امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 09:45:38

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در گفتگو با مهر عنوان شد:

هزار زوج نابارور اصفهانی در نوبت پذیرش فرزندخوانده هستند

چهارشنبه, 27 اردیبهشت 1391 ساعت 10:29 کدخبر :4100
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

اصفهان – خبرگزاری مهر: معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: در حدود یک هزار و 500 کودک بی سرپرست و بد سرپرست در استان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.

سعید صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: 500 نفر از این کودکان در 38 خانه کودک و نوجوان و مابقی به صورت امداد دهی به بستگان دارای صلاحیت های اجتماعی واگذار شده اند و هزینه آنها توسط اداره کل بهزیستی به صورت ماهانه پرداخت می شود.

وی ادامه داد: از 38 خانه کودک و نوجوان استان اصفهان یک خانه دولتی و 37 مرکز به صورت خیریه و با یارانه سازمان بهزستی اداره می شوند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها 35 کودک در طرح امین موقت اداره کل بهزیستی اصفهان به خانواده های متقاضی واگذار شده اند، تصریح کرد: این کودکان، بدسرپرست و یا دارای مشکلات جسمانی بوده اند و به صورت موقت نزد متقاضیانی که صلاحیت آنها توسط اداره کل بهزیستی تایید شده نگهداری می شوند.

تعداد کودکان بی سرپرست کاهش پیدا کرده است

صادقی ادامه داد: هم اکنون در حدود یک هزار و 400 زوج نابارور در نوبت پذیرش فرزند هستند اما سالیانه تنها 60 تا 50 کودک واگذار می شود.

وی با اشاره به اینکه تعداد کودکان بی سرپرست و کودکانی که رها می شوند کاهش پیدا کرده، افزود: بیشتر کودکانی که رها می شوند دچار معلولیت های شدید و یا بیماری های خاص هستند و این یکی از مشکلات اعطای فرزند خوانده است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: علاوه بر این نرخ ناباروری در سطح جامعه نیز افزایش پیدا کرده و تعداد متقاضیان فرزند پذیری افزایش یافته است.

75 درصد جمعیت کودکان تحت پوشش بهزیستی بدسرپرست هستند

صادقیان با بیان اینکه کودکان بد سرپرست 75 درصد جمعیت کودکان تحت پوشش این اداره کل را تشکیل می دهند، بیان کرد: امکان واگذاری این کودکان به خانواده های دیگر وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین کودکان بد سرپرست مربوط به شهر اصفهان هستند، اضافه کرد: اعتیاد، زندانی بودن والدین و طلاق بیشترین دلایل بدسپرستی والدین بشمار می رود.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه در رابطه با کودکان بد سرپرست دو «NGO»در اصفهان وجود دارد، اذعان داشت: موسسه خیریه حضرت علی اصغر(ع) با مجوز سازمان بهزیستی و انجمن حمایت از کودکان بد سرپرست روزنه های امید با مجوز استانداری اصفهان در این زمینه در استان اصفهان فعالیت می کنند.

اولویت سازمان بهزیستی حفظ منافع و آتیه کودک است

صادقی در خصوص شرایط فرزند پذیری گفت: از تاریخ ازدواج متقاضیان فرزند پذیری پنج سال گذشته باشد و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند، احراز صلاحیت اخلاقی، میزان درآمد، سن و سطح تحصیلات والدین از شرایط لازم برای متقاضیان فرزند پذیری است.

وی ادامه داد: علاوه بر ناباروری سایر شرایط ذکر شده باید در زوجین وجود داشته باشد زیرااولویت اصلی سازمان بهزیستی برای اعطای سرپرستی کودک حفظ منافع و آتیه کودک است.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به اینکه متقاضیان می توانند یک سوم اموال خود را به کودک واگذار کنند، افزود: این توصیه به والدین برای کودکان یک پشتوانه است زیرا فرزند خوانده از والدین ارث نمی برد و امکان دارد با مشکلات قانونی و حتی بی سرپرستی روبه رو شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید