امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 05:31:14

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کشمکش بر سر نرخ مکالمات دوصفر/

واکنش به کاهش نرخ مکالمات بین‌الملل / اینترنت را ارزان کنید

چهارشنبه, 09 آذر 1390 ساعت 13:46 کدخبر :3222
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : خبرگزاری مهر

نائب رئیس انجمن شرکتهای اینترنتی اظهارات عضو هیئت مدیره زیرساخت درباره دلایل کاهش نرخ مکالمات بین الملل را از مصادیق افترا به بیش از یکصد شرکت دانش بنیان و متهم کردن آنها به قاچاق دانست و گفت: اگر مسئولان نگران مردم هستند، تخفیفات را به قیمت اینترنت بدهند.

به گزارش خبرنگار مهر، شرکت ارتباطات زیرساخت طی مذاکراتی با اپراتورهای مخابراتی کشورهای آلمان، آمریکا، استرالیا، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، چین، دانمارک، روسیه، سنگاپور، فرانسه، کانادا، مالزی، نروژ، هلند، هندوستان و عراق که بیشترین ترافیک مکالماتی با ایران را دارند، تعرفه مکالمات با این کشورها را از دقیقه ای 157 به 38 تومان کاهش داد که این تعرفه های جدید از ابتدای آذرماه اجرایی شده است.
این در حالی است که فعالان این بخش، روش جدید تعرفه گذاری مکالمات بین الملل با دو صفر را غیرکارشناسی و غیرشفاف و دارای ابهام عنوان کرده که می تواند در کمترین مدت زمان ممکن، آسیب بسیاری به دولت، کاربران، 114شرکت بخش خصوصی فعال در عرصه تلفن اینترنتی و 5 پیمانکار مکالمات بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت وارد آورد.

اما اوایل هفته جاری عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در گفتگو با مهر نرخهای جدید تماس با خارج از کشور از طریق دو صفر که به اصطلاح به آن TDM گفته می شود را بسیار کارشناسی شده و به نفع مردم عنوان کرد و گفت: برخی شرکتهای VoIP – تلفن اینترنتی - به دلیل آنکه قاچاق مکالمه می کنند، نگران ضرر و زیان ناشی از این مصوبه هستند و نگران مردم و ضرر کشور نیستند چرا که اگر نگران ضرر مردم بودند و منافع مردم اولویت داشت که ترافیک قاچاق نمی کردند.

به قانون تمکین کنید!

علیرضا علمی در گفتگو با مهر اظهارات عضو هیئت مدیره شرکت زیرساخت را اظهارات گمراه کننده ای دانست که مصرف کننده را از حیث قیمت و کیفیت خدمات دو صفر بین الملل فریب می دهد و از مصادیق ممنوعیتهای موضوع فصل 9 قانون اصل 44 است.

وی با بیان اینکه تعرفه های پیشنهادی شرکت زیرساخت که ایرادات بسیاری به آن وارد است در جلسه هفته گذشته شورای رقابت ابطال و براساس نظر این نهاد فراقوه ای فاقد وجاهت قانونی و بی اثر دانسته شده است گفت: تعرفه گذاری باید در حیطه ضوابط، قوانین و مقررات کشور باشد که همانا در این زمینه ابلاغیه مقام معظم رهبری و قانون اصل 44 تکلیف را مشخص کرده است.

دبیرانجمن شرکتهای اینترنتی با بیان اینکه ملاک برای همه ما قانون است و مسئولان نیز باید به قانون تمکین کنند اظهار داشت: بعید می دانم مطالب بیان شده توسط عضو هیئت مدیره شرکت زیرساخت با علم به حکم شورای رقابت در خصوص ابطال تعرفه بوده و شاید ایشان از این مصوبه بی اطلاع بوده باشند، والا بحث موضوع عدم تمکین و تبعیت از مصوبه شورای رقابت یا قانون اصل 44 خواهد بود که تکلیف آنهم در خود همان قانون مشخص شده است.

علمی با اظهار تاسف از مطالب مطرح شده با عنوان کاهش تعرفه های بین الملل تصریح کرد: جای شگفتی است در شرایطی که این تعرفه ها وجاهت قانونی ندارد از تریبونی رسمی به این شکل با انگیزه ای نامشخص اطلاع رسانی عمومی صورت می گیرد.

کاهش تعرفه نوعی بازی با کلمات است

نائب رئیس انجمن شرکتهای اینترنتی با تاکید براینکه کاهش تعرفه نوعی بازی با کلمات است خاطرنشان کرد: این دوستان کشورهای جهان را به هفت دسته تقسیم کرده اند و کاهش تعرفه در دسته اول در نظر گرفته شده و در سایر کشورها یا تعرفه کاهش نداشته و یا تا 3 برابر گرانتر شده که در اطلاع رسانی های ناقص صورت گرفته با تکیه بر تکنیکهای بازاریابی به آن اشاره ای نشده است.

وی با بیان اینکه طوری عنوان می شود که گویی شق القمر صورت گرفته است با طرح این سوال که هم اکنون 114 شرکت دارای مجوز تلفن اینترنتی با چه قیمتی این خدمات را ارائه می دهند افزود: سالیان سال است مردم از امکانات ارزان این شرکتها بهره می برند و شرکت زیرساخت با 10 سال تاخیر به میدان آمده تا اموری را که توسط فرزندان متخصص این مردم به درستی انجام می گیرد را خود به انجام رساند و به جای سپردن کار مردم به مردم با استفاده از امکانات انحصاری، یکصد شرکت دانش بنیان داخلی را زمین بزند و بازار در اختیار آنها را قبضه کند.

علمی با تاکید بر اینکه قضاوت را به افکار عمومی واگذار می کنیم تصریح کرد: اگر مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت به واقع نگران منافع مردم هستند چرا از این نوع کاهش تعرفه ها و تخفیفات در قیمت اینترنت داده نمی شود و کماکان لینکهای STM1 با 10 برابر قیمت خریداری شده در داخل کشور به فروش می رسد، آن هم در شرایطی که دیگر در آن حوزه هم بخش خصوصی وجود ندارد و خود یکه تاز میدان هستند.

منافع مردم یا منافع دلالان ترافیک بین الملل

وی ادامه داد: اگر قرار است سوبسیدی داده شود مسائل پراهمیت تری وجود دارد که باید سوبسیدها صرف آن شود تا آحاد مردم از آن بهره مند شوند نه آنکه پول بیت المال را صرف نابودی کسب و کار و اشتغال متخصصان داخلی کرده یا به جیب دلالان ترافیک بین الملل و شرکتهای خارجی سرازیر کنیم.

علمی اظهارات عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در متهم کردن شرکتهای تلفن اینترنتی کشور به قاچاق مکالمات را از مصادیق ایراد افترا به بیش از یکصد شرکت دانش بنیان کشور دانست و اظهار داشت: ما انتظار چنین اظهاراتی را نداشتیم و مجدانه از ایشان تقاضا داریم گفته های خود را جبران کرده و به صورت رسمی از مدیران شرکتهای دارای مجوز اوریجینیشن کشور که صاحبان اصلی این صنعت هستند دلجویی کند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید