امروزچهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397-- Wednesday Apr 25 2018

ساعت 14:41:10

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

مطهری: ظاهرا تصور آقای حسینیان از سوال از رئیس جمهور چیزی شبیه كودتاست!

یکشنبه, 12 تیر 1390 ساعت 09:18 کدخبر :1764
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبر آنلاین

طرح سوال از رئیس​جمهور اگرچه با سکوت برخی حامیانش در مجلس مواجه شد، اما بالاخره امروز رئیس فراکسیون حامیان دولت در مجلس از مخالفت خود با این سوال خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، روح‌الله حسینیان نماینده تهران با بیان احتمال منتفی شدن سؤال از رئیس‌جمهور به فارس گفت: روزهایی که نمایندگان از احمدی‌نژاد ناراحت بودند این امضاها جمع‌آوری شده است و برخی از این نمایندگان در شرایط کنونی طرح سؤال را مصلحت نمی‌دانند و امضای خود را پس خواهند گرفت. او که می​گفت بعید می‌داند این طرح در صحن علنی مطرح شود، افزود: مصلحت نیست طرح سؤال از رئیس جمهور بنا به شرایط منطقه و شرایط داخلی مطرح شود و با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر معظم انقلاب، قطعا طرح سؤال از رئیس جمهور مورد رضایت مقام معظم رهبری نیست.

سخنان وی، با واکنش علی مطهری یکی از طراحان سوال از رئیس​جمهور مواجه شد که در گفت​وگو با خبرآنلاین، گفت: ظاهرا آقای حسینیان تصورشان از سئوال از رئیس جمهور چیزی شبیه کودتاست و شاید ایشان سئوال را با استیضاح اشتباه گرفته​اند.

مشروح این گفت​وگو را در ادامه بخوانید:

آقای حسینیان در مصاحبه​ای گفته​اند امضاها برای سئوال از رئیس جمهور در روزهای قهر آقای احمدی​نژاد جمع شده است، آیا همین طور است؟
به طور کلی ایشان در این مصاحبه حرف هایی گفته​اند که موجب تعجب است و از ایشان بعید به نظر می​رسید. امضاهایی که در ایام قهر رئیس جمهور جمع آوری شد کمتر از ده تاست و به فرض محال همه امضاها هم در آن ایام جمع شده باشد، تغییری در ماهیت قضیه ایجاد نمی کند. نمایندگان همه سئوالات را خوانده و امضا کرده اند. این سخن آقای حسینیان به معنی احساساتی بودن نمایندگان و نوعی توهین به آنهاست.

ایشان گفته​اند بنا بر شرایط موجود مصلحت نیست سئوال از رئیس جمهور طرح شود. نظر شما در این​باره چیست؟
درست برعکس است، شرایط موجود از نظر خارج و داخل ایجاب می کند که این سئوال مطرح شود. از نظر خارج و بیداری اسلامی، سئوال از رئیس جمهور برای ملل مسلمان منطقه ثابت می کند که در ایران دموکراسی واقعی برقرار است و نظام جمهوری اسلامی بر پایه های مستحکمی استوار است. و از نظر داخل نیز با این پرسش و پاسخ میان مجلس و دولت بسیاری از ابهامات برای نمایندگان و مردم رفع می شود و حسن تفاهم میان دولت و مجلس افزایش می یابد.

ظاهرا آقای حسینیان تصورشان از سئوال از رئیس جمهور چیزی شبیه کودتاست و شاید ایشان سئوال را با استیضاح اشتباه گرفته​اند. سئوال از رئیس جمهور به کمیسیون مربوط می​رود. نماینده رئیس جمهور با حضور نماینده سئوال کنندگان توضیحات لازم را می دهد. اگر همچنان تعداد 72 نفر از امضاکنندگان قانع نشده باشند، رئیس جمهور یک ماه فرصت دارد که به صحن علنی مجلس بیاید و توضیحات لازم را بدهد. در آنجا سئوال کنندگان یک ربع و رئیس جمهور یک ساعت وقت دارند. حتی رای گیری برای قانع شدن یا نشدن مجلس نیز در کار نیست. این چه مشکلی برای کشور به وجود می​آورد؟! قطعا به نفع کشور و در جهت اصلاح امور است.

اما گفته شده است که با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر انقلاب، طرح سئوال از رئیس جمهور به مصلحت نیست.
هیچ ارتباطی بین آن ملاقات و این مسئله نیست، بلکه نتیجه عکس می توان گرفت. در آن ملاقات رهبر انقلاب فرمودند"زمانی که شخصی و از جمله رئیس جمهور در حال سخن گفتن است اگر مخالف سخن او هستید با گفتن "دو دو" حرف او را قطع نکنید". قبلا هم این توصیه را درباره نمایندگان نسبت به یکدیگر فرموده بودند. این چه ربطی به سئوال از رئیس جمهور دارد؟ به علاوه در آن جلسه رهبر انقلاب بر حق نمایندگان در سئوال و استیضاح تاکید کردند.

به طور کلی دو گروه با سئوال از رئیس جمهور مخالفند. یکی برخی طرفداران متعصب دولت که با مصلحت سنجی های بیجای خود مسبب وضعیت امروز از جمله رشد جریان موسوم به انحرافی هستند و دوم برخی مخالفان دولت که می گویند به رئیس جمهور تریبون ندهید تا بیاید حرفهایش را بزند. امضاکنندگان سئوال با هر دو گروه مخالفند و معتقدند اولا طرح سوال از رئیس جمهور به مصلحت کشور است و موجب تفاهم بیشتر دولت و مجلس و استحکام نظام می شود و ثانیا اگر رئیس جمهور حرف منطقی دارد ما می پذیریم. ما فرزندان دلیل هستیم و نگاه سیاسی به مسائل نداریم و در قلب خود نیز هیچ کینه ای نسبت به رئیس جمهور محترم احساس نمی کنیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید