امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 02:21:43

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

هـفـت فـرمـان برای ترک سـيـگـار

سه شنبه, 13 اردیبهشت 1390 ساعت 09:47 کدخبر :1008
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاري ايسنا

يکي از شايع‌ترين مواردي که افراد سيگاري را ترغيب به سيگارکشيدن مي‌کند، خستگي و احساس خستگي است كه مي‌توان بر آن غلبه كرد.

احساس خستگي به معني خسته ‌شدن از يکنواختي، کسالت و تکرار است. تکرار و يکنواختي از عادت‌هاي قديم شما شکل مي‌پذيرد. به عنوان مثال، شما ممکن است بعد از اتمام کار روزانه و بازگشت به منزل از برنامه هر روزه و تکراري خود پيروي کنيد يعني اول غذايي بخوريد، بعد مدتي تلويزيون تماشا کنيد و دست آخر به رختخواب برويد. اين يکنواختي نه تنها براي شما ملال‌انگيز است بلکه به نحوي از شما دعوت مي‌کند که سيگار را در بخشي از اين برنامه قرار دهيد.

اگر در برنامه روزانه خود سيگار را براي غلبه بر خستگي‌ها گنجانده‌ايد و احساس انزوا و تنهايي مي‌کنيد، وقت آن رسيده است که تغييراتي در برنامه زندگي خود بدهيد.

تغيير در برنامه‌هاي يکنواخت زندگي به شما کمک مي‌کند که احساس بهتري در مورد خودتان داشته باشيد و براي پرکردن اوقات فراغت از خطر افتادن به دام سيگار در امان باشيد.

هفت فرمان عليه سيگار

1- از خطر افتادن به دام سيگار زماني که دستان شما به کاري مشغول نيستند، بر حذر باشيد

آگاه بودن از اين عامل خطر، شما را از روشن‌ کردن خود به خودي سيگار زماني که دچار احساسات منفي هستيد، نجات مي‌دهد.

2- برنامه روزانه خود را تغيير دهيد

براي حذف سيگار در برنامه روزمره، به ايجاد تغييراتي در خود برنامه نياز است. به عنوان مثال، اگر هر روز صبح بعد از برخاستن از رختخواب مسواک مي‌زنيد و سپس سيگار خود را روشن مي‌کنيد و يک فنجان چاي ميل مي‌کنيد، اين برنامه را تغيير دهيد. مي‌توانيد بعد از برخاستن و مسواک‌ زدن، يک ليوان آب ميوه ميل کنيد. مقداري پياده‌روي کنيد و سپس چاي خود را بنوشيد.

3- خود را مشغول سازيد

خود را با کارهايي که امکان سيگار کشيدن را مشکل مي‌سازد، مشغول کنيد. اين فعاليت‌ها شامل شستن ظروف، حل کردن جدول يا نوشتن يک نامه است.

4- ورزش کنيد

اين به معني يک بار برنامه ورزشي رسمي نيست. به طور مثال، مي‌توانيد به جاي استفاده از آسانسور از پلکان استفاده کنيد يا در حالي که نشسته‌ايد بدن خود را در وضعيت انبساط و کشيدگي قرار دهيد.

5- از وضعيت‌هاي ناراحت‌ کننده دور شويد

اگر احساس انزوا و تنهايي مي‌کنيد احتمالا براي رسيدن به آرامش به دنبال سيگار خواهيد رفت. برخيزيد و از آن محل دور شويد، به کسي تلفن بزنيد، به پياده‌روي برويد، آشپزي کنيد يا با فعاليت ديگري خود را مشغول سازيد.

6- دلايل ترک سيگار را براي خود بازگو کنيد

بسياري از سيگاري‌ها به صورت ناخودآگاه سيگار مي‌كشند و اگر بتوانند علل استعمال دخانيات را براي خودشان فهرست كنند، راحت‌تر مي‌توانند جلوي وسوسه سيگار کشيدن را بگيرند.

7- از حمايت‌هاي اجتماعي بهره‌مند شويد

زماني که احساس تنهايي و ملامت مي‌کنيد، نزد دوست يا اعضاي خانواده برويد. به جاي اينکه از سيگار به عنوان «يک دوست تسلي‌بخش» کمک بگيريد، از حمايت آنها بهره‌مند شويد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید