امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 05:51:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

مجوز 3 مرجع تقليد برای اختصاص سهم امام به سومالي

سه شنبه, 01 شهریور 1390 ساعت 11:00 کدخبر :2209
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : الف

دنبال بروز فاجعه انساني در كشور سومالي كمك دویست میلیون ریالي رهبر معظم انقلاب اسلامي به قحطی‌زدگان این كشور، مراجع تقليد نيز به ياري مسلمانان و مظلومان اين كشور آفريقايي شتافتند.

به گزارش رجانيوز، با انتشار تصاوير و فيلم هايي از عمق فاجعه انساني در كشور  مسلمان سومالي سه تن از مراجع تقليد با اختصاص مبالغي براي كمك به مردم قحطي زده سومالي، مصرف يك سوم از سهم امام (ع) را در اين راستا جايز دانستند.

در همين زمينه  آيت‌الله حسين نوري‌همداني با ابراز تاسف از وضعيت به وجود آمده در كشور مسلمان سوماني از عموم مسلمانان جهان دعوت كرد تا به وظيفه اسلامي خود عمل كرده و در اين ماه ضيافت الهي كه اطعام مستمندان از ثواب و اجر بسياري برخوردار است ‌به ياري برادران و خواهران خود بشتابند.

اين مرجع تقليد همچنين اجازه داد تا مومنين علاوه بر تبرعات شرعي خود ثلث از سهم مبارك امام(ع) را به اين امر مهم اختصاص دهند تا اين عمل پسنديده مورد توجهي الهي قرار گرفته و بركت و رحمت خويش را بيش از پيش شامل عموم مسلمين فرمايند.

آيت‌الله صافي گلپايگاني نيز ضمن اهداي پنج ميليون تومان جهت كمك به قحطي‌زدگان سومالي، مصرف ثلث سهم امام (ع) را به منظور كمك به آنها جايز دانست.

اين مرجع تقليد در پيامي كه در همين خصوص صادر كرد با اشاره به اينكه مناظر و تصاويري كه از مسلمانان قحطي‌زده كشور سومالي در رسانه‌ها نشان داده مي‌شود دل هر انساني را به درد مي‌آورد، تاكيد كرد: اگر تمام مسلمانان جهان به وظيفه اسلامي خود عمل مي‌كردند، به‌خصوص در اين ماه مبارك رمضان كه يكي از وظايف اصلي روزه‌داران اطعام مستمندان است، مسلما چنين وضعيت اسفباري براي آنان پديد نمي‌آمد.

وي ادامه داد: امروز همه مسلمانان بايد به كمك برادران و خواهران ديني خود بشتابند و كودكان معصوم و بزرگسالان را از مرگ حتمي نجات دهند.

آيت الله صافي گلپايگاني افزود: اين هم براي ما يك امتحان بزرگ محسوب مي‌شود. ملت مسلمان ايران كه هميشه در اين حالات سخت به مستمندان و محرومان، كمك شاياني مي‌كرده است، اكنون هم ايثار كرده و حتي با كم كردن مصارف روزانه خود، حيات واقعي را به آنان هديه كنند و قلب مقدس مولايمان حضرت بقيه‌الله الاعظم (عج) را از خود خشنود گردانند. مومنان ايثارگر علاوه بر تبرعات شخصي خود مجازند از ثلث سهم مبارك امام (ع) بپردازند.

آيت الله مكارم شيراز نيز تاكيد كرد: مسلمانان جهان وظيفه دارند كه به مردم مظلوم و قحطي‌زده كشور سومالي كه در وضعيت وخيمي قرار دارند، كمك كنند.

اين مرجع تقليد كه در جمع نمازگزاران حرم حضرت معصومه(س) سخن مي گفت، با اشاره به وضعيت مردم قحطي‌زده سومالي بيان داشت: سرزمين اسلامي سومالي در قحطي و خشكسالي گرفتار شده است و ده‌ها هزار نفر به قدري گرسنه‌اند كه از گرسنگي در خطرمرگ قرار دارند.

‌مكارم‌شيرازي گفت: آيا نبايد مسلمانان دنيا به كمك آنها بشتابند؟ از يك سوم سهم امام مجاز هستيد كه به اين مردم كمك كنيد.

وي با اشاره به اينكه ما در كشور خود افراد نيازمند داريم، افزود: ما در كشور خود گرسنگاني نداريم كه از گرسنگي هلاك شوند و مردم قحطي‌زده اين كشور با نيازمندان ما فرق دارند، آنها اولا مسلمان و ثانيا انسان هستند.
اين مرجع تقليد اظهار داشت: براي اينكه قول به غير عمل نداشته باشم از دفتر ما نيز 10 ميليون تومان به حساب آنها ريخته شود و اميدوارم كساني كه توان دارند كمك بيشتري كنند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید