امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 09:16:13

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

توسط هنرمندان اصفهانی انجام می‌شود؛

نصب درب‌‌های نقره حرم امام حسین (ع) تا اربعین

دوشنبه, 21 آذر 1390 ساعت 15:09 کدخبر :3305
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان بازسازی ستاد عتبات عالیات استان اصفهان گفت: نصب دو درب نقره حرم امام حسین (ع) در ورودی باب‌الشهدا تا اربعین حسینی توسط هنرمندان اصفهانی انجام می‌شود.
خبرگزاری فارس: نصب درب‌‌های نقره حرم امام حسین (ع) تا اربعین

محمد حسین ایرانپور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان درباره ساخت نقره حرم امام حسین (ع) اظهار داشت: ساخت و مونتاژ دو لنگه درب نقره به مدت یک سال و نیم توسط کارگاه آفرینش‌های هنری ستاد عتبات عالیات اصفهان به طول انجامیده است.
وی با اشاره به اینکه این دو لنگه درب نقره در ورودی باب‌الشهدا پایین پای قبر امام حسین (ع) نصب می‌شود، بیان داشت: در هر کدام از این دو لنگه درب 110 کیلو نقره به نام مقدس حضرت علی(ع) کار شده است.
رئیس سازمان بازسازی ستاد عتبات عالیات استان اصفهان با بیان اینکه این درب‌ها مزین به زیارت جامعه کبیره است، اضافه کرد: همچنین آیات مقدس قرآن کریم که مربوط به سیدالشهدا نیز در این درب‌ها به کار رفته است.
وی با اشاره به اینکه تیم‌های مختلفی در ساخت و مونتاژ این درب‌ها فعالیت داشته‌اند، افزود: در ساخت این درب‌ها از هنرهایی همچون هنر قلم‌زنی، میناکاری، گره چینی چوب، معرق، خاتم و غیره به کار رفته است.
ایرانپور با اعلام این خبر که مونتاژ درب‌‌های نقره حرم امام حسین (ع) در مراحل پایانی است و تا اربعین حسینی به کربلای معلی ارسال و نصب می‌شود، تاکید کرد: قبل از ارسال به کربلا در یک مکانی در سطح شهر اصفهان برای دیدن عموم مردم به نمایش گذاشته می‌شود تا عاشقان حسینی از همین جا حاجات خود را به همراه این درب‌ها رهسپار کربلا  کنند.
وی با ذکر اینکه گروه‌ها و تعداد بسیاری در ساخت این درب‌ها مشارکت داشته‌اند، گفت: طراحی این درب‌ها در موسسه آفرینش‌های هنری بازسازی ستاد عتبات عالیات و توسط قلمداری، طراحی سازه و مهندسی فنی توسط میرخشتی صورت گرفته است.
رئیس سازمان بازسازی ستاد عتبات عالیات استان اصفهان ادامه داد: سرپرست قلم‌زن‌ها در ساخت درب‌های نقره حرم امام حسین (ع) استاد عسگری، میناکاری گل و بوته آن توسط فتاحی و تذهیب توسط اناری انجام می‌شود، همچنین در کنار این گروه هنری، استاد خوشنویس کار نجاری، گره چینی و معرق و قنبری خاتم پشت درب‌ها را انجام می‌دهند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید