امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 19:05:10

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

شهردار منطقه 12اصفهان در گفتگو با خبرنگار ايمنا اعلام كرد:

پالایشگاه و پتروشیمی بلای جان فضای سبز شمال غرب اصفهان

دوشنبه, 12 اردیبهشت 1390 ساعت 13:21 کدخبر :1001
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : ایمنا

خبرگزاري ايمنا: شهردار منطقه 12 اصفهان با بیان این که فضای سبز منطقه شمال غربی اصفهان سالانه خسارات زیادی را به دلیل آلودگی های آب و خاک متحمل می شود، گفت: وجود پالایشگاه و پتروشیمی در شمال غرب اصفهان بلای جان فضای سبز و زمین های کشاورزی شده است.

به گزارش ایمنا، حميد عصارزادگان در بازدید از خبرگزاری ایمنا، تخریب فضاهای سبز شهری و آلوده شدن زمین های کشاورزی به آلودگی های نفتی همچنین آلودگی هوا را از جمله مشکلاتی خواند که در حال حاضر گریبان منطقه شمال غرب اصفهان را گرفته است.

شهرداري منطقه 12با مشاركت اهالي منطقه، توسعه پروژه ها، طرحها و برنامه هاي عمران شهري، ساماندهي ترافيكي و روان سازي عبور و مرور در معابر فرعي، ايجاد و توسعه اماكن و فضاهاي ورزشي و فرهنگي و تفريحي در منطقه را در دستور كار قرار داده است، به همین منظور خبرگزاری ایمنا از عصارزادگان شهردار این منطقه دعوت کرد تا ضمن بازدید از این رسانه خبری، چگونگي عملكرد اين منطقه را در سال جاری جویا شود.

 

_بودجه سال 90شهرداري منطقه 12 چه میزان در نظر گرفته شده است؟

كل بودجه شهرداري منطقه 12 در سال جاري 20 میلیارد و هشتصد میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته 5/22 درصد افزایش داشته است و از این میزان 70 درصد مربوط به اعتبارات عمرانی و مابقی مربوط به اعتبارات جاری است.نکته قابل توجه در رابطه با بودجه افزایش صد و 57 درصدی ردیف های بودجه در قسمتهای عمرانی و جاری بوده که از سال 86 تا کنون محقق شده است و شهرداری منطقه 12 در رابطه با این امر در بین مناطق 14 گانه رتبه اول را دارا می باشد همچنین وصول 35 درصد از ردیف های بودجه در فروردین ماه نیز یکی از شاخصه های این شهرداری در سال جاری بوده است.

_شهرداري در راستاي آباداني منطقه چه اقداماتي انجام داده است؟

تا کنون 4 دوره افتتاحیه و بهره برداری از پروژه ها در این منطقه انجام شده است و در دوره پنجم نیزحدود 40 پروژه عمرانی و خدماتی با هزینه ای بالغ بر 105 میلیارد ریال آماده بهره برداری است و بزودی در اختیار شهروندان قرار می گیرد که از این میان می توان به احداث خيابان شهدای عاشق آباد به طول 750 متر با اعتبار اجرايي و آزادسازي 46 ميليارد ريال، خيابان سازي شهيد رجايي محمود آباد به طول یک هزار و دویست متر و عرض 14 متر با اعتبار 3 ميليارد ريال و ساختمان سالن مطالعه محمود آباد با مساحت زيربناي حدود 600 متر مربع با اعتبار3 ميليارد و 100 ميليون ريال اشاره کرد.

احداث سالن مطالعه شهرک نگین با هزینه 7 میلیارد ریال، ادامه خیابان آزادگان، ساختمان پلیس و پل مکانیزه مقابل بیمارستان امام حسین با هزینه ای حدود 4 میلیارد ریال، احداث پارک صدف واقع در شهرک نگین با مساحت 23 هزار متر مربع و اعتبار 4 میلیارد ریال، احداث پارک شهرک مهدیه با مساحت 5 هزار متر مربع، ایجاد فضای سبز مجموعه تجاری خیابان شهید مطهری، احداث ادامه خیابان نگارستان،حاشیه مادی مهدی آباد و  ساماندهی و تعریض خیابان بهارستان شرقی و احداث پارک عاشق آباد با مساحت 5 هزار متر از دیگر طرح هایی است که در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

تعريض خيابان امام خميني(ره) حدفاصل سه راه ملك شهر و ميدان استقلال از 50 متر به 76 متر نیز از دیگر طرح هاي مهم این منطقه است که برای تملک این پروژه در کل از سال گذشته تا پایان سال جاری 4 میلیارد تومان هزینه می شود و امید است تا پایان شش ماه سال جاری آزاد سازی های این پروژه تا میدان استقلال تکمیل شود.

 

_احداث ساختمان ناحیه یک این شهرداری در سال گذشته چه تاثیرانی را به دنبال داشت؟

منطقه دوازده با دارا بودن 8 هزار و 200 هکتار وسعت و بيش از صد و 29 هزار نفر جمعیت، بزرگترين منطقه در بين 14 منطقه اصفهان به حساب مي آيد از این رو شهرداری این منطقه برای سهولت در رسیدگی به امور شهروندان سال گذشته اقدام به احداث ساختمان ناحیه یک در منطقه نمود که به یاری خداوند رضایتمندی بالای شهروندان را به دنبال داشت.

ساختمان ناحیه یک این منطقه واقع درشهرک نگین است که جهت دسترسی بهتر اهالی ملک شهر و شهرک نگین در سه طبقه با مساحت زیر بنای 360متر مربع با اعتبادو میلیارد و 500 میلیون ریال با هدف تکریم ارباب رجوع و سهولت دسترسی شهروندان احداث شد که به یاری خداوند تا کنون به اهداف خود رسیده است.

 

_توسعه فضای سبز شهری در این منطقه با چه مشکلاتی روبرو ست؟

همانطور كه مي دانيد شمال شهر اصفهان به علت هم جواري با پالايشگاه، پتروشيمي، سنگ بري هاي محمود آباد و صنايع موجود در محمود آباد و اميركبير يكي از آلوده ترين مناطق شهر اصفهان محسوب مي شود به همين دليل از سال 86 كه اين شهرداري فعاليت خود را شروع كرد، توسعه فضاهاي سبز شهري را در دستور كار قرار داد و همچنان در راستای افزایش سرانه فضای سبز در این منطقه در حال فعالیت است.

مهمترین مشکل کنونی این منطقه آلودگی خاک و آب است که به دلیل وجود پالایشگاه و پتروشیمی در منطقه شمال غرب اصفهان به وجود آمده به طوری که بسیاری از کشاورزان با مشکل روبرو شده و زمین های کشاورزی بلا استفاده شده است.

همچنین وجود پالایشگاه و پتروشیمی، آلودگی های خاک، آب، هوا و تخریب فضای سبز و زمین های کشاورزی این منطقه را نیز به دنبال داشته است.

در منطقه 12 همچنین به علت وجود بحران آب مشكلاتي وجود داشت كه اين شهرداري استفاده از آبياري قطره اي براي تمام عرصه هاي شهري را در دستور كار خود قرار داده كه تا كنون بسیاری از فضاي سبز شهري این منطقه به آبياري قطره اي تجهيز شده است.همچنين سعي شده تا از گونه هاي گياهي سازگار با شرايط كم آبي و آلودگي استفاده شود.

 

_با توجه به تردد زياد خودرو های سنگين در اين منطقه آیا طرح های ايمن سازي اجراشده؟

با توجه به تصادفات زياد و حوادث ناگواري كه در اين منطقه روي مي داد و با توجه به اين كه سالانه بالغ بر 40 نفر در حوادث خيابان امام خميني(ره) جان خود را از دست مي دادند شهرداري براي ايمن سازي اين منطقه با ساخت پل دو طبقه امام خميني(ره)، ساخت تقاطع غير همسطح شهيدان اميني، بستر سازي جهت راه اندازي قطار شهري و تراموا در این منطقه، آماده سازي مقدمات احداث رينگ چهارم در حد فاصل ميدان استقلال تا اتوبان معلم و احداث تقاطع غير همسطح ميدان استقلال در سال 91 سعي در افزايش ايمني منطقه 12 دارد که با اجرای این موارد و به یاری خداوند در حال حاضر آمار حوادث جاني منطقه به زير 5 نفر تنزل داشته است.

 

 

_برای کاهش آمار ساخت و ساز هاي خلاف در اين منطقه چه تدابیری اندیشیده اید؟

همانطور كه مي دانيد ساخت و ساز هاي خلاف و حاشيه نشيني در محله عرب هاي اين منطقه بسيار زياد بود كه با همت مسئولان شهرداري منطقه دوازده و با هماهنگي با مراجع قضايي و نیروی انتظامی از اين گونه ساخت و ساز ها به صورت 100 درصد جلوگيري به عمل آمد و در حال حاضر آمار ساخت و سازهای خلاف در این منطقه به صفر رسیده است.

_اجرای برنامه اصفهان 95 در منطقه 12 در چه مرحله ای است؟

احداث بزرگترین مرکز فرهنگی تفریحی رفاهی شمال شهر اصفهان در ورودی خیابان کاوه یکی از شاخص ترین پروژه های برنامه اصفهان 95 در این منطقه است که با اجرای آن علاوه بر برآورده شدن نیاز تفریحی شهروندان منطقه به علت تردد کمتر در سطح شهر برای رسیدن به مکان های تفریحی، از بار ترافیک سطح شهر نیز کاسته خواهد شد.با توجه به این که شمال شهر اصفهان پر تردد ترین و مهمترین ورودی شهر است احداث این مجموعه همچنین نمای زیبایی از شهر اصفهان را در برابر مسافران تازه وارد شده به آن قرار خواهد داد.

راه اندازی تراموا و قطار شهری نیز از دیگر از پروژه های شاخص برنامه اصفهان 95 است و با توجه به این که اولین خط حمل و نقل درون شهری ریلی موسوم به تراموا قرار است از میدان استقلال به میدان جمهوری اسلامی را ه اندازی شود همچنین اولین خط قطار شهری نیز در این منطقه از شهرک کوثر به ترمینال کاوه خواهد بود امید است با تحقق این پروژه ها  مشکلات کنونی سیستم حمل و نقل عمومی شهر اصفهان به طور کامل رفع شود.

احداث میدان شهید علی خانی روبروی خیابان رباط سوم و میدان شهید مطهری حد فاصل ملک شهر و خانه اصفهان نیز از از برنامه اصفهان 95 است که در حال حاضر در حال پی گیری است.

 

_سخن پاياني؟

در پايان از خبرگزاري ايمنا به عنوان يكي از منابع اطلاع رساني که همیشه حاضر در فعالیت های شهرداری بوده و اخبار را سريعا انعكاس مي دهد تشكر مي كنم .شخصا به اخبار این خبرگزاری بسیار وابسته ام و هر روز خبر های ایمنا را دنبال می کنم، همچنین از عکس های زیبای عکاسان این خبرگزاری آرشیو تهیه کردم و لازم است از عکاسان این رسانه نیز که لحظات زیبا را با بیشترین خلاقیت از دید دوربین ثبت می کنند تشکر نمایم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید