امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 03:51:59

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

ناگفته‌هایی از عدم اجرای موفق قانون ساماندهی مد و لباس؛

ناتوانی کارگروه ساماندهی "مد" از اعمال مدیریت/نهادهای مسئول ساز خود را می‌زنند

چهارشنبه, 23 آذر 1390 ساعت 12:15 کدخبر :3321
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان گفت: اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس اعلام کرده‌اند هنوز بعد از برگزاری 26 جلسه، این کارگروه مدیریت نافذی بر وزارتخانه‌های عضو نداشته و این نهادها وظایف خود در عرصه ساماندهی مد و لباس را جدی تلقی نمی‌کنند.
خبرگزاری فارس: ناتوانی کارگروه ساماندهی "مد" از اعمال مدیریت/نهادهای مسئول ساز خود را می‌زنند

کبری خزعلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا» در ‌خصوص عدم اجرای موفق قانون ساماندهی مد و لباس در کشور اظهار داشت: مطالبه عمیق مردم از ابتدای انقلاب تاکنون، توجه به ارزش‌ها و بازگشت به معنویت است و مسئولان باید به این نیاز مردم پاسخ مناسبی بدهند.

وی افزود: طبق در‌خواست‌های مکرر مردم برای گسترش حجاب و عفاف از ابتدای انقلاب تاکنون، قانون "گسترش حجاب و عفاف" در سال 85 مصوب شد همچنین قانون "ساماندهی مد و لباس" به منظور تحقق بیشتر حجاب و عفاف در جامعه در همین سال به تصویب رسید.

رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با بیان اینکه طبق قانون ساماندهی مد و لباس وزیر ارشاد موظف شد با همکاری چند وزارتخانه و سازمان دیگر، آئین نامه و کارگروه ویژه‌ای را برای اجرای این قانون ساماندهی کند، گفت: آئین نامه اجرایی پس از تهیه در سال 86 به تصویب هیئت دولت رسید و در سال 87 با ابلاغ رئیس جمهور وارد چرخه اجرا شد.

وی ادامه داد: در سال 88 نیز آئین نامه داخلی قانون ساماندهی مد و لباس تهیه و ابلاغ شد، این قانون از سال 88 به طور کامل وارد چرخه اجرا شد و 10 وزارتخانه و سازمان مسئول در این حوزه، وظایفی را عهده‌دار شدند.

کارگروه ساماندهی مد و لباس بعد از برگزاری 26 جلسه ناتوان از اعمال مدیریت

خزعلی تصریح کرد: اعضای کارگروه ساماندهی مد و لباس باید هر 6 ماه یک بار گزارش اقدامات خود را به رئیس کارگروه ارائه کنند اما هم اکنون عزم کافی در این زمینه وجود ندارد و بنده علت آن را نیز از کارگروه جویا شدم که آنها اعلام کردند کارگروه هنوز بعد از برگزاری 26 جلسه، مدیریت نافذی بر سایر وزارتخانه‌های عضو ندارد و این نهادها وظایف خود را در عرصه ساماندهی مد و لباس جدی تلقی نکرده و گزارش اقدامات خود را به کارگروه ارائه نمی‌کنند.

آموزش و پرورش و صدا و سیما تا چه میزان برای ترویج الگوهای اسلامی تلاش کرده‌اند؟

وی با اشاره به اینکه طبق قانون ساماندهی مد و لباس وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیما موظف هستند درصدی از بودجه خود را به زمینه‌سازی برای ترویج الگوهای اسلامی و ایرانی و پرهیز از الگوهای غربی اختصاص دهند، بیان کرد: این پرسش مطرح است که این نهادها تاکنون چه قدر به وظیفه خود عمل کرده‌اند؟

مصوبات کارگروه قابل اجراست نه لازم الاجرا؛ این موضوع قدرت مدیریت را کاهش می‌دهد

رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان با طرح این پرسش که تاکنون چه تعداد گزارش از فعالیت‌های کارگروه ساماندهی مد و لباس تهیه و به هیئت دولت ارائه شده است؟ اظهار داشت: کارگروه اعلام می‌کند با توجه به اینکه در تبصره ماده یک قانون "ساماندهی مد و لباس" ذکر شده مصوبات این کارگروه با امضاء و ابلاغ وزیر قابل اجراست نه لازم الاجرا بنابراین قدرت اجرایی ما ضعیف است و این مسئله موجب عدم نفوذ و نظارت ما نسبت به نهادهای مسئول می‌شود.

وی اضافه کرد: طبق قانون ساماندهی مد و لباس تمام نهادها وظیفه دارند از ردیف بودجه تسهیلاتی و رفاهی، مبلغی را برای ترویج الگوی ایرانی و اسلامی در اختیار کارمندان خود قرار دهند؛ آنها می‌توانند لباس‌های متناسب با معیارهای ایرانی و اسلامی که جذابیت کافی دارد را تهیه کرده و در اختیار کارمندان خود قرار دهند اما تاکنون چند دستگاه و نهاد این کار را انجام داده‌اند؟

جهت‌دهی عرصه مد و پوشاک کشور توسط غرب

خزعلی عنوان کرد: بر اساس گزارش‌های اعلام شده حجم وسیعی از اقتصاد زیرزمینی، بازار پوشاک و لباس کشور را تهدید می‌کند، به گونه‌ای که در سال گذشته 2 میلیارد متر مربع پارچه در کشور مصرف شد که 5 درصد از آن سفارشی، 45 درصد تولید کارخانه‌های داخلی و 50 درصد به صورت غیر قانونی وارد کشور شد؛ این موضوع حاکی از جهت‌دهی عرصه مد و پوشاک کشور توسط غرب است.

وی تأکید کرد: هم اکنون غرب بازار پوشاک کشور را در دست گرفته و مذاق مخاطب را از طریق ده‌ها شبکه ماهواره‌ای شکل می‌دهد، طبق قانون ساماندهی مد و لباس اعضای این کارگروه موظف هستند برای پرهیز از رواج الگوهای بیگانه و ترویج مدل‌های بومی تلاش کنند اما این موضوع با بی‌توجهی نهاهای عضو مواجه شده است.

رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان افزود: هم اکنون طراحان ایرانی توان بسیاری دارند، به گونه‌ای که بیش از یکصد مدل چادر و لباس متناسب با محیط‌های مختلف طراحی شده است تا زنان بتوانند در نهایت آرامش از آنها استفاده کنند اما تعداد کمی از تولیدکنندگان از این طرح‌ها حمایت کرده‌اند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید