تعرفه هاي جديد علاوه بر منطقه بندي نقاط سرد و گرم كشوري، مناطق مختلف كلانشهرها تعرفه‌هاي مجزا خواهند داشت؟ توضيح داده بوده كه بحث منطقه‌بندي كلانشهرها را نداريم و تنها تقسيم‌بندي ما به اقليم‌هاي مختلف كشوري مربوط مي‌شود.

در اين زمينه کشور از نظر آب و هوايي به پنج منطقه تقسيم شده كه تعرفه گاز در دو بازه زماني هفت ماه نخست سال و پنج ماه دوم سال با قيمت‌هاي مختلف محاسبه مي‌شود.

پيش از اين از 16 آبان تا 14فروردين بهاي گاز مصرفي خانگي، تجاري و صنعتي معادل تعرفه پنج ماه سرد سال و از 15 فروردين تا 15 آبان مطابق با تعرفه ماه هاي گرم سال محاسبه مي‌شد؛ اما چندي پيش مسئولان شركت ملي گاز از اصلاح تعرفه 600 شهر خبر داده و اعلام كردند كه به منظور رعايت بيشتر حال مشتركان از اين پس در نقاط سرد كشور از اول آبان‌ماه فصل سرما محسوب مي‌شود.

در آخرين اظهار نظرها مجتبي شيخ بهايي - مدير گازرساني شركت ملي گاز ايران، در ارتباط با زمان اعلام تعرفه‌هاي بخش خانگي گفته بود كه طبيعتا بايد اين موضوع را ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها مشخص كند. البته براساس بودجه 1390 بخش‌هاي مرتبط با انرژي اين اجازه را ندارند كه بيش از 20 درصد افزايش قيمت داشته باشند و به همين دليل تا حدي محدوده كار مشخص شده است.

به گزارش ايسنا، به‌منظور تعيين نرخ‌هاي جديد گاز طبيعي در بخش خانگي كشور از نظر آب و هوايي به 5 اقليم سرد1، سرد 2، سرد3، گرم و معتدل و نيز مشتركان براساس دامنه مصرف به 12 پله تقسيم شده‌اند. تعيين اقليم در سال‌هاي گذشته به‌صورت استاني بود كه به‌دليل وجود تنوع آب و هوايي در برخي استان‌هاي كشور در حالت جديد تقسيم‌بندي‌ها به صورت شهرستاني انجام شده است.

در قيمت‌گذاري جديد براي پنج ماه سرد سال (آبان تا اسفند) كف قيمت گاز خانگي 30 تومان و سقف آن 350 تومان، گاز نيروگاهي 80 تومان و صنعتي 70 تومان، گاز مراكز دولتي و تجاري 100 تومان، گاز بخش‌هاي كشاورزي و دامپروري 60 تومان و ساير مصارف 60 تومان تعيين شده كه به اين ترتيب متوسط قيمت گاز خانگي نيز 70 تومان بوده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید