امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 06:32:36

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خطاب به مصرف کنندگان:

پر و بال مرغ را با هم بچینیم

شنبه, 24 تیر 1391 ساعت 13:19 کدخبر :4277
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : تابناک

داستان مرغ دیگر آنقدر تکراری شده که بازگو کردن افزایش قیمت آن طی ماههای اخیر حوصله همه را سر برده است. کشمکش دولت، اتحادیه های مرغداران، فروشندگان، استانداری مجلس و وزارت صنعت و معدن و تجارت بر سر قیمت این کالا، شاید دیگر برای مصرف کنندگان عادی شده. اکنون زمان آن است که خود مصرف کنندگان قدم در راه کنترل وضعیت پیش آمده بگذارند.
داستان مرغ دیگر آنقدر تکراری شده که بازگو کردن افزایش قیمت آن طی ماههای اخیر حوصله همه را سر برده است. کشمکش دولت، اتحادیه های مرغداران، فروشندگان، استانداری مجلس و وزارت صنعت و معدن و تجارت بر سر قیمت این کالا، شاید دیگر برای مصرف کنندگان عادی شده و خرید مرغ به بهایی گزاف پرچم سفید مصرف کننده در برابر افزایش قیمت است.

به گزارش تابناک، امروز دیگر رسانه ای پیدا نمیشود که افزایش بهای مرغ را تبدیل به گزارش و گفتگو و انتقاد و کارشناسی نکرده باشد. طی یک ماه اخیر و همزمان با اوج گیری قیمت مرغ در بازار، بازتاب رسانه ای این امر به حدی بوده است که حوصله خوانندگان را سر برده است.

در این میان وعده های عدیده دولت برای کنترل بازار و کاهش قیمت، و همراه شدن آنها با وعده به تولید کنندگان برای تهیه نهاده های تولید، هیچ دردی را دوا نکرده و قیمت مرغ در بازار 7000 تومان.

قصد نداشتیم دیگر در این باب مطلبی بنویسیم تا موجبات تلخی اوقات و خاطر خوانندگان را فراهم کنیم. اما امروز سیل اخبار متناقض و متفاوت از عدم تحقق وعده مسئولین به حدی بود که مجاب شدیم اندکی از آشفته بازار مرغ را به نظر خوانندگان برسانیم.

آنچه تا کنون مسئولان گفته اند و وعده داده اند به کنار، بگذارید نگاهی به آنچه امروز در رسانه ها آمده است بیاندازیم:

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام: اتحادیه سراسری مرغداران در ازای گرفتن کنجاله سویا تن به امضای تفاهم‌نامه و توزیع مرغ با قیمت منطقی در بازار نمی‌دهد.... ما به این اتحادیه 50 هزار تن کنجاله سویا به عنوان مباشر داده‌ایم و آنها تقاضای 54 هزار تن دیگر داده‌اند پولش را هم واریز کردند اما هیچ تفاهم‌نامه‌ای با وزارت صنعت برای عرضه مرغ با قیمت منطقی نمی‌بندند.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی استانداری تهران: گرانی نیست بلکه گران فروشی است! حقیقت این است که گران شدن مرغ دست ما نیست! میزان مصرف مرغ در تهران روزانه 1200 تن است در حالی که تهران تنها توان تولید و عرضه 250 تن مرغ را دارد... اگر مرغ مورد نیاز تهران در خود تهران تامین می شد قیمت همان 5200 تومان بود.... به زودی مرغهای وارداتی وارد کشور شده که سهم تهران بیشتر از سایر استانها تعیین شده است. این را هم باید گفت که مردم برای ماه مبارک رمضان نگران نباشند چون مرغ ذخیره داریم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: ریشه گرانی گوشت و مرغ سودجویی واسطه هاست که باید این مسئله از سوی دولت به طور جدی پیگیری شود... زمانی که گوشت مرغ گران می شود سوء مدیریت دولت محرز است و دلیل آن واردات دیرهنگام دان مرغ است... تا زمانی که مدل و الگوی مدونی برای زنجیره تولید تا مصرف محصولاتی مانند گوشت مرغ تعریف نشود،نمی توان هیچ کنترلی بر بازار آن انجام داد به طوریکه هر روز لجام گسیختگی قیمت ها بیشتر خواهد شد.

این تنها بخشی از سخنان و گفته هایی است که از چند ماه پیش در خصوص گرانی گوشت و مرغ عنوان شده. شکایت تولید کنندگان از تهیه نشدن نهاده ها و عدم دسترسی به آنها علیرغم پرداخت وجه، وعده های مسئولین وزارت صنعت و معدن و تجارت برای کنترل قیمت از طریق توزیع نهاده ها، وعده مسئولین دولتی برای کنترل بازار و انتقادات از کنترل دستوری دولت و بسیاری دیگر از این مسائل را فراموش کنید و اصلا به آنها فکر نکنید.

در طی این مدت به حدی انتقاد و راهکار و کارشناسی برای کنترل بازار و کاهش قیمت عنوان شده که میتوان از همه آنها جزوه ای قطور تهیه کرد. خواندن این جزوه البته به هیچ کس پیشنهاد نمیشود! زیرا جز سردرگمی در سلسله مراتب وعده ها و انتقادات و دیگر متهم سازی ها چیزی نصیب خواننده نخواهد شد.

گرانی مرغ ادامه دارد و گویا ادامه خواهد داشت. در این میان و در غیاب اقدام اساسی و ریشه ای برای کنترل این وضعیت، تنها پیشنهادی که میتوان کرد خطاب به مصرف کنندگان است.

در واقع، بازگشت به اصول اولیه اقتصادی، اینجا مرحله ای است که مصرف کننده باید با خودداری از هجوم برای خرید مرغ، و کاهش مصرف این کالا، تقاضا برای مرغ را کاهش دهد تا در نهایت این کمبود عرضه و افزایش قیمت، تا حدی کنترل شود. بخشی از افزایش قیمت البته ناشی از افزایش قیمت عوامل تولید است که از دست مصرف کنندگان خارج است. اما بخشی از آن را که مستقیما با مصرف در ارتباط است، میتوان با کمی درایت و خرد جمعی کنترل کرد.

فرصت به اندازه کافی در اختیار مسئولین قرار داده شده تا این وضعیت آشفته را کنترل کنند. صعود قیمت مرغ به 7000 تومان، و در عین حال عدم توضیح شفاف در خصوص این افزایش قیمت شاهدی بر عدم توان مسئولین در این زمینه است. در نتیجه قدم بعدی، دخالت مستقیم مصرف کننده برای مدیریت این وضعیت است.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 شعر گو 24 تیر 1391 ساعت 17:45
چه کسی میگوید که گرانی شده است ؟ دوره ارزانی است .دل ربودن ارزان دل شکستن ارزان. دوستی ارزان است .دشمنی ها ارزان. .... ودروغ از همه چیز ارزان تر قیمت عشق چقدر کم شده است . کمتر از آب روان و چه تخفیف بزرگی خورده قیمت هر انسان
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید